سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN
در جلسه هیئت دولت؛

آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک تصویب شد

هیئت وزیران آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک را تصویب کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، در جلسه روز چهارشنبه (۲۱ شهریورماه) هیئت دولت، که به ریاست دکتر حسن روحانی برگزار شد، آیین‌نامه‌های اجرایی قانون هوای پاک به شرح زیر تصویب شد:

نحوه جلوگیری از آلودگی صوتی منابع ثابت و متحرک شامل تعیین حدود مجاز آلودگی‌های صوتی به تفکیک منبع و محل ایجاد آلودگی مربوطه و تضامین اجرایی رعایت حدود تعیین شده.

اقدام‌های مربوط به مواقع شرایط اضطرار آلودگی هوا با رویکرد پیشگیرانه بر اساس الگوها و پیش‌بینی وضع هوا و اولویت محدودیت‌های ترددی به جای اعلام تعطیلی مدارس یا ایام کاری.

کنترل منابع آلاینده و کاهش آلودگی هوا شامل همه اقدام‌های کاهش منابع آلاینده هوا با محوریت ارتقای کیفیت سوخت و وسایل نقلیه.

روش‌های تشویقی و الزام‌آور رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌ها در موتورخانه‌ها و سامانه‌های احتراقی.

تعیین سن فرسودگی انواع وسیله نقلیه موتوری به تفکیک وسایل نقلیه عمومی و شخصی و همچنین شهرهای با آلودگی بیشینه هوا و دیگر نقاط کشور.

فرآیند انتقال آن دسته از مراکز صنعتی، تولیدی، معدنی، خدماتی، عمومی و کارگاهی آلاینده که آلایندگی آنها غیرقابل رفع است، به نقاط مناسب و تعیین منابع اعتباری و تسهیلات و تشویق‌های لازم برای انتقال واحدهای مذکور. قطعی بودن عدم رفع آلایندگی در این مصوبه پیش‌شرط ورود به فرآیند انتقال است.

نحوه پایش آلاینده‌ها در مراکز دارای طبقه‌بندی حفاظتی.

مدیریت تردد و ساماندهی سفرهای شهری با رویکرد کاهش آلودگی هوا از طریق ایجاد محدودیت‌های زمانی، مکانی و نوعی.

حدود مجاز انتشار آلاینده‌های هوا از صنایع و نیروگاه‌ها.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ شهریور ۱۳۹۷ساعت: ۱۰:۴۱۶۸۱ بازدید