سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ EN
محمدعلی اژدری، سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی ياران شمالی:

به زودی پمپ درون چاهی در طرح یاران شمالی راه‌اندازی خواهد شد

یک دستگاه پمپ درون چاهی(ESP)( Electrical Submersible Pump ) طبق دستورالعمل‌های اجرایی طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی، به زودی در این طرح راه‌اندازی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، محمدعلی اژدری سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در این خصوص گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده، نصب این پمپ غوطه‌ور الکتریکی در حال انجام مراحل نهایی می‌باشد و تا دو هفته‌ی آینده راه‌اندازی خواهد شد.

وی بیان داشت: این پمپ در عمق حدود ۲۳۰۰ متری در درون لوله آستری ۷ اینچی و به همراه رشته تکمیلی نصب می‌گردد و اجزای اصلی آن شامل: پمپ ۱۸۰ استیجی – تفکیک کننده گاز ( GasSeparator) – محافظ موتور  (Motor Protector) – موتور و سنسور فشار و دما می‌باشد.

سرپرست طرح یاران شمالی گفت: این پمپ از سری (۱۲۰۰-۴۰۰) می باشد که مکانیسم کار آن بر مبنای سانتریفیوژ ایمپلر و دیفیوزر است و قطر خارجی آن ۴ اینچ بوده و طول مجموعه پمپ حدود ۱۷ متر می باشد.

اژدری در پایان بیان داشت: نصب پمپ درون چاهی در طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی جزء برنامه‌های نگهداشت تولید از این میدان می‌باشد و عملکرد پمپ مذکور در چاه شماره ۴، راهنمای مؤثری در انتخاب و بکارگیری روش‌های نگهداشت تولید و ازدیاد برداشت از چاه‌های مخازن سروک میادین غرب کارون خواهد بود.

بنابراین گزارش، طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز، در منطقه‌ی هورالعظیم و در امتداد مرز ایران و عراق قرار دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۱ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۰۹:۴۲۷۹۶ بازدید