سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

مانور مشترک مقابله با نشت نفت در محیط تالاب هورالعظیم

به گزارش روابط‌ عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مانور مشترک مقابله با نشت نفت در محیط تالاب هورالعظیم با همکاری طرح‌های توسعه میادین نفتی غرب کارون در محل طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی برگزار شد.

در این مانور مانی عبداله‌زاده مدیریت HSE شرکت ملی نفت ایران، فرزاد نژاد بهادری رئیس محیط زیست شرکت ملی نفت ایران به همراه کورش رضا زاده رئیسHSE  شرکت مهندسی و توسعه نفت و جمعی از کارشناسان فنی حوزه‌ی ایمنی و آتش‌نشانی این شرکت  و  همچنین مدیریت HSE شرکت ملی نفت ایران حضور داشتند.

بنابراین گزارش، با توجه به عمده فعالیت شرکت متن در منطقه‌ی تالاب هورالعظیم که تحت نظارت و مدیریت سازمان محیط زیست قرار دارد، حفاظت از محیط زیست این منطقه‌ی حساس در غرب کارون و همچنین مواردی که موجب آلودگی اکوسیستم منطقه‌ی تالابی می‌شود از تعهدات این شرکت بشمار میرود و در همین راستا امور HSE شرکت متن با درایت و حمایت مدیرعامل این شرکت اقدام به اجرای برنامه‌ای مدون جهت مقابله با آلودگی‌های نفتی در محیط تالابی کرده است.

مانی عبداله زاده رئیس HSE شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه شرکت متن در حال حاضر وارد به عرصه تولید نفت به میزان قابل توجهی شده است گفت: لازم و ضروری است که مانورهای مقابله با آلودگی زیست محیطی توسط این شرکت، بصورت دقیق و منظم اجرا شود تا در صورت بروز هرگونه مشکل در زمان بحران امکان رسیدگی به موانع با سریعترین زمان و با بهترین کیفیت و روش ممکن، قابل اجرا باشد.

وی افزود: ازجمله می‌توان به یکی از نکات بسیار مهم قابل توجه ساختاری در مانورهایی از این قبیل، به کیفیت ارتباط، همکاری و پشتیبانی واحد‌های HSE  طرحها، رسیدن تیمهای واکنش در شرایط اضطراری طرحهای مجاور به محل مانور در زمان مناسب و همچنین لزوم هماهنگی و همکاری بسیار سریع تیم HSE و حراست طرح‌های غرب کارون در کنترل موقعیت و محیط اطراف اشاره کرد.

کورش رضازاده رئیس HSE شرکت مهندسی و توسعه نفت، با بیان اینکه برگزاری مانورهایی مشابه طبق برنامه ای منظم و سازماندهی شده جهت ارتقای سطح کیفی نیروها‌ی مرتبط و فنی در طرح‌های توسعه غرب کارون لازم و ضروری است گفت: تمام تلاش شرکت متن داشتن تجهیزات فنی مورد نیاز جهت مقابله با آلودگی نفتی در زمان بحران است و در این خصوص برنامه‌ریزی دقیق بمنظور دست یافتن به طرحی جامع برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی برنامه‌ریزی گردیده است و رویه‌ای جهت اجرای این برنامه‌ریزی بر پایه OPRC (کنوانسون بین‌المللی آمادگی، مقابله و همکاری در برابر آلودگی نفتی) دردست تهیه و تدوین می باشد.

همچنین، در جلسه‌ای که بعد از اجرای این مانور برگزار شد نکات مثبت و منفی توسط تیم ارزیاب به صورت جامع و مدون در حضور تیم HSE  شرکت ملی نفت ایران و رئیس امور HSE شرکت متن مورد بررسی قرار گرفت.

خرید تجهیزات مقابله با نشت نفت متناسب با محیط تالابی جهت ارتقاء توانایی سطح مقابله تیم‌های واکنش در شرایط اضطراری طرح‌های غرب کارون و برگزاری مانور‌های مشترکی از این قبیل در طرح‌های غرب کارون نیز در این جلسه مورد بررسی قرار گرفت.

در این جلسه لزوم ایجاد ارتباط برون سازمانی طرح‌های غرب کارون با مبادی استانی از جمله کمیته بحران استان، هلال احمر، شرکت نفت و گاز اروندان و بقیه سازمانهای مربوطه که میتوانند در این زمینه همکاری و پشتیبانی لازم را انجام دهند مورد بررسی قرار گرفت.

لازم به ذکر است۱۴۰ نفر از نیروهای عملیاتی مناطق نفتی غرب کارون در دوره‌ی برگزاری مانور مشترک مقابله با نشت نفت در محیط تالاب هورالعظیم با نظارت نمایندگان HSE شرکت ملی نفت ایران و دیگر شرکت های تابعه وزارت نفت حضور داشتند. که نفرات برتر این دوره تحت عنوان تیم‌های واکنش در شرایط اضطراری طرح‌های غرب کارون انتخاب شدند.

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ آذر ۱۳۹۷ساعت: ۱۶:۲۴۷۸۷ بازدید