سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۳ بهمن ۱۴۰۱ EN

گفتگو با آقای اشرف زاده همکار موفق شرکت متن

لطفا خود را معرفی کنید و از تحصیلات خود برایمان بگویید.

پویان اشرف زاده- متولد ١٣۶٢ مسجد سلیمان هستم. فوق دیپلم خود را در سال ١٣٨٢ از دانشگاه شهید چمران، لیسانس رشته عمران- عمران را از دانشگاه آزاد اهواز با رتبه ۲ سال٨٧، فوق لیسانس خود را با رتبه ۲۰، در رشته عمران گرایش سازه از دانشگاه آزاد رامهرمز (سال ٩۶ ) اخذ نموده ام. از سال ٨٨ وارد نفت شده و در پروژه طرح توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان مشغول به کار گردیدم. سپس وارد  طرح توسعه میدان نفتی بند کرخه اهواز شدم و پس از آن در دوهزار واحدی شرکت نفت فعالیت نمودم. بعد از آن به مدت چهارسال وارد صنایع فولاد شدم و به عنوان ناظر پروژه های توسعه داخلی صنایع فولاد انجام وظیفه نمودم. سپس در طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی مشغول به کار شدم. دو سالی است که در میدان نفتی آزادگان جنوبی به عنوان ناظر سیویل گاسپ  جنوبی مشغول فعالیت می باشم. مدارک دوره های HSE و کنترل پروژه با نرم افزار MPS را از موسسه DAS انگلستان اخذ نمودم. مدرک دوره HSE, مربوط به گاز H2S را نیز از طرف شرکت SUNBELT آلمان دریافت کردم. دوره های زبان تخصصی انگلیسی را نیز در آموزشگاههای معتبر گذرانده ام و مدارکی از قبیل ٨٠٠ لغت، مکالمه انگلیسی و قبولی در آزمون های ورودی IELTS و … را نیز اخذ نموده ام.

خارج از کار و فعالیت های شغلی به چه اموری به صورت تخصصی میپردازید؟

یکی از افتخارات من این است که در رشته ای از رشته های ورزشی که در آن از داروهای هورمونی و مکمل های شیمیایی استفاده می شود،  به صورت طبیعی و بدون استفاده از آنها به موفقیت هایی نائل شدم.

بیش از ده سال در زمینه ورزش های قدرتی و پرورش اندام فعالیت نموده ام  و در شرایط بسیار سخت در مقابل حریفانی که اغلب از هورمون استفاده میکردند بصورت طبیعی در مسابقات مختلفی، توانستم مقام های متعددی کسب نمایم. در مسابقات پرورش اندام شهرستان مسجد سلیمان مقام اول را کسب کردم. در مسابقات کامیون کشی استان خوزستان که واقعا مسابقات سخت و طاقت فرسایی بود نفر دوم شدم و در مسابقات چندگانه قوی ترین مردان استان خوزستان در سال ٨۵ نیز مقام دوم را کسب نمودم و چندین دوره در مسابقات برگزار شده در اهواز از جمله مسابقات ماشین کشی، پرس سینه نیز مقام نخست را از آن خود کردم.

چه شد که این ورزش را انتخاب کردید؟ سختی های کار شما چه بود؟

از سال ٧٨ تا سال ٨٨ بصورت حرفه ای با تمرینات روزانه ۲-٣ ساعت به فعالیت های ورزشی قدرتی به صورت طبیعی، و در کنار آن به ورزش شنا می‌پرداختم. برادرم یک سال زودتر از من این ورزش را شروع کرده بود که خود باعث به وجود آمدن انگیزه در من شد تا در این مسیر قدم بردارم و پس از شروع، با تشویق اطرافیان و دوستان به ادامه این ورزش دلگرم شدم. پدر و مادرم به دلیل سنگینی و سختی این ورزشها و امکان صدمه دیدن موافق فعالیت من در این رشته ورزشی نبودند. ولی پس از دیدن موفقیت و کسب قهرمانی هایم، به این رشته علاقمند شده،  همراهم شدند. یکی از مهمترین مشکلات و سختی های این رشته این است که متاسفانه اکثر شرکت کنندگان در مسابقات از مواد نیروزا و هورمونی استفاده می کنند. دیدن اینکه شخصی در باشگاه توانایی بلند کردن وزنه هایی بسیار پایین تر از شما را دارد ولی در مسابقات با مصرف مواد نیروزا و دوپینگ بتواند بیشتر از شما وزنه بزند خیلی سخت و دشوار است.

آیا در این ورزش استفاده از مواد نیروزا و دوپینگ ممنوعیت جهانی دارد؟

فکر می کنم در ورزش حرفه ای پرورش اندام از مواد نیروزا استفاده می شود چون آزمایشات و تست های دوپینگ بسیار پرهزینه می باشد در کشور ما کمتر گرفته میشوند. یکی دیگر از مشکلات این ورزش عدم دسترسی به مواد حجم دهنده ای مانند پروتئین و کراتین است. بیشتر مواد موجود در داخل کشور یا تقلبی هستند و یا تاریخ گذشته و شخص پس از مصرف آنها دچار مشکلات هورمونی سوء هاضمه، کلیوی، کبدی و… میگردد. به نظر من بایستی مرجعی باشد تا در این موارد ورزشکار را مطلع و یاری نماید. تا بحال نیز از سوی فدراسیون اقدام قابل ملاحظه ای  صورت نگرفته است و این مواد در سطح باشگاهها پخش و مورد استفاده قرار میگیرد و اصولا بخاطر اینکه ورزشکار به سرعت نتیجه و عکس العمل مواد را در خود مشاهده کند و به آنها هورمون افزوده می شود.

نقش خانواده در رسیدن شما به موفقیت چیست؟

در خانواده ما، برادرم بیشترین تاثیر را در رسیدن من به موفقیت داشته است و همواره مشوق و راهنمای من بوده و هست و در مسابقات مرا همراهی می کرد. پدر و مادرم هم پس از اینکه به استعداد من پی بردند واقعا مرا یاری نمودند.

ورزش چه تاثیری در روحیه ، اخلاق و زندگی شما گذاشته است؟

به نظر من ورزش باعث افزایش اعتماد به نفس ، روحیه و آرامش شخص می شود. استرس ها را از بین میبرد و موجب تخلیه انرژی، خصوصا انرژی های منفی و مشکلات روزمره می گردد. من با ورزش احساس آرامش بیشتری می کنم و شاداب تر هستم . ازدواج کرده ام و صاحب فرزند پسری هستم که احساس میکنم در این زمینه استعدادهایی بالقوه دارد و در آینده اگر خدا بخواهد در این ورزش پا نهد با تمام وجود کنارش هستم.

اگر با همین تجربه دوباره بخواهید به سراغ ورزش حرفه ای بروید ، آیا همین راه را انتخاب میکردید؟                                

سعی میکردم وارد مسیر دیگری شوم. ورزشهای گروهی نظیر فوتبال و والیبال را انتخاب می کردم، چون ورزشهایی اجتماعی هستند. در گذشته فوتبال بازی می کردم حتی در تیم فوتبال دانشگاه بودم. اگر به گذشته بازگردم ورزش فوتبال را پیگیری خواهم کرد.  به این علت که علاوه بر مصرف  داروهای هورمونی که در بین ورزشکاران بسیار رایج می باشد گاهاً شاهد ناداوریهایی هستیم. به عنوان مثال در آخرین مسابقه قهرمانی که شرکت کردم متاسفانه شاهد همین ناداوری بودم. در ورزش پرورش اندام برای اینکه عضلات بدن بهتر جلوه کنند از رنگ استفاده می شود. اغلب حریفانم از رنگ های بسیار گران قیمتی استفاده کرده بودند که بسیار تیره تر بود و با دستمال پاک نمیشد ولی من از رنگ ملایم و معمولی استفاده کرده بودم که به دستمال می چسبید و پاک میشد . این امر در نظر داوران با توجه به اینکه میدیدند رنگ دیگر رغیبانم بسیار تیره تر از من است ، و یا اینکه بدن من بسیار آماده تر بود برای من خطا در نظر گرفته شد و اینچنین ناعدالتی ها باعث شد دیگر در مسابقات حرفه ای شرکت نکنم.

آیا ورزش حرفه ای پرورش اندام درآمدزا است؟

اگر به صورت حرفه ای صورت گیرد می تواند در آمد زا باشد. خصوصا در جنبه مربیگری. و در حال حاضر حتی در شبکه های اجتماعی از طریق ارائه برنامه تمرینی، رژیمی، حرکات ورزشی، غذایی و … به ورزشکاران می توان کسب در آمد نمود. و چون برنامه ها باید به روز باشند و با پیشرفت ورزشکار می بایست تغییر نمایند، همواره مورد نیاز هستند.

 

هدف نهایی شما در این ورزش چیست؟

اگر موقعیت مربیگری و اداره باشگاه پیش بیاید، با آغوش باز میپذیرم، احساس میکنم جوانهای امروزی که میخواهند وارد این رشته ورزشی شوند، نیاز به راهنمایی درست دارند تا در مسیر صحیح قرار گیرند.

در اوقات فراغت چه می کنید؟

در اوقات فراغت ، خارج از مسائل کار و یا ورزش، خود را در اختیار خانواده گذاشته و با آنها وقت میگذرانم. خصوصا با پسر پنج ساله ام که در سن فراگیری و تجربه اندوزی است . در مواقعی هم مطالعه و کارهای تحقیقاتی می کنم. خصوصا در زمینه رشته تخصصی ام.  مقاله ای در خصوص طراحی سازه های فولادی با روش زمان – دوام برای مجله CIVIL ENGINEERING فرستادم که رتبه ISI دارد و مورد قبول هیئت داوران قرار گرفته است. احتمالا تا دوماه دیگر به چاپ می رسد. در این مقاله  سه ساختمان پنج، ده و پانزده طبقه را با روش جدید زمان- دوام تحت آنالیز سازه ای قرار داده‌ام. این مقاله در دانشگاه خواجه نصیر طوسی جزء مقالات برتر قرار گرفت. بیشتر مطالعاتم در این خصوص می باشد.

نقش ورزش در اوضاع خانوادگی و خانواده چگونه است؟

همسرم با توجه به کسب مقام ورزشی من به ورزش کردن بیشتر از قبل علاقمند شده است و اوقات فراغت خود را با ورزش کردن سپری می نماید.. پسرم را نیز در رشته ژیمناستیک ثبت نام کرده ایم. فکر میکنم اگر کسی از اعضای  خانواده در مسیری از رشته های ورزشی موفق باشد دیگران نیز به ورزش کردن علاقمند میشوند. این جو ورزشی، بسیاری از ناهنجاریهای اجتماعی و حتی خانوادگی را از بین می برد و موجب نشاط و سلامتی خانواده می گردد.

خوشبختی چیست؟ آیا خوشبخت هستید؟

خوشبختی باید درون انسان باشد، سعی، تلاش و رسیدن به اهداف زندگی و در نهایت رضایت از آنچه بدست آمده، خوشبختی است. بله ، من خوشبخت هستم . چون احساس خوبی دارم که در تحصیل، کار و ورزش موفق بوده ام و داشتن یک خانواده سالم و خوب ، رضایتم را صد چندان میکند.

اگر کسی بخواهد به این رشته بپردازد چه توصیه ای برایش دارید؟

راه درست را انتخاب کند. از مواد هورمونی استفاده نکند. چون به احتمال زیاد صدمه میبیند. از هرکسی و هر کجا راهنمایی و مواد نیروزا نگیرد. طبق تجربه من،  بهترین زمان برای تمرین روزی ۴۵ دقیقه است. دقت شود در باشگاه جوگیر نشود و هنگامی که با دوستان مشغول تمرین هستند از زدن وزنه های زیادتر از توان خود بپرهیزند که در غیر اینصورت دچار آسیب دیدگی می شوند. در کل بصورت حرفه ای تمامی اصول و ضوابط ورزشی مثل انتخاب مربی تمرین، تغذیه،خواب و استراحت و… را رعایت کنند تا با تلاش به موفقیت برسند.

خاطره ای در ذهن خود دارید ؟

در مسابقات زیبایی اندام شهرستان مسجد سلیمان سال ۸۱ بود که خیلی آماده بودم. یادم می آید لحظه ای که وارد شدم صدای تشویق بسیار زیاد تماشاچیان را شنیدم. داورها با لبخند من را نگاه می کردند و با اشاره، قبل از فیگورگیری،  مقام اولیم را به من اعلام می نمودند و در پایان مسابقه بعد از دست یابی به مقام اول، تماشاگران که تقریبا تمام سالن  را پر کرده بودند  یک صدا فریاد می زدند و از من فیگورهای بیشتری می خواستند.

 

 

حرف آخر:

از جنابعالی و روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت  تشکر می نمایم که برای تلاش های دیگران ارزش قائل می شوید و موجبات دلگرمی همکاران را فراهم می آورید. از همسر عزیزم و برادرم که مرا در رسیدن به این موفقیت ها  یاری نمودند  نیز سپاسگزارم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ شهریور ۱۳۹۷ساعت: ۱۱:۱۲۱,۶۸۲ بازدید