سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ EN
محمدرضا اسدی مدير مهندسی نفت شركت متن:

اجرای طرح توسعه ۳ میدان نفتی با مدل قراردادی (IPC) در دستور کار شرکت مهندسی و توسعه نفت

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مدیر مهندسی نفت شرکت متن ضمن اشاره به اهمیت سازمان مهندسی نفت در مدیریت مخازن هیدروکربوری گفت: در حال حاضر اجرای طرح توسعه میدان نفتی “سپهر و جفیر” و طرح توسعه میادین نفتی “آبان و پایدار غرب”، با مدل قراردادی  IPCدر دستور کار شرکت  مهندسی و توسعه نفت قرار دارد. همچنین پیش بینی می شود در آینده نزدیک اجرای طرح توسعه یکپارچه میدان “یاران” نیز به این شرکت ابلاغ شود.

محمدرضا اسدی بیان داشت: مباحث فنی مربوط به طرح توسعه یکپارچه میدان های نفتی یاران شمالی و یاران جنوبی با مشارکت یک شرکت ایرانی به اتمام رسیده و انتظار می رود به زودی قرارداد آن امضاء و پس از اخذ مجوزهای لازم، اجرای آن به شرکت مهندسی و توسعه نفت ابلاغ گردد.

وی همچنین، در خصوص طرح های جدید توسعه ای میدان نفتی “سپهر و جفیر” و میادین نفتی “آبان و پایدار غرب” که مسئولیت توسعه آنها اخیراً‌ به شرکت مهندسی و توسعه نفت واگذار شده است،‌ گفت: قرارداد طرح توسعه میدان نفتی “سپهر و جفیر” بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به امضا رسیده و مدیریت اجرای قرارداد به شرکت مهندسی و توسعه نفت ابلاغ شده است که پیش بینی می شود پس از موثر شدن قرارداد، فعالیتهای اجرایی طرح به زودی آغاز شود. مراحل اخذ مجوزهای  طرح توسعه میادین نفتی “آبان و پایدار غرب” نیز که با یک شرکت روسی منعقد شده است،‌ خاتمه یافته و در حال حاضر در مراحل اولیه اجرا می باشد.

مدیر مهندسی نفت شرکت مهندسی و توسعه نفت، تاکید کرد: مدیریت یک مخزن هیدروکربوری که به عنوان اصلی ترین سرمایه یک شرکت نفتی به شمار می رود، از طریق اجرای برنامه جامع توسعه میدان و اعمال استراتژی تولید محقق می شود که این مسئولیت خطیر در شرکتهای نفتی و  همچنین شرکت مهندسی و توسعه نفت،  به سازمان مهندسی نفت محول شده  است که بیانگر نقش حساس و پراهمیت مهندسی نفت در مدیریت مخازن می باشد.

وی در ادامه گفت: با توجه به اهمیت و حساسیت موضوع مطالعات تحت الارضی،  علیرغم نهادینه شدن برون سپاری عمده فعالیتهای شرکتهای بزرگ نفتی و اخذ خدمات مختلف از مهندسین مشاور طراح،‌ پیمانکاران EPC،‌ پیمانکاران حفاری، سازندگان و…. معمولاً‌ شرکتهای نفتی برای سرمایه گذاری در امرتوسعه یک میدان نفتی، مطالعات انجام و تأیید شده توسط تیم های فنی مطالعات تحت الارضی سازمان کارفرما (In House) را مبنای تصمیم گیری خود قرار می دهند  که این رویه در شرکت ملی نفت ایران نیز جاری می باشد.

محمدرضا اسدی در پایان گفت: در حوزه جغرافیایی  مناطق عملیاتی غرب کارون که توسعه میادین نفتی آزادگان جنوبی و شمالی، یاران جنوبی و شمالی و همچنین یادآوران در این منطقه به شرکت مهندسی و توسعه نفت واگذار شده است، شرکت مهندسی و توسعه نفت با  محوریت مدیریت مهندسی نفت این شرکت و ضمن هماهنگی با مدیریتهای ستادی شرکت ملی نفت ایران، مسئولیت مدیریت حجم نفت درجای این میادین مشترک (حدود ۷۰ میلیارد بشکه) و تولید از این میادین ( در حال حاضر حدود ۳۵۰ هزار بشکه نفت در روز و با چشم انداز بیش از ۱ میلیون بشکه در روز ) را بر عهده دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ تیر ۱۳۹۸ساعت: ۱۵:۴۹۱,۲۸۴ بازدید