سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت:

یکپارچگی، رکن مهم مدیریت دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت است

دکتر تورج دهقانی مدیرعامل شرکت متن، بر اهمیت مولفه «یکپارچگی» در مدیریت یکپارچگی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت و گاز تاکید کرد و گفت: توجه کافی به این مولفه، سازمان‎ها را در خلق ارزش و مدیریت بهینه ریسک یاری می‎دهد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، به نقل از شانا، دکتر تورج دهقانی امروز (دوشنبه، چهارم تیر ماه) در نخستین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی‎های فیزیکی صنعت نفت و گاز ساحل و فراساحل، به عنوان رئیس پنل «سیاستگذاری، برنامه‎ریزی و پیاده‎سازی مدیریت یکپارچگی دارایی در صنعت نفت و گاز» سخنرانی کرد و درکنار هم قرار گرفتن مجموعه عوامل تولید را در قالب چارچوبی تعیین شده و با تعریف نقشی مشخص، همسو با اهداف سازمان، به منظور دستیابی به ارزش افزوده بیشتر مورد تاکید قرار داد.
وی گفت: شاکله و محتوای مدیریتی هر شرکت یا بنگاه به ویژه در بخش بالادست صنعت نفت، مشتمل بر ۲ بخش است؛ اول آنکه چگونه ارزش‎های نهفته و پتانسیل‎هایی که می تواند منتهی به خلق ارزش و درآمد شود شناسایی شوند و دوم اینکه با توجه به ریسک و نااطمینانی توامان با فرایند خلق ارزش، چگونه این ریسک‎ و نااطمینانی مدیریت شود.
به گفته دکتر تورج دهقانی، اینجاست که اهمیت و ضرورت «یکپارچگی» آشکار می‎شود تا بتوان از کنار هم قراردادن درست منابع و عوامل تولید، در کوتاهترین زمان ممکن، نسبت به حداکثرسازی خلق ارزش و مدیریت ریسک‎های موجود در این مسیر که در بخش بالادستی زیاد هم هستند، اقدام کرد.
وی با بیان این که خلق ارزش و ایجاد درآمد در بخش بالادستی صنعت نفت نیازمند هنر، خلاقیت و مدیریت ریسک است، افزود: توجه کافی به مولفه «یکپارچگی» کمک می‎کند که هیچ عامل تولیدی بیکار یا مازاد یا معطل فراهم شدن دیگر عوامل باقی نماند. به طور مثال ممکن است میلیاردها دلار تاسیسات که آماده خلق ارزش هستند، تنها به خاطر عدم تعمیر و نگهداری یک تجهیز کوچک، از ایجاد ارزش باز بمانند؛ در صورتی که با نگاه یکپارچه، شاهد چنین ناکارآمدی‎هایی نخواهیم بود.
دکتر تورج دهقانی مدیریت دارایی های فیزیکی را به ویژه در بخش فراساحل صنعت نفت بسیار حائز اهمیت خواند.
نخستین کنفرانس مدیریت یکپارچگی دارایی‎ها در نفت و گاز ساحلی و فراساحلی از سوی شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی و با همکاری شرکت نفت و گاز پارس، شرکت نفت فلات قاره ایران، شرکت پایانه‌های نفتی ایران، شرکت ملی حفاری و شرکت نفت خزر امروز در هتل اسپیناس پالاس تهران آغاز به کار کرد و فردا به کار خود پایان می‌دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ تیر ۱۳۹۷ساعت: ۱۸:۱۵۱,۷۴۵ بازدید