سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
یادداشت:

دستاوردها و چشم‎اندازهای توسعه میادین غرب کارون

نفت همواره موتور پیشران توسعه کشور ما بوده است و از این نظر فعالیت پرسنل شاغل در صنعت نفت بارها و بارها از سوی رهبر فرزانه انقلاب، جهاد خوانده شده است؛ اما جهادگر‌بودن علاوه بر اینکه افتخار بزرگی است، مسئولیت سنگینی نیز به حساب می‌‎آید؛ به‌ویژه در جنگ اقتصادی اخیر که دشمنان، صنعت نفت ما را هدف تحریم‎های ظالمانه قرار داده‎اند.

در حوزه غرب کارون بیش از ۱۳ میدان نفتی وجود دارد که بر‌اساس آخرین مطالعات، برآورد نفت درجا فقط برای میادین آزادگان و یادآوران ۶۷ میلیارد بشکه محاسبه شده که عمده آن نفت سنگین و فوق‌سنگین صادراتی است. مطالعه و توسعه این میادین از نیمه دوم دهه ۷۰ با حضور شرکت‌های خارجی در قالب قراردادهای بیع متقابل شروع شده و هم‌اکنون از سوی پیمانکاران داخلی و خارجی در حال انجام است.

بر‌اساس برنامه توسعه فاز اول این میادین، پیش‌بینی می‎شد تا پایان سال ۱۳۹۷، مجموع تولید این میادین به ۵۵۰ هزار بشکه در روز برسد که تاکنون، بیش از ۳۵۰ هزار بشکه از این میزان محقق شده و انتظار می‌رود این رقم تا پایان سال به بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد. قطع همکاری برخی از شرکت‎های خارجی و تعلل آنها برای شروع فازهای بعدی به دلیل شرایط تحریم ظالمانه از عمده‎ترین دلایل انحراف از برنامه است.

یکی از مهم‎ترین و مؤثرترین مؤلفه‎های توسعه میادین نفت و گاز، جذب سرمایه است. با همین رویکرد، دستاورد انکارناپذیر وزارت نفت در حوزه غرب کارون، توسعه میادین از سوی پیمانکاران و شرکت‎های داخلی است.

با توجه به حضور کم‌رنگ شرکت‎های بین‎المللی پس از تحریم‎های ظالمانه، جذب سرمایه یکی از موانع پیش‎روی توسعه صنعت نفت بوده است؛ اما این به مفهوم آن نیست که چرخ توسعه در نفت از حرکت باز‌خواهد ایستاد؛ اگرچه با جذب سرمایه خارجی و همچنین حضور تکنولوژی و دانش شرکت‎های بین‎المللی، کار با کیفیت و سرعت بیشتری محقق می‌شد؛ اما برای صنعت نفتی که ۴۱ سال است روی پای خود ایستاده، تحریم اتفاق جدیدی نیست. نمونه این جریان را می‎توان در توسعه میادین غرب کارون دانست که با تکیه بر توان و دانش داخلی با سطح کیفی مقبولی محقق شد. هم‎اکنون با به‎کارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی سهم برداشت صیانتی از این حوزه بیش از رقیب و شریک همسایه است. رقیب و شریکی که در جذب سرمایه، به‎کارگیری شرکت‎های صاحب‌نام بین‎المللی مانند شل، توتال، اکسان‎ موبیل و… همچنین استفاده از تجهیزات، دانش و تکنولوژی روز دنیا هیچ‌گونه محدودیتی ندارد.

درباره موضوع توسعه میادین نیز لازم به ذکر است که  در غرب کارون عملیات توسعه دو میدان یادآوران و آزادگان شمالی به صورت قرارداد بیع متقابل با سرمایه‎گذار خارجی و از سوی پیمانکاران داخلی انجام شده است؛ همچنین توسعه میادین آزادگان جنوبی، یاران شمالی و جنوبی، سپهر و جفیر به طور کامل از سوی پیمانکاران داخلی در حال انجام است. راهبری تولید در همه میادین غرب کارون از سوی شرکت‌های داخلی با نظارت مستقیم و غیر‌مستقیم شرکت ملی نفت صورت می‌گیرد.

توسعه اجتماعی در حوزه غرب کارون به ‎صورت مستقیم متأثر از توسعه میادین نفتی صورت می‎گیرد. با تدبیر مقام عالی وزارت، ساز‌و‌کار به‎کارگیری نیروی انسانی بومی در غرب کارون اجرا شده و بیش از شش هزار نیروی بومی اشتغال دارند که در صورت تحقق فاز دوم توسعه میادین این رقم به بیش از ۱۵ هزار نفر خواهد رسید. همچنین اقدام بسیار عظیم و مهمی که در دو سال اخیر صورت گرفته است، بومی‎سازی و ساخت تجهیزات و کالاهای مورد نیاز در داخل کشور است. امروز به‌جرئت می‎توان گفت که امکان ساخت بیش از ۸۵ درصد تجهیزات و کالاهای مورد نیاز بخش بالادستی میادین غرب کارون (اعم از مته حفاری، لوله‎های جداری، شیرآلات، تجهیزات ثابت و دوار و…) در داخل کشور فراهم شده است. در میدان نفتی آزادگان جنوبی برای اولین‎بار در کشور تأسیسات بهره‎برداری فراورش سیار با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز با سرمایه‎گذاری خارجی در مدت‌زمان کمتر از یک سال احداث شد که تحول عظیمی در واحدهای بهره‌برداری محسوب می‎شود. این در حالی است که متوسط زمان احداث یک واحد به روش متعارف سابق، سه تا پنج سال طول می‎کشید. این دستاورد به‌ویژه در میادین مشترک به قدری اهمیت دارد که مقام عالی وزارت در ابلاغیه‌ای الزام به تغییر روش ساخت و نصب واحدهای بهره‎‌برداری و نمک‌‎زدایی را تکلیف کرده است. اساس این کار بر سرمایه‌‎گذاری و برون‌‎سپاری بهره‌‎برداری در ازای پرداخت دستمزد برای هر بشکه نفت تحویلی به شرکت ملی نفت و واحدهای تابعه است. از دیگر پروژه‎های حوزه غرب کارون می‎توان از طرح احداث نیروگاه برق غرب کارون نام برد که فاز اول آن در سه‌ماهه سوم سال جاری به بهره‎برداری خواهد رسید و برق مورد نیاز میادین به وسیله این نیروگاه تأمین خواهد شد.

منبع: روزنامه شرق

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ شهریور ۱۳۹۸ساعت: ۱۵:۳۳۷۵۵ بازدید