سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN
در سومین روز نمایشگاه نفت مطرح شد؛

فاز نخست آزادگان جنوبی با توان ایرانی سال ۹۸ محقق می‎شود/ افزایش سهم داخل در طرح‎های توسعه‎ای غرب کارون

مجری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با بیان اینکه فاز نخست این میدان با توان ایرانی کاملا مطابق با برنامه در حال انجام است، گفت: سیاست متن بر استفاده حداکثری از توان داخل متمرکز است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تورج دهقانی در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه مذاکرات برای توسعه میدان آزادگان در قالب قراردادهای جدید نفتی از دو سال گذشته تاکنون ادامه دارد، گفت: در این مدت انجام فعالیت های توسعه ای به هیچ وجه متوقف نشده به طوری که شاهد افزایش ۷۰ هزار بشکه ای تولید نفت این میدان نیز بوده ایم.

وی تولید کنونی میدان نفتی آزادگان جنوبی را بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد و گفت: بر اساس برنامه حفاری ۲۰۰ حلقه چاه برای تحقق فاز نخست این میدان با تولید ۳۲۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده که هم اکنون از این تعداد، ۷۰ حلقه چاه در مدار و حفاری ۵۰ حلقه چاه دیگر هم به اتمام رسیده است.

دهقانی افزود: در ماه های اخیر فعالیت های توسعه ای، احداث تاسیسات سطح الارضی، عملیات حفاری و همچنین بهره گیری از روش های تولید زوهنگام با استفاده از دستگاه های فرآورشی سیار، شتاب بیشتری گرفته که انتظار می رود در کوتاه ترین زمان شاهد تولید مرحله ای از این میدان باشیم.

وی در مورد طرح احداث واحدهای فرآورشی دائمی گفت: اواخر سال گذشته، مناقصه این طرح برگزار و پیمانکار انتخاب شد که انتظار می رود تا پایان سال ۹۸ شاهد بهره برداری از تاسیسات فرآورشی دائمی باشیم.

دهقانی سهم مشارکت داخلی در اجرای طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی را بیش از ۶۸ درصد اعلام کرد و گفت: رویکرد شرکت متن در اجرای طرح های توسعه ای به گونه ای است که تا جای ممکن از توان داخل استفاده شود البته در راستای سرعت بخشی به عملیات توسعه و دستیابی به اهداف طرح توسعه، برخی از کالاها از خارج از کشور تامین شده است.

وی توضیح داد: توجه به نکته از اهمیت ویژه ای برخوردار است این که در توسعه یک میدان، افزایش تولید و دستیابی به اهداف توسعه ای در درجه اول اولویت است و توجه به تولید داخل در خلال اجرای طرح و بدون اینکه به اهداف اصلی خدشه بزند پیگیری می شود.

دهقانی از تشکیل کمیته ارزیابی مستمر کالاهای داخلی و خارجی خبر داد و گفت: این کمیته به طور پیوسته در حال ارزیابی کالاها با هدف تغییر مسیر به سمت استفاده از کالاهای ایرانی است به این معنی که هر جا زمینه استفاده از کالای ایرانی باشد، اولویت با سازندگان و تامین کنندگان داخلی است.

وی در مورد تعیین تکلیف فاز دوم توسعه میدان آزادگان گفت: به دو دلیل عجله ای برای واگذاری طرح توسعه میدان عظیمی مانند آزادگان وجود ندارد یکی اینکه فاز نخست با استفاده از توان شرکت های داخلی و سیاست های وزارت نفت کاملا مطابق با برنامه در حال انجام است. موضوع دیگر اینکه میدان بزرگ آزادگان یک میدان چند صد میلیارد دلاری است و قراردادهای IPC، قراردادهای جدیدی است از این رو واگذاری باید با نهایت دقت و با در نظر گرفتن منافع ملی انجام شود.

دهقانی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۸ فاز نخست توسعه میدان آزادگان جنوبی به اتمام می رسد، گفت: برنامه توسعه فاز دوم مبتنی بر دستاوردهای فاز اول است.

میدان نفتی آزادگان جنوبی در مجاورت مرز عراق حدود ۸۰ کیلومتری غرب اهواز واقع شده است. هدف از توسعه فاز نخست تولید ۳۲۰ هزار بشکه نفت خام و افزایش تولید روزانه ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام(جمعا به میزان ۶۰۰ هزار بشکه نفت خام در روز) در فاز دوم است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۵:۳۹۱,۲۱۴ بازدید