سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

گفتگو با خانم مومن زاده ورزشکار موفق، فرزند جناب آقای مومن زاده از همکاران طرح احداث تلمبه خانه غرب کارون

-سلام لطفا خود را معرفی کنید.

یاسمن مومن زاده هستم،‌ متولد ۱۳۷۹، شهر اهواز، در دوره متوسطه دوم مقطع یازدهم و در هنرستان تربیت بدنی مشغول تحصیل هستم .پدرم در طرح احداث تلمبه خانه  غرب کارون، شرکت مهندسی و توسعه نفت مشغول به کار هستند. فرزند دوم خانواده هستم و رشته ورزشی تیراندازی را از سن ۱۶ سالگی آغاز نمودم.

-چگونه وارد این رشته ورزشی شدید؟

از همان ابتدا به هنگام تعیین رشته دبیرستان، علاقه زیادی به رشته های نظری و تئوری نداشتم و به رشته های عملی، فنی و مهارتی می اندیشیدم. تا اینکه مشاور آموزشی ام خبر از تاسیس هنرستان تربیت بدنی اهواز را به من داد. با تحقیق و علاقمندی هایم وارد آن شدم و رشته ورزشی تیراندازی (اهداف ثابت، سلاحهای بادی)  را انتخاب کردم تا بصورت حرفه ای به آن بپردازم. چند ماهی نیز رشته تنیس روی میز را پیگیری نمودم اما در نهایت بخاطر علاقه و امکان پیشرفت بیشتر در رشته تیراندازی، آن را برگزیدم و در مدت کمی توانستم رکوردهای خوبی در آن بر جای گزارم.

-تا کنون چه موفقیتهایی کسب کرده اید؟

با توجه به اینکه هنوز در ابتدای راه هستم و به اندازه کافی تجربه ندارم هنوز نتوانسته ام به آنچه که در ذهن دارم، برسم. در مسابقات درون استانی و رنکینگ اهواز توانستم مقام کسب نمایم و پس از آن در فروردین ماه در مسابقات آزاد کشوری که هرساله در مجموعه آزادی تهران بر گزار می شود، توانستم مقام ششم کشور را در رده نوجوانان کسب کنم. همچنین در مسابقات انتخابی بسیج کشور نیز مقام سوم را کسب از آن خود کردم.

-لطفا کمی در مورد رشته ورزشی خود توضیح دهید؟

در تیراندازی ماده های مختلفی وجود دارد. مثل سلاحهای بادی،‌ اهداف ثابت که شامل،‌۱۰ متر، ۲۵ متر، ۵۰ متر و … و اهداف پروازی (تراپ) که در فضای باز انجام می شود.  من در اهداف ثابت سلاحهای بادی تپانچه ۱۰ متر فعالیت می کنم، مسابقات به صورت ۶۰ تیر برگزار می شود که بسیار سخت و طاقت فرساست و ساچمه گزاری تیرها و سپس شلیک ۶۰ تیر در مدت ۷۵ دقیقه انجام میگیرد.

-علاقمندی های شما غیر از ورزش چیست؟

در زمینه هنری به موسیقی علاقمندم و مدتی است که ساز دف را تمرین می کنم. دوره های هنر نقاشی و طراحی چهره سبک سیاه قلم را نیز گذرانده ام.

-در رشته خود سعی دارید به چه هدفی برسید ؟

هدف اولیه من ورود به  تیم باشگاهی رسمی و شرکت در مسابقات لیگ است و اینکه در نهایت بتوانم وارد تیم ملی شوم و در مسابقات جهانی و المپیک توکیو ۲۰۲۴  شرکت کنم. البته امیدوارم که هدفم محقق شود زیرا در شهر اهواز فعلا امکانات و مکان ماده ۲۵ و ۵۰ متر وجود ندارد.

-برخورد خانواده با تحصیل و انتخاب رشته ورزشی شما چگونه بود ؟

در دهه اخیر، تجربه نشان داده است که افراد می توانند در محیط هایی غیر از تحصیل به موفقیت هایی نائل شوند. از نظر خانواده من،  الزامی برای درس خواندن وجود ندارد. در عین حال در رشته تربیت بدنی می توان هم تحصیلات عالیه را ادامه داد و هم به علایق ورزشی پرداخت. ضمناً خانواده با مشاهده برخورد مدیر و عوامل هنرستان که به صورت جدی پیگیر تحصیل و ادامه رشته های تخصصی ورزشی دانش آموزان می باشند، مرا ترغیب به ادامه این مسیر نمودند و در کنارم قرار گرفتند.

-روزانه چقدر تمرین میکنید؟

سه روز در هفته هر جلسه یک ساعت و نیم را به تیر اندازی اختصاص می دهم از طرفی چون در مسابقات، ورزشکار می بایست وزنه ۲ کیلویی اسلحه را در زمان مشخص مدام گلوله گذاری- نشانه گیری و شلیک کند، این امر نیازمند قدرت بدنی و توان جسمی بالا و بعلاوه تمرکز بسیار به همراه سرعت و عکس العمل سریع     می باشد. به همین علت لازم است که هفته ای ۲ روز نیز به ورزشهای هوازی بپردازم.

-اوقات فراغت خود را چگونه میگذرانید؟

به غیر از ورزش، به مطالعه کتابهای رمان و کتب فلسفی نیز علاقمندم. کتاب پیرمرد دریا اثر ارنست همینگوی، یکی از جالب ترین کتابهایی است که تا کنون مطالعه کرده ام و در آن امید و در کنارش تلاش برای رسیدن به اهداف یک انسان به معرض نمایش گذاشته می شود. خواندن آن را به دوستان همسن و سالهایم پیشنهاد می کنم. سفر کردن را نیز دوست دارم. اتفاقا در همان مسابقات کشوری که در تهران برگزار می شد برای اولین بار بدون حضور پدر و مادر،  با همراهی خواهر بزرگترم به تهران سفر کردم.  این سفر، هیجان خاصی برایم داشت.

-اگر مدتی نتوانید ورزش را ادامه دهید چه حسی خواهید داشت؟

این موضوع که عدم تمرین های منظم، موجب عقب ماندن در زمینه ورزشی ام می شود، برایم سخت و دشوار است. اما اگر مجبور شوم بخاطر امری مهم آن را کنار بگذارم، مطمئنا پس از مدتی باز خواهم گشت و با جدیت بیشتری ادامه خواهم داد.

-به عنوان نوجوانی موفق به همسن و سالان خود چه توصیه ای دارید؟

به آنها پیشنهاد می کنم حتما به دنبال علاقه خود بروند، چون همین علاقه و سپس تلاش آنها باعث رسیدنشان به موفقیت خواهد شد.

-خاطره ای در ذهن خود دارید؟

در فروردین ماه گذشته جهت اعزام به مسابقات کشوری می بایست به صورت اینترنتی ثبت نام می کردم. اما برایم مشکلی پیش آمد که نتوانستم وارد سامانه اینترنتی شوم و مهلت ثبت نام به پایان رسید. من بسیار ناراحت شدم که نمیتوانستم در آن مسابقات شرکت کنم. مربی من بسیار پیگیر کارم بود و با رئیس هیئت تیراندازی صحبت کرد و ایشان نیز با پیگیری های فراوان از مرکز، سه روز پس از اتمام مهلت ثبت نام، نام مرا نیز وارد لیست کردند.  روزی که من بی خبر برای تمرین به باشگاه رفتم، از شنیدن این خبر بسیار خوشحال و هیجان زده شدم. در اینجا جا دارد از خانم حسونی پور مربی هیئت تیراندازی اهواز و باشگاه نفت تشکر ویژه ای نمایم.

– ورزش در زندگی شما چه تاثیری گذاشته است ؟

تمامی ورزش ها در درون ورزشکار، موجب حسی پاک و رضایت از خود می گردد و امید به آینده ، تلاش و…. که بسیار لذت بخش است.

-از دید شما ورزشکار واقعی چه کسی است؟

کسی که هم از نظر تکنیکی و هم از جنبه ی اخلاقی حرفه ای عمل کند. ورزشکار باید علم ورزش را داشته باشد و آگاهانه رشته ورزشی خود را دنبال نماید که هم به جسم خود آسیب نرساند و هم در نحوه برخورد با دیگران بسیار دقیق و در شآن یک ورزشکار عمل کند.

-از خدا چه میخواهید؟

سلامتی جسمی و روانی خود و خانواده ام.

-خوشبختی از دید شما به چه معناست؟

خوشبختی یعنی بدون در نظر گرفتن مشکلات و محدودیت ها با تلاش و ممارست به آنچه میخواهی برسی.

-حرف آخر…

در اینجا جا  دارد از تمامی عزیزانی که مرا یاری نمودند تشکر نمایم و امیدوارم بستری ایجاد شود تا بتوانم از امکانات باشگاه نفت و باشگاه ملی حفاری استفاده کنم همچنین از شما تیم روابط عمومی مهندسی و توسعه نفت کمال تشکر را دارم.

 

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آبان ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۵۷۱,۵۲۳ بازدید