سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ EN
سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی:

نخستین واحد گازی نیروگاه غرب کارون امسال وارد مدار می‎شود

سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی شرکت متن، پیشرفت واحدهای اول و دوم گازی این نیروگاه را ۸۴ درصد عنوان کرد و گفت: نخستین واحد گازی نیروگاه امسال به مدار می‎آید.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهدی نجاریان با بیان این مطلب افزود: دومین واحد گازی و واحد بخار نیروگاه نیز سال آینده به بهره‎برداری می‎رسند.

وی به سهم ۸۵ درصدی تجهیزات ساخت داخل بکار رفته در این پروژه اشاره کرد و افزود: با توجه به تاکید شرکت ملی نفت ایران برای بالا بردن راندمان و نیاز به اعمال برخی تغییرات در طراحی توربین بخار، شرکت مپنا (پیمانکار) با مشارکت یک شرکت ایتالیایی نسبت به ساخت توربین بخار اقدام کرده است که این توربین مراحل نهایی تست را پشت سر می‎گذارد.

نجاریان درباره راندمان نیروگاه غرب کارون گفت: براساس قرارداد، راندمان نیروگاه ۴۸ درصد درنظر گرفته شده اما با تاکید وزیر نفت مبنی بر افزایش راندمان این نیروگاه، شرکت مپنا برنامه‎ریزی‎‌های کرده تا این راندمان را به ۵۲ درصد برساند.

وی با بیان این‎که بیش از ۵۰ درصد نیروهای فعال در طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی از نیروهای بومی منطقه هستند، خاطرنشان کرد: پس از بهره‎برداری از نیروگاه، در صورت وجود برق مازاد، ارسال برق به شبکه سراسری و جبران بخشی از کمبود برق منطقه خوزستان نیز امکانپذیر است.

طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی، در ۵۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و در مجاورت کارخانه گاز و گاز مایع ان‎جی‎ال ۳۲۰۰ اجرا می‎شود. نیروگاه غرب کارون یک نیروگاه سیکل ترکیبی با توان ۵۰۰ مگاوات است که از سوی شرکت مپنا در دست احداث است و برای تأمین برق میدان‌های نفتی غرب کارون شامل آزادگان، یاران، یادآوران، کارخانه گاز و گاز مایع ۳۲۰۰ و تلمبه‌خانه غرب کارون، از سوی شرکت ملی نفت ایران در دستور کار قرار گرفته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۴ تیر ۱۳۹۷ساعت: ۰۹:۳۵۱,۴۱۰ بازدید