سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN
سیروس آقاجری:

ظرفیت انتقال نفت خام سنگین غرب کارون به یک میلیون بشکه می‎رسد

مجری طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون از رسیدن به ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه نفت خام سنگین با اعتبار ۶۵۰ میلیون دلاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سیروس آقاجری در حاشیه بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران گفت: بهره برداری از تلمبه خانه غرب کارون و خطوط لوله بین راهی تلمبه خانه امیدیه و تاسیسات بهرگان با هدف انتقال ۲۸۰ هزار بشکه نفت خام سنگین و ۱۵۰ هزار بشکه نفت سبک میدان های مشترک غرب کارون اسفند ۹۶ به سرانجام رسید.

وی افزود: هم اکنون نفت سنگین تولیدی میدان های غرب کارون از طریق پایانه عملیاتی بهرگان و نفت سبک از طریق پایانه خارگ به همراه نفت مناطق نفتخیز جنوب در حال ارسال است.

آقاجری هدف فاز دوم طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام میادین غرب کارون را رسیدن به ظرفیت انتقال یک میایون بشکه نفت خام سنگین در روز اعلام کرد و گفت: هم اکنون در حال انتخاب پیمانکارانEPC و مشاور برای انجام مطالعات پایه هستیم تا بتوانیم ظرفیت انتقال نفت سنگین را به یک میلیون بشکه در روز ارتقا دهیم.

وی با اشاره به ضرورت احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی انتقال نفت خام همزمان با افزایش تولید میدان های غرب کارون گفت: بر اساس برنامه، اواسط سال ۱۳۹۹ می توانیم به ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه ای نفت سنگین غرب کارون دست پیدا کنیم.

وی افزود: شرکت مهنددسی و توسعه نفت تلاش کرده که هم در فاز نخست و هم در فاز دوم اجرای طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی غرب کارون از توانمندی پیمانکاران و مشاوران داخلی استفاده کند.

وی با بیان اینکه شرکت متن در اجرای طرح احداث خطوط لوله غرب کارون از نظر مالی مشکلی ندارد، گفت: تامین مالی ارزی و ریالی این پروژه از طریق صندوق توسعه ملی انجام می شود البته در یک برهه از اوراق مشارکت هم استفاده کردیم.

وی اظهار امیدواری کرد که در سال جدید با فرمول های جدیدی که شرکت ملی نفت در نظر گرفته بتوانیم با گشایش ال سی از طریق شرکت های خارجی، تامین کالا و خدمات را انجام بدهیم.

وی افزود: در توسعه فاز نخست طرح احداث خطوط لوله و تاسیسات جانبی غرب کارون طی ۵ سال گذشته، ۸۰۰ میلیارد تومان هزینه شد. در فاز دوم که قصد افزایش ظرفیت انتقال نفت سنگین به میزان یک میلیون بشکه پیش بینی شده، ۶۵۰ میلیون دلار اعتبار در نظر گرفته شده که البته این رقم قابل افزایش است.

وی توضیح داد: ۶۵۰ میلیون دلار اعتبار برای احداث خطوط لوله از تلمبه خانه غرب کارون تا تاسیسات گوره و از آنجا تا پایانه خارگ است که احتمالا یک سری انشعابات به تاسیسات موجود مناطق نتخیزو فلات قاره هم خواهیم داشت که در آینده به صورت جداگانه بررسی خواهد شد.

وی اظهار کرد: در راستای حمایت از کالای ایرانی نیز خوشبختانه در پروژه هایی که تا سال ۱۳۹۶ داشتیم رکورد استفاده از کالای ایرانی و استفاده از توانمندی داخلی را شکستیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۴۰۹۱۸ بازدید