سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN
نصب نخستین پمپ درون چاهی در غرب کارون

افزایش تولید نفت در میدان یاران شمالی کلید خورد

برنامه نگهداشت و افزایش تولید نفت میدان یاران شمالی با نصب نخستین پمپ درون چاهی (ESP) در چاه شماره ۱۴ این میدان نفتی مشترک کلید خورد.

 به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، در مسیر نگهداشت و افزایش تولید میدان نفتی یاران شمالی که با افت تولید روبه‌رو شده است، نخستین ESP در چاه شماره ۱۴ این میدان نصب شده است و پیش‌بینی می‌شود طی ۱۰ روز آینده، چاه احیا و افزایش برداشت از آن امکان‌پذیر شود.

این برای نخستین بار است که پمپ درون‌چاهی در یکی از چاه‌های مناطق عملیاتی غرب کارون نصب می‌شود.

آرش باقرزاده، مجری طرح توسعه یاران شمالی می‌گوید: به منظور افزایش برداشت از این میدان، برای نصب پمپ‌های درون چاهی در ۱۰ حلقه چاه یاران شمالی تا پایان امسال برنامه‌ریزی شده است تا در مسیر جبران افت تولید این میدان گام برداشته شود.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه میدان نفتی یاران شمالی با ظرفیت تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت ۲۷ آبان ماه سال ۹۵ افتتاح و پس از مدتی با افت تولید مواجه شد که به این منظور، استفاده از پمپ‌های درون‌چاهی برای افزایش مجدد تولید میدان در دستور کار قرار گرفته است.

میدان نفتی یاران شمالی در استان خوزستان و در فاصله تقریبی ۱۳۰ کیلومتری غرب شهر اهواز و در نزدیکی مرز ایران و عراق و در مجاورت تالاب هور‌الهویزه قرار گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ تیر ۱۳۹۷ساعت: ۲۳:۱۰۱,۳۶۱ بازدید