سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

گفتگو با آقای دکتر سید علی دربانی از همکاران موفق شرکت متن در زمینه مشاوره، پژوهش و تالیف و مددکاری

” در لحظه زندگی کن و از داشته هایت لذت ببر”

سلام لطفا خود را معرفی کنید.

سید علی دربانی هستم، متولد مهر ۱۳۶۰ در تهران. پدر و مادرم اصالتاً قمی هستند. متاهل می باشم.

لطفا از فعالیتهای خود برایمان بگویید؟

هر سه مقطع دانشگاهی را در رشته روانشناسی- مشاوره خانواده با کسب عنوان دانشجوی ممتاز گذرانده ام. با داشتن بیشترین میزان ارائه مقالات، نفر یازدهم پژوهشگر برتر دانشگاه علوم تحقیقات در ادوار مختلف هستم. همیشه دوست داشتم در فضای رسانه ای فعالیت کنم به همین منظور مقالاتم، در مجلات‌ زندگی ایده آل،‌ خانواده سبز و همچنین روزنامه همشهری به چاپ رسیده است. در سه مجله علمی توانبخشی- مشاور خانواده- انجمن روانشناسی ایران به صورت داور مشغول انجام وظیفه هستم. و تقریبا چهار سال است که جزء انجمن روانشناسان آمریکا ( APA) می باشم. مسئول صدور  رأی نهایی زوجین در خصوص طلاق در دادگاههای تهران هستم. مدتی نیز در دانشگاه علمی کاربردی تدریس می نمودم. مسئول فنی کمیته امداد خمینی و به عنوان مشاور نمونه منطقه ۱۳ معرفی شده ام. تا به حال شش کتاب تالیف و ترجمه کرده ام که یکی از آنها اخیراً نامزد بهترین کتاب سال کودک اعلام شده است. از سال ۱۳۹۲ با حکم مستقیم وزیر محترم بخاطر سوابق پژوهشی و علمی وارد مجموعه نفت شدم و به عنوان مددکار در شرکت مهندسی و توسعه نفت مشغول به کار گردیدم. مدتی نیز با حفظ سمت کارشناس آموزش بودم و در حال حاضر در واحد مددکاری شرکت متن انجام وظیفه می نمایم. انشالله در آینده، درنظر دارم این واحد را به کمک همکارانم توسعه دهم.

عامل موفقیت شما چیست؟

اولاً که من عاشق کارم هستم و خارج از بحث درآمد به لذتی که از کارم می برم می اندیشم. حرفه ای که دارم بخشی از لذت های زندگیم را تشکیل می دهد و این خود باعث آن است که روز به روز در این راه تقویت شوم و استوار قدم بردارم. در ثانی، کار من یک موضوع زنده و پویاست، یعنی در آن می بایست همیشه به روز  بود و در هر روز باید مطالعه کرده، کتاب و مقاله بنویسم. موضوع بعدی نیز پژوهش است که واقعا دوستش دارم. از بچگی وقتی می شنیدم که پژوهشگران به نتایجی دست یافتند،  با خود می گفتم چرا آن پژوهشگر من نباشم. به همین دلیل همواره در حین کار در حال پژوهش هستم.

نقش خانواده شما در رسیدن به جایگاه کنونی چه بوده است؟

خانواده ام همیشه از اینکه من بر روی زندگی دیگران تاثیر می گذارم خوشحال بوده و هستند و دعای خیر آنها ره توشه راهم گردیده است.

تاثیر رشته شما در زندگی خصوصیتان چگونه بوده است؟

با توجه به اینکه هر روز به مطالعه در این زمینه می پردازم، در زندگی خانوادگی ام تاثیرات مثبتی ایجاد می کند و سعی در اجرای آنها در زندگی خصوصی خود می نمایم. اما چالشهایی نیز وجود دارد که مهمترین آنها مراجعین زیاد می باشد و تقریباً بصورت تمام وقت تا ساعت ۱۰ شب مراجعه کننده دارم و دیر وقت به منزل  می رسم. این امر باعث دوری از محیط خانواده می گردد. مشکل بعدی که اغلب برای روانشناسان ایجاد می گردد،‌ انرژی های منفی است که از مشکلات مراجعین خود می گیرند،‌ این امر را می توان با غربال کردن حل نمود. یعنی با استفاده از چند روش خود را ریکاوری نمائیم. شرکت در جلسات مشاوره هفتگی، سفر کردن، انجام مکرر فرآیندهایی که موجب طراوت و شادابی و لذت در زندگی می شود،‌ برون ریزی کردن، رها کردن مسایل پشت در تاق مشاوره، از جمله مواردی هستند که من در برنامه زندگی خود بایستی اجرا نمایم تا اثرات منفی کار و مشکلاتی که با ما در میان گذاشته می شود، در زندگی خصوصی ام نمود پیدا نکند.

اوقات فراغت خود را چگونه میگذرانید؟

ورزش یکی از علاقمندی های اصلی زندگی من است. در زمستان به ورزشهای زمستانی همانند اسکی، کوهنوردی و در تابستان نیز به ورزش سوارکاری می پردازم. رسیدگی به طبیعت و گل و گیاه، سفر کردن  کتاب خواندن و در کنار آنها تئاتر و سینما از دیگر موارد مورد علاقه من هستند و در نهایت وقت گذراندن در کنار همسرم که بسیار آرام بخش است. به مطالعه و خواندن کتابهایی که موضوع روانشناسی دارند،‌ نیز علاقمندم. در فضای مجازی نیز به علت مقتضی شغلی، بسیار فعال هستم و در روز بین ۴۵ دقیقه تا یک ساعت برای آن زمان میگذارم.

در قبال رسیدن به جایگاه و موقعیت هایی که کسب نمودید از چه چیزهایی گذشته اید ؟

زمان را از دست دادم و به نوعی شاید در برخی لحظات، زندگی در لحظه را از دست داده ام. مادر عزیزم، لذت دیدار او را، در کنارش بودن را و در حال حاضر لذت در کنار خانواده بودن و رسیدگی به فرزند را نیز از دست میدهم.

اگر دوباره می خواستید انتخاب کنید آیا همین راه را برمی گزیدید؟

مسلماً همین مسیر را انتخاب می کردم اما زودتر شروع می کردم و زمان کمتری برای آن می گذاشتم و بیشتر در کنار خانواده وقت می گذراندم.

در شرایط سخت چه می کنید؟

یوگا، مراقبه، نماز و صحبت با دوست و مشاوره،‌ زیرا آدم های موفق نیز به مشاوره نیاز دارند.

موفقیت را در چه می بینید؟

به نظر من موفقیت در چند عامل نهفته است: اراده و پشتکار، ارتباط خوب، مشیت الهی

آیا احساس می کنید به ایده آل های خود رسیده اید؟

هنوز چند مورد از ایده آل هایم هستند که باید به آنها برسم. یکی از آنها این است که مدرک فوق دکتری خود ترجیحا در کشورهای اروپایی بخاطر وجود برد تخصصی مربوطه،‌ اخذ کنم  ولی تااین لحظه به بسیاری از ایده آل های ذهنی خودم رسیده ام.

اگر شغل شما این نمی بود، چه چیزی را جایگزین آن می کردید؟

خبرنگاری، لیدر تورهای سیاحتی در کشورهای دیگر و تدریس.

از آرزوهایتان برایمان بگویید؟

یکی از آرزوهایم این است که کار آفرین موفقی در کشورم باشم. دیگری ارائه سبکی نوین در روانشناسی است و نهایتاً فعال بودن در مرکز مشاوره ای که خود تاسیس کرده باشم و ابداع مدارس و مهدکودک هایی با پرورش کودکان خلاق و با هوش.

آیا توصیه ای برای دوستان و همکاران خود دارید؟

اول اینکه در لحظه زندگی کنیم، لذت ببریم از آنچه که هست و داریم. بدانیم ناراحتی ها و دل چرکینی ها همیشه به خود انسان بر میگردد. مسؤلیت کارهایی که انجام می دهیم را بپذیریم، زیرا وقتی مسؤلیت کارهایمان را بپذیریم، در درون به خود تلنگر نخواهیم زد که چرا این کار را انجام داد ایم و در نهایت به دیگران، بابت اینکه در قبال کار ما واکنش متناسب که در نظرمان است بروز نمی دهند نیز سخت نمیگیرید و در کل آرامش خواهیم داشت. همیشه باید در نظر بگیریم ما برای چه زنده ایم، برای چه کسی زنده هستیم و نگرش ما نسبت به زندگی چگونه است.در آخر توصیه ای اکید دارم که به یک سیم وصل باشیم. این سیم هر چه می تواند باشد و چه بهتر که به خدا اتصال داشته باشیم تا او نیز نگهدارمان باشد.

و اما توصیه به دوستانم در رشته تخصصی خودم :

قبل از اینکه بخواهید رشته روانشناسی را انتخاب کنید به چند مرکز روانشناسی مراجعه نمایید. فضا، محیط،‌ صحبت ها و برخوردها را زیر نظر بگیرید تاببینید با روحیات شما سنخیت دارد یا خیر. بهر حال سروکله زدن با مشکلات مردم یعنی زندگی کردن با آنها و این موارد با روحیه همه افراد هم سو نیست.

احساس خوشبختی می کنید؟

بله به نظرم من انسان خوشبختی هستم. خوشبختی را در داشتن یک زندگی آرام و دلنشین، در کنار هم بودن و داشتن شغلی با بازخورد مناسب، می بینم.

حرف آخر…

امیدوارم بتوانم به دیگران،‌ خصوصا همکاران گرامی کمک کنم. و آنها بدانند که در کنارشان هستم ، همچنین جا دارد از شما تیم خانواده موفق روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت تشکر ویژه نمایم که زحمات زیادی در این واحد متقبل می شوند. همکاران گرامی می توانند با داخلی ۳۶۰۵ جهت امور مشاوره با بنده در ارتباط باشند و مطمئن باشند امین و مددکار آنها خواهم بود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳۰ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۱۳:۳۵۳,۰۴۹ بازدید