سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN
نصراله زارعی، سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی:

مسئولیت بهره برداری بخش هایی از میدان نفتی آزادگان جنوبی به شرکت بهره بردار محول گردید

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، چهارشنبه۲۴مهرماه طی مراسمی مسئولیت بهره برداری بخشهایی از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، به شرکت بهره بردار (نفت و گاز اروندان) محول گردید.

به گفته زارعی معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در امور توسعه و سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، از تاریخ ۲۵ مهرماه مسئولیت بهره برداری۹۹ حلقه چاه، ۶۸ خط لوله جریانی، دو مرکز چند راهه و سه خط لوله انتقال اصلی این طرح توسعه ای به شرکت نفت و‌گاز اروندان واگذار گردید.

زارعی افزود: با توجه به وسعت زیاد و حجم گسترده فعالیت های اجرایی در طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، لاجرم توسعه این میدان به صورت مرحله ای انجام خواهد شد و بنابر مأموریت های تعریف شده برای شرکت های مهندسی و توسعه نفت و نفت و گاز اروندان، مسئولیت راهبری بخشی از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی بعنوان بهره بردار به شرکت نفت و گاز اروندان محول گردید.

وی همچنین ظرفیت تولید از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی را هم اکنون ۱۳۰ هزار بشکه اعلام نمود و افزود: به دلیل رعایت موارد زیست محیطی و ایمنی در دوره سیل(بهار امسال) و همچنین موارد عملیاتی جزئی و بعضاً اسید کاری، همه این ظرفیت بالقوه ، بالفعل نگردید. لازم به ذکر است تعدادی از چاههای مذکور نیز طی سه ماه آینده به چرخه تولید باز گردانده خواهند شد.

وی افزود: اعداد اعلام شده صرفاً ظرفیت تولید از میدان نفتی آزادگان جنوبی می باشد و تولید میدان نفتی یاران جنوبی که در گذشته به صورت سرجمع در گزارش ها ذکر شده، در این مقدار منظور نشده است و تا ۳ ماه آینده با تکمیل عملیات تعمیر و اسید کاری چاه ها به ظرفیت تولید این میدان افزوده خواهد شد و همچنین، به منظور هماهنگی جهت تداوم توسعه و بهره برداری همزمان از این میدان مقرر گردیده است کمیته فنی مشترک بین دو شرکت تشکیل شود.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی گفت: ازجمله اولویت های شرکت مهندسی و توسعه نفت در امر توسعه طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی تا پایان سال جاری، علاوه بر تعمیر و بازگرداندن چاه‌های از مدار خارج شده به تولید، به برنامه ریزی در راستای افزایش تولید با توجه به ظرفیت سازی انجام شده در بخش فرآورش اشاره کرد.

زارعی در پایان بیان داشت: فعالیت های توسعه‌ ای بخش‌های باقیمانده طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی طبق برنامه ریزی های بعمل آمده در اولویت فعالیت های شرکت مهندسی و توسعه نفت قرار دارد و به زودی فعالیت های واحد فرآورش مرکزی، حفاری چاه های باقی مانده، بسته های تأسیسات سر چاهی، خطوط لوله جریانی  و ۸ مرکز چند راهه، بعنوان فعالیت های تکمیلی فاز اول طرح در اولویت توسعه قرار دارند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ مهر ۱۳۹۸ساعت: ۰۸:۱۸۲,۰۶۵ بازدید