سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
همايون كاظمينی، سرپرست طرح توسعه ميدان نفتی ياران جنوبی:

استفاده از سیستم سیار جداسازی نفت از گاز در دستور کار میدان یاران جنوبی قرار گرفت

 

سیستم سیار جداسازی نفت از گاز  (MOS)در طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی در دستور کار این میدان مشترک نفتی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، همایون کاظمینی سرپرست طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی از راه‌اندازی سیستم سیار جداسازی نفت از گاز  (MOS)در طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی خبر داد و گفت: با توجه به مطالعات انجام شده در راستای تولید بهینه و حداکثری نفت از چاه‌های تولیدی این میدان مشترک، استفاده از این سیستم در طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی در دستور کار این میدان قرار گرفته است.

وی در این خصوص بیان داشت: ماهیت این دستگاه (MOS) در شرایطی است که چاه از فشار لازم جهت ارسال به واحد بهره برداری برخوردار نمی باشد و در این مرحله پس از نصب دستگاه در محل ایمن و بستن اتصالات، جریان نفت به سمت تفکیک‌گر هدایت شده و پس از برخورد با سینی پخش کننده، گاز به سمت بالا و نفت به جهت پایین جریان یافته و پس از تثبیت نفت، تلمبه روشن و سطح نفت به وسیله شیر خودکار خروجی تنظیم و کنترل میگردد. این عملیات تا رسیدن فشار چاه به مقدار مورد نیاز جهت ارسال نفت تفکیک شده به سمت واحد بهره برداری، تحت کنترل قرار می‌گیرد و افزایش ظرفیت تولید نفت در این میدان را بهمراه خواهد داشت.

کاظمینی گفت: تاکنون اقدامات ارزیابی شرکت‌های ارائه دهنده این دستگاه (MOS) انجام پذیرفته و در مرحله نهایی قرار دارد.

وی افزود: شرکتهای ارائه دهنده‌ی این خدمات کاملاً ایرانی بوده و توسط تیم فنی و مهندسی مجرب بازدید شده‌اند. در این مرحله ضمن ارزیابی ظرفیت آنها، مذاکرات نهایی برای واگذاری کار بر اساس قانون مناقصه شرکت ملی نفت ایران در حال انجام می‌باشد.

بنابراین گزارش، میدان نفتی یاران جنوبی در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز، در منطقه مرز مشترک ایران و عراق (محدوده طلائیه) واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۰:۰۸۸۳۴ بازدید