سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱ EN
اسماعيل غلامپور آهنگر، مجری طرح توسعه ميدان نفتی آزادگان شمالی:

دستیابی به تولید پایدار و مستمر از میدان نفتی آزادگان شمالی به بیش از ۹۹ درصد رسیده است

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، اسماعیل غلامپور آهنگر مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، از برنامه‌ریزی برای حفاری ۵ حلقه چاه جدید در این میدان مشترک نفتی خبر می‌دهد و می‌گوید: با توجه به اینکه درحال حاضر بدون هیچگونه وقفه‌ای این طرح، ۷۵ هزار بشکه در روز نفت خام تولید می‌کند، با برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده حفاری ۵ حلقه چاه جدید و یک حلقه چاه ارزیابی با هدف حفظ تولید بعد از سال پنجم و ششم برنامه‌ریزی شده است.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، در خصوص هدف‌گذاری ازدیاد برداشت از این میدان نفتی بیان داشت: علاوه بر این ۶ حلقه چاه، طبق بررسی‌های فنی صورت گرفته در این راستا، چاه‌های دیگر که به مرور دچار افت تولید شده‌اند نیز تعمیر خواهند شد. شایان ذکر است، این چاه‌ها در برنامه توسعه فاز ۲ میدان آزادگان شمالی نیز می‌باشند.

وی افزود: در چاه‌های میدان نفتی آزادگان شمالی بمنظور ارتقای برداشت و همچنین حفظ و نگهداشت سطح تولید، از مکانیزم “فرازآوری با گاز” (Gas Lift) استفاده شده است.

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی از فرآیند توسعه این میدان بزرگ نفتی می‌گوید؛ که پس از تفکیک میدان نفتی آزادگان به دو بخش شمالی و جنوبی، فاز نخست میدان آزادگان شمالی، در قالب قرارداد بیع متقابل توسط شرکت ملی نفت چین (CNPCI) توسعه داده شده و از فروردین ماه سال ۹۵ رسماً وارد مدار تولید شده و تا کنون حدود ۹۰ میلیون بشکه نفت سنگین از میدان مشترک تولید و به مبادی صادرات ارسال شده است.

وی افزود: هزینه‌ی بهره‌برداری هر بشکه نفت از میدان نفتی آزادگان شمالی به  ازای هر بشکه زیر ۲ دلار است و این رقم کاهش هزینه قابل توجهی در مقیاس تولید نفت سنگین محسوب می‌گردد. همچنین، دستیابی به میزان تولید پایدار و مستمر از این میدان تا کنون ۹۹/۹۷ درصد بوده‌است، و این رقم نیز نشانگر عدم وقفه‌ی تولید نفت در این میدان مشترک می‌باشد.

غلامپور در ادامه گفت: نفت فرآورش شده از این میدان توسط خط لوله ۱۶ اینچی به طول ۷۳ کیلومتر به تلمبه خانه غرب کارون ارسال می گردد و در برنامه توسعه است که گاز استحصال شده آن نیز، با خط لوله‌ای ۱۲ اینچی و به طول ۴۲ کیلومتر به واحد  NGL3200 منتقل گردد.

اقدامات زیست محیطی صورت گرفته در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی

غلامپور ازجمله اقدامات زیست محیطی صورت گرفته در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی به تخلیه حدود۲۵۰ متر مکعب نفت راکد مانده در خط لوله‌ای بدون استفاده در این میدان اشاره کرد و گفت: این خط لوله قبل از ساخته شدن تأسیسات فرآورش، مورد استفاده قرار می‌گرفته است و از زمان ساخت تأسیسات این میدان، به مدت ۵ سال بلا استفاده بوده که به منظور جلوگیری از آلودگی زیست محیطی با نظارت کادر فنی و (HSE) شرکت مهندسی و توسعه نفت، نفت از این خط لوله تخلیه و به تأسیسات فرآورش بازگردانده شده است.

خدمات عام‌المنفعه انجام شده توسط طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان گفت: ازجمله خدمات عام‌المنفعه در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی میتوان به ساخت یک هنرستان و دو دبیرستان در شهرستان‌های هویزه و سوسنگرد، احداث حدود ۹ جاده‌ی ارتباطی در محدوده‌ی دشت آزادگان، بازسازی و احداث بلوار اصلی شهر هویزه اشاره کرد.

وی افزود: هم راستا با سیاست‌های وزارت نفت در خصوص جذب و بکارگیری حداکثری نیروهای بومی، بیش از ۹۷ درصد نیروهای بکارگرفته شده طی ۲ سال اخیر در این طرح، از افراد بومی منطقه دشت آزادگان هستند.

حد نصاب کار بدون حادثه در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی

کار بدون حادثه در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی از ابتدای مسیر توسعه تاکنون ۵۱ میلیون نفر ساعت محاسبه شده است.

اقدامات صورت گرفته در سیل خوزستان توسط طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی

تأمین وعده‌های غذای متعدد، اقلام مصرفی روزانه و تهیه کانکس‌ جهت اسکان سیل‌زدگان و همچنین در راستای ترمیم جاده‌های مواصلاتی، در اختیار گذاشتن ماشین آلات سنگین و سبک به ستاد بحران و فرمانداری شهرستان هویزه از جمله کمک‌های این طرح توسعه‌ای به سیل‌زدگان بوده است.

لازم به ذکر است، با توجه به رعایت محاسبات مهندسی در ساختار اجرایی طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی، هیچگونه آسیبی به زیست بوم منطقه در زمان وقوع سیل اخیر استان خوزستان به این طرح وارد نشده است.

بنابراین گزارش، میدان نفتی آزادگان شمالی در حوالی ۱۲۰ کیلومتری غرب اهواز (غرب رودخانه‌ی کارون)، با مساحتی حدود ۴۶٠ کیلومتر مربع  و در منطقه‌ی مرز مشترک ایران و عراق در جنوب غربی کشور ایران واقع شده است که بهره‌گیری حداکثری از مخازن این میدان مشترک نفتی و تلاش برای ارتقاء ضریب بازیافت از این میدان، در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ آذر ۱۳۹۸ساعت: ۱۱:۴۱۸۲۳ بازدید