سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN

گفتگو با دو بانوی ورزشکار و قهرمان شرکت متن خواهران امینی

لطفا خودتان را معرفی نمایید و از تحصیلاتتان برایمان بگویید.

مینا امینی کارشناس مترجمی زبان انگلیسی و در حال حاضر در حال تحصیل در رشته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی می باشم و ده سال پیش(از سال ١٣٨٧ ) جهت فعالیت در پروژه طرح آزادگان وارد شرکت نفت شده و شش سال است که در قسمت مهندسی نفت بخش حفاری مشغول به فعالیت می باشم.

مهناز امینی کارشناسی ادبیات عرب و دانشجوی رشته حقوق هستم. هفت ماه است که  در طرح آزادگان جنوبی مشغول به کار هستم.

از چه زمانی و چگونه فعالیت ورزشی خود را آغاز کردید؟

(مینا) در پایان دوره متوسطه وارد تیم والیبال شده و تا پایان دانشگاه در این رشته بطور حرفه ای فعالیت نمودم. با توجه به علاقه ای که به ورزشهای رزمی داشتم و به تشویق خواهرم مهناز که خود در رشته کیک بوکسینگ مدت زیادی بود که فعالیت داشت وارد این رشته شدم و بصورت حرفه ای کارم را شروع کردم. در ضمن ورزش اسکواش را نیز بصورت حرفه ای دنبال می کنم .

(مهناز) در دوره متوسطه جذب تیم دو میدانی کشوری شدم و در مسابقات کشوری مقام اول را در رشته پرش ارتفاع کسب نمودم. ولی متاسفانه به علت آسیب دیدگی ادامه مسیر در آن رشته برایم محقق نشد. پس از بهبودی در ١٧ سالگی به تشویق خواهر بزرگترم رشته ژیمناستیک را آغاز نمودم و از سال ٧٩ فعالیت در زمینه رشته های رزمی کیک بوکسینگ، کونگ فو و کاراته را شروع کردم و به همراه تیم ملی در بسیاری از مسابقات داخلی و خارجی شرکت نمودم. در حال حاضر نیز سرمربی تیم ملی ساواته (بوکس فرانسوی ) هستم. ١۵ بار به مسابقات کشوری اعزام شده ، قهرمانی کشوری را کسب نموده ام. دو بار در سالهای ٨۴ و ٩۵ به مسابقات جهانی اعزام و درنهایت دوبار قهرمان جهان شدم و به صورت تیمی حدود ۵ ماه دیگر برای کسب امتیاز مسابقات WORLD CHAMPIONSHIP عازم مسابقات جهانی هستیم. در این مسابقات بعنوان سرمربی تیم ملی هستم و به احتمال زیاد مسابقه نیز خواهم داد.

و اما خانم مینا امینی

از سال ١٣٨٠ در رشته کیک بوکسینگ و کونگ فو به صورت حرفه ای فعالیتم را شروع کردم و از ١٣٨١ تا ١٣٨۴ مقام اول کشوری را کسب نمودم. در حال حاضر داور مسابقات کشوری میباشم و در دوره های بین المللی داوری و مربیگری شرکت کرده، مدارک آنها را نیز اخذ نموده ام.

خانواده چه نقشی در موفقیت شما داشته است؟

(مینا) پدرم کارمند شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران و یکی از بازیکنان تیم تنیس صنعت هواپیمایی میباشند و فوق العاده علاقه مند به فوتبال ، با توجه به ارزشی که برای ورزش و سلامتی جسمی و روحی قائل بودند مشوق اصلی ما بوده و هستند.

(مهناز) من دارای دو فرزند ١١و ١٣ ساله که هر دو مقام های متعدد قهرمانی کشوری در رشته کیک بوکسیگ را از آن خود کردند . همسرم با درک موضوع و تحمل، شرایطی را ایجاد نموده است تا بتوانم در این زمینه ها فعالیت داشته باشم.

لطفا کمی در مورد رشته ورزشی خود توضیح دهید..

انجمن بوکس فرانسوی از ١٩٧٩ در فرانسه تشکیل شد. و از سال ١٣٨٢ به ایران آمد. این ورزش مثل بوکس نیست و در آن میتوان از دست و پا (هردو) استفاده کرد. نحوه ضربه زدن پا، با کیک بوکس و کاراته متفاوت می باشد. دو استایل دارد. استایل” آسوت “که کنترلی است و استایل “کامبت “که ضربات غیرکنترلی است و     می توان حریف را ناک اوت کرد.

از نظر شما ورزشکار به چه کسی گفته می شود؟

ورزشکار کسی است که روح بلندی داشته باشد و در شخصیت یک ورزشکار رفتار نماید و از حد خود خارج نشود. غرور او را فرا نگیرد .

این رشته ورزشی رزمی با روحیات زنانه شما تضادی ندارد؟

برای ورود به این رشته ها بایستی روحیه ای متناسب با آنها داشت، در کنار آن روحیه لطیف هم وجود دارد اما با جدیت و خشونتی کمی بیشتر از سایر بانوان… و کمی متفاوت می باشد.

آیا این نوع ورزش از لحاظ خشونت در زندگی شما تاثیر گذار بوده؟

بله، در رشته های رزمی اولین چیزی که رزمی کار می آموزد ، احترام گذاشتن به دیگران است. و اینکه خشم خود را کنترل نماید و منطقی ترین رفتار را انتخاب کند.

آیا تا به حال بنا به شرایط از تخصص خود خارج از محیط ورزشی استفاده نموده اید؟

بله، در صورت لزوم، دو بار در سرقت از خودروی شخصی ام  مجبور به استفاده از فنون رزمی در محیط خارج ازسالن ورزش شده ام که منجر به گریختن سارق گردید.

در مسیر موفقیت سختی ها را با چه انگیزه ای پشت سر گذاشته اید؟

(مینا و مهناز)عشق، عشق به ورزش ، عشق به هدف ، هدفی والا و متعالی برای رسیدن به سلامتی و آرامشی درونی ، عشق به تلاش در رسیدن به هدف تا مرحله نهایی و آموزش به بچه هایی که دوست دارند در این مسیر قدم بگذارند. متاسفانه در کشور ما در رشته های رزمی هدف گذاری صحیحی صورت نگرفته است و این امر موجب دلسردی و خروج از این رشته ها میگردد. دوست دارم در آینده این رشته بیشتر شناخته شود و طرفداران زیادی رو به خود جلب کند.

ورزش چه تاثیری در روابط اجتماعی و زندگی فردی شما داشته است؟

(مینا و مهناز)وقتی فعالیت ورزشی می کنیم به نوعی خاص، به جسمون احترام میذاریم و با داشتن جسم سالم روحمان هم متقابلا تحت تاثیر این امر قرار می گیرد، وقتی تنی سالم و روحی شاد داشته باشید راحت تر      می توانید فکر کنید بهتر می توانید تصمیم بگیرید و مطمئناً منطقی ترین راهکارها را می توانید در مسیر زندگی و کارتان انتخاب کنید، این امر حتی در روابط ما با اجتماع و افراد اطرافمان هم بی تاثیر نخواهد بود.

در اوقات فراغت چه میکنید؟

(مینا و مهناز)اوقات فراغت ما بیشتر در همین زمینه خلاصه میشه اگر فرصتی باشه خارج از بحث مسابقات، تیمی از بچه های باشگاه و همراهان را برای کوهنوردی جمع می کنیم و سعی می کنیم به همه خوش بگذرد، و یا بعضی مواقع برای تور یه روزه برنامه ریزی می کنیم . شبها هم یک ساعت به مطالعه اختصاص میدهیم.

(مهناز) پس از اتمام تحصیلم در رشته حقوق دوس دارم هر دو جنبه را ادامه دهم . هم وکالت و هم ورزش حرفه ای را.

اگر خاطره تاثیر گذاری دارید ذکر نمایید.

(مهناز) برای اولین بار خانمی ۴۵ ساله در کلاسهای من حضور پیدا کرد و می خواست رشته رزمی را آغاز کند، از من پرسید می توانم حالا شروع کنم یا برای من دیر است، به او گفتم هیچ وقت برای فراگیری دیر نیست ، اما شاید نتوانی از لحاظ جسمی به جایی که جوانتر ها می رسند، برسی. این خانم بقدری اعتماد به نفس بالایی داشت که پس از ۴ تا ۵ ماه با جدیت و تمرین، نفر اول مسابقات پیش کسوتان کشور شد. و من همیشه او را برای دیگران مثال می زنم که ” چگونه خواستن، توانستن است.”

(مینا) خاطره ای دیگر، یکی از شاگردانم در حین مسابقه از ناحیه بینی دچار آسیب دیدگی و خونریزی شد اما با توجه به عزم راسخی که برای رسیدن به قهرمانی و موفقیت داشت ، و با توجه به اینکه تاتامی پر از خون شده بود دست از تلاش بر نداشت و در نهایت با همان حال به مسابقات ادامه داد و مدال طلا را از آن خود کرد . از حرکت این فایتر به این نتیجه می توان رسید که برای رسیدن به هدف باید به خودت اعتماد داشته باشی تلاش کنی، باید بجنگی و از هیچ مانعی نباید بترسی.

خوشبختی یعنی چه؟

(مهناز)رسیدن به آرزوها و خواسته ها و استقامت در برابر سختی های مسیر و داشتن سلامتی و خانواده خوب.

(مینا) خوشبختی یعنی اینکه نباید ها ونتوانستن ها را به باید ها و توانستن ها تبدیل کرد.

حرف آخر…

از خانمها تقاضا دارم که با اعتماد به نفس بیشتری به سمت اهداف والا قدم بردارند و بدانند که می توانند کارهای بزرگتر انجام دهند و به خود اعتماد داشته باشند از شما نیز بابت انجام این کار پسندیده و پر مخاطب سپاسگزاریم.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ تیر ۱۳۹۷ساعت: ۱۴:۴۱۲,۱۶۷ بازدید