سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN

چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت با حضور وزیر نفت برگزار شد

 

چهارمین همایش مسئولیت اجتماعی صنعت نفت بعداز ظهر سه شنبه ۵ شهریورماه  با عنوان “راهی به سوی توسعه پایدار”  و با حضور وزیر نفت در سالن همایش های شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) مهندس زنگنه وزیر نفت در آیین اختتامیه این همایش حضور پیدا کرد و از غرفه شرکت مهندسی و توسعه نفت بازدید به عمل آورد.

شرکت مهندسی و توسعه نفت در غرفه خود نسبت  به ارائه گزارش اقدامات مسئولیت اجتماعی خود در بخش‌‌های مختلف کمک رسانی به مردم سیل زده استان خوزستان، اشتغالزایی و فعالیتهای زیست محیطی در آن استان و همچنین در استان ایلام اقدام کرده بود.

سیدامیر طالبیان مشاور اجتماعی وزیر نیز به عنوان دبیر این همایش در این مراسم حضور داشت  و ضمن تاکید بر اهمیت برگزاری سالیانه این همایش گفت: هدف ما صرفا برگزاری همایش نیست، بلکه مصمم هستیم در فرآیند ترویج، توسعه و استقرار CSR در صنعت نفت و گاز یاری‌رسان یکدیگر باشیم.

وی در ادامه به گزارش‌های دریافتی شرکت‌های ذی‌نفع در همایش چهارم اشاره کرد و گفت:  تعداد گزارش‌های دریافتی ۶۷ مورد است و این نشاندهنده این است که خوشبختانه شرکتهای دخیل در مقوله مسئولیت اجتماعی صنعت نفت‌ و گاز کشور اهتمام ویژه‌ای به ارائه گزارش‌ پیرامون این موضوع داشته‌اند و به همین دلیل این موضوع سبب انگیزه مضاعف برای گردهمایی و نشست امروز شد.

طالبیان افزود اصرار ما بر این است تا شرکت‌های فعال در صنعت نفت و گاز کشور گزارش‌های پایداری پیرامون مسئولیت اجتماعی را بر اساس استانداردهای علمی  ۲۶۰۰۰ ISO و بر اساس فرمت GRI ارائه کنند، زیرا این روند موجب می شود تا ما از ابتدا در مسیر تراز بین‌المللی حرکت کنیم.

شهرام فرضی مشاور اجتماعی مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از اعضای کمیته داوری این همایش بود. وی طی مصاحبه‌ای با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت(متن) در حاشیه این همایش از ابلاغ نظام نامه مسئولیت اجتماعی توسط وزیر نفت در پایان مراسم خبرداد و گفت: نقطه عطف همایش چهارم بحث شفافیت عملکرد و اقدامات مسئولیتهای اجتماعی به واسطه این نظام نامه است که سبب می شود تا شرکتها در زمینه اقدامات مسئولیت اجتماعی خود به صورت سلیقه ای عمل نکنند.

وی در ادامه از نظام نامه به عنوان نقشه راه مسیر مسئولیت اجتماعی یاد کرد و  افزود: این نظام نامه چهار چوب مدون و استواری را ایجاد می کند برای اینکه بدانیم در چه مسیری باید حرکت کنیم هرچند امیدوارم که در سالهای آتی این نظام نامه کامل تر شود تا بتوان استفاده بهینه تری از آن داشت.

به گفته وی وزارت نفت در ابلاغ نظام نامه مسئولیت اجتماعی پیشگام بوده است.

در این همایش ضمن معرفی شرکت های برتر ارائه دهنده گزارش پایداری و حامیان همایش، موضوعات “ابتکار عمل ها در زمینه مشارکت در توسعه جوامع محلی و توانمندسازی ساکنان جوامع محلی” و همچنین “ابتکار عمل در توسعه صنعت سبز” در قالب  دو نشست تخصصی  مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

از محورهای اصلی نشست نخست آموزش‌های توانمندسازی معیشتی ساکنان جوامع محلی، برون‌سپاری خدمات و فعالیت‌های شرکت به پیمانکاران بومی، توسعه زیرساخت‌های محلی و مشارکت بین سازمان‌های محلی بود و نشست دوم نیز حول محورهای کاهش تولید و انتشار گازهای گلخانه‌ای، مدیریت پسماندهای صنعتی و بهداشتی و حفاظت از تنوع زیستی و اکوسیستم‌های حساس تشکیل شد.

چهارمین همایش مسئولیت‌های اجتماعی صنعت نفت یک روزه و با حضور جمعی از مدیران صنعت نفت و کارشناسان حوزه مسئولیت اجتماعی برگزار شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۳:۳۲۱,۶۱۲ بازدید