سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN
سرپرست وزارت نفت در بازديد از ميدان نفتي يادآوران و دارخوين تصريح كرد:

برنامه های ویژه ای برای توسعه میادین مشترک خواهیم داشت

در نخستین روز هفته جاری، پایتخت نفتی ایران میزبان سرپرست وزارت نفت و هیئت همراه بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، در این سفر دو روزه، مهندس علی آبادی ضمن بازدید از یکی از دکل های حفاری شرکت ملی حفاری ایران و حضور در مناطق نفت خیز جنوب، از میدان نفتی یادآوران و دارخوین دیدن کرد. وی در نشست مشترکی با مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت و مجریان توسعه ۶ میدان نفتی در غرب کارون، ضمن اطلاع از آخرین اخبار پیشرفت این میدان ها، بر ضرورت توسعه میادین غرب کارون به خصوص میادین مشترک این منطقه تاکید کرد.

محمد علی آبادی در این نشست اعلام کرد:‌ “میادین نفتی از اهمیت ویژه ای برخوردارند و در این میان، برای اینکه بتوانیم سهم خودمان را از میدان های مشترک برداشت کنیم، لازم است برنامه ویژه ای برای این میادین داشته باشیم. به همین دلیل است که هم بنده و هم دیگر همکاران در شرکت ملی نفت ایران، در مورد این پروژه ها با حساسیت بیشتری برخورد کرده و  پیگیرتر هستند.”

وی ضمن تقدیر و تشکر از روند کار پیمانکار توسعه میدان نفتی یادآوران، ادامه داد: “با توجه به علاقه ای که به اتمام به موقع و حتی زودتر از زمانبندی مقرر پروژه یادآوران داریم، از پیمانکار این طرح می خواهیم تا با تمام توان روی این پروژه کار کنند. همچنین از مدیران عامل شرکت ملی نفت ایران و شرکت مهندسی و توسعه نفت می خواهم که برای این کار وقت و برنامه ویژه بگذارند؛ ضمن اینکه خودم هم وقت ویژه ای خواهم گذاشت تا بتوانیم با سرعت بیشتری به هدف پیش بینی شده دست یابیم.”

سرپرست وزارت نفت افزود:‌ “از همین جا اعلام می کنم که در آینده برنامه های زمان بندی شده ای برای سر زدن به محل پروژه خواهیم داشت، علاوه بر آن از تهران نیز پیشرفت کار را مورد کنترل و بررسی قرار می دهیم و در همین چارچوب مشکلات بخش های مختلف را با دقت بیشتری حل و فصل خواهیم کرد.”

وی خطاب به مدیر پروژه یادآوران در شرکت پیمانکار اظهار داشت: “ما در جلسات بیشتری به صورت کاملا کارشناسی و فنی با هم مواجه خواهیم شد و موضوع این کار را مورد پیگیری قرار خواهیم داد.”

علی آبادی در پایان تاکید کرد: “ما از شرکت پیمانکار پروژه می خواهیم به صورت جدی کار را با سرعت ویژه انجام دهد و حتی اگر برنامه ای تنظیم شود که زودتر از زمان موعد کار به پایان برسد، می توانیم در مورد سایر شرایط نیز مذاکره کنیم. هر کاری که زودتر از زمان مقرر انجام شود قواعدی دارد که ما آنها را رعایت خواهیم کرد.”

لازم به ذکر است تاکنون کار حفاری هشت حلقه چاه این میدان پایان یافته و تا ۲ ماه آینده، حفاری چهار حلقه چاه دیگر این میدان به پایان می رسد و تولید زودهنگام یادآوران از زمستان امسال آغاز خواهد شد. همچنین ذخیره ۱۲ میلیارد بشکه ای نفت درجای میدان یادآوران در ۲ کوهانک حسینیه و کوشک قرار گرفته و بر اساس برنامه ریزی ها، نفت تولیدی روزانه این میدان در مرحله تولید زودهنگام به ۲۰ هزار بشکه خواهد رسید.

فاز اول توسعه، برای حفاری ۵۵ حلقه چاه شامل ۴۱ حلقه چاه تولیدی، سه چاه دفع پساب، سه چاه توصیفی و هشت چاه تولید زودهنگام برنامه ریزی شده است و بر این اساس، تولید میدان یادآوران در پایان فاز اول توسعه به ۸۵ هزار بشکه در روزافزایش می یابد که از این میان، ۵۰ هزار بشکه نفت سبک و ۳۵ هزار بشکه نفت سنگین خواهد بود.

بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته، تولید میدان یادآوران در فاز دوم به ۱۸۰ هزار بشکه در روز و در فاز سوم به ۳۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت؛ همچنین قرار است مجموعه بزرگ نمکزدایی نفت به ظرفیت نمکزدایی ۱۳۵ هزار بشکه نفت در روز در سه ردیف (TRAIN) 45 هزار بشکه ای در این میدان احداث شود که ۲ ردیف آن به نمکزدایی نفت سبک و یک ردیف آن به نمکزدایی نفت سنگین اختصاص پیدا می کند.

مهندس علی آبادی در ادامه برنامه های سفر کاری به مناطق نفتی جنوب کشور، در نشست هیئت مدیره شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب حضور یافت. وی همچنین در یک برنامه فشرده ضمن شرکت در نشست هیئت مدیره شرکت ملی حفاری ایران، از تعدادی تاسیسات و کارخانه های بهره برداری، گاز و گاز مایع در حوزه فعالیت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون بازدید کرد. در این بازدیدها معاونان وزیر، مدیران عامل شرکت های نفتی در جنوب و مدیران ستادی شرکت های ملی نفت ایران و شرکت های زیرمجموعه مستقر در منطقه جنوب حضور داشتند. این دومین سفر سرپرست وزارت نفت به مناطق عملیاتی پس از بازدید وی از پروژه های بزرگ در عسلویه است.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ تیر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۴۸۸۴ بازدید