سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
نصراله زارعی سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی آزادگان جنوبی:

اجرای موفقیت آمیز بکارگیری تکنولوژی لوله های غیرفلزی (flexible pipe) در میدان نفتی آزادگان جنوبی

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، نصراله زارعی سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی اعلام کرد، اجرای طرح استفاده از تکنولوژی لوله‌های غیرفلزی منعطف در غرب کارون ( flexible pipe) روز پنجشنبه ۱۰ مرداد ماه با موفقیت انجام شد.

نصر اله زارعی ضمن اشاره به اینکه این طرح با مدیریت و نظارت شرکت مهندسی و توسعه نفت و با مشارکت یک شرکت اروپایی رقم خورده است، گفت: برای نخستین بار است که استفاده از تکنولوژی لوله های غیرفلزی منعطف در توسعه میادین نفتی غرب کارون، با موفقیت اجرایی گردید.

وی افزود: در این طرح مقرر گردیده، نفت  هفت حلقه چاه در بخش شمالی میدان از طریق این لوله ها به منیفولد ۲ و ۷ انتقال یابد، که در حال حاضر یکی از چاهها از طریق این لوله ها بطول بیش از ۳ کیلومتر و با فشار  ۱۰۵۰psi به منیفولد ۲ متصل گردید. بقیه چاهها نیز با تکمیل عملیات احداث خطوط جریانی مربوطه بطول تقریبی ۲۶ کیلومتر، تا پایان شهریورماه متصل خواهند شد.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی بیان داشت: با بررسی‌های کارشناسی بعمل آمده و با توجه به موفقیت آمیز بودن اجرای این طرح، استفاده از این دسته لوله ها در برنامه های آتی طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی قرار خواهد داشت.

زارعی در پایان گفت: لوله‌های غیر فلزی در قالب کلافهای ۴۰۰ متری تأمین شده است که بعلت مزیت سازگاری با محیط تالاب، سرعت در اجرا، کیفیت مناسب، نگهداری آسان‌تر، عدم نیاز به حفاظت کاتدی و طول عمر مناسب بین ۲۰ تا ۲۵ سال در شرایط سخت آب و هوایی و مناطق جغرافیایی، مورد توجه شرکت‌ ملی نفت ایران قرار گرفته است.

لازم به ذکر است، افزایش سطح آب در مناطق عملیاتی غرب کارون بعلت سیلابهای ناشی از بارندگی‌های شدید سال پیش مانعی برای ادامه روند توسعه میادین نفتی بویژه میدان نفتی آزادگان جنوبی نبوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۵ مرداد ۱۳۹۸ساعت: ۱۴:۵۶۹۷۰ بازدید