سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN
کیوان یاراحمدی:

فاز نخست توسعه آذر بهار ۹۸ محقق می‎شود/ هدفگذاری برای بهره‎برداری از تاسیسات گازی در پاییز ۹۸

مجری طرح توسعه میدان نفتی آذر، اولویت شرکت متن در این طرح توسعه ای را تولید نفت اعلام کرد و گفت: با تحقق فاز نخست این طرح توسعه ای، بهره برداری از تاسیسات گازی نیز در پاییز ۹۸ انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، کیوان یاراحمدی در حاشیه دومین روز از برگزاری بیست و سومین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران از پیشرفت ۸۰ درصدی طرح توسعه میدان آذر خبر داد و گفت: تا پایان امسال با وارد مدار شدن ردیف نخست تاسیسات فرآورشی دائمی تولید از این میدان مشترک به ۶۰ هزار بشکه می رسد.
یاراحمدی افزود: با راه اندازی ردیف دوم تاسیسات فرآورشی دائمی در نیمه نخست سال آینده نیز شاهد تولید پایدار ۶۵ هزار بشکه ای از میدان نفتی آذر خواهیم بود.
وی با بیان اینکه حفاری ۱۸ حلقه چاه در میدان آذر برنامه ریزی شده است، گفت: هم اکنون حفاری ۱۳ حلقه چاه به اتمام رسیده است و بر اساس برنامه پیش بینی شده حفاری ۱۸ حلقه چاه تا پاییز امسال به اتمام می رسد.
یاراحمدی درصد پیشرفت فیزیکی تسهیلات سرچاهی و خطوط لوله جریانی را ۸۰ درصد اعلام کرد و گفت: کل کالاهای سفارش گذاری شده مورد نیاز این طرح نیز هم اکنون وارد کشور شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون نفت تولیدی میدان آذر به واحد بهره برداری دهلران منتقل می شود، گفت: در این طرح توسعه ای احداث ۲۰۰ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچ انتقال نفت و ۱۳۰ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچ انتقال گاز برنامه ریزی شده است که از ۲۰۰ کیلومتر خط لوله نفت، ۱۳۰ کیلومتر آن با هدف انتقال نفت به واحد بهره برداری دهلران اجرایی شده است.
یاراحمدی افزود: هم اکنون احداث تاسیسات فرآورشی طرح توسعه میدان نفتی آذر از ۵۸ درصد پیشرفت برخوردار است.
وی در مورد فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی آذر گفت: هم اکنون مذاکرات به صورت جدی در حال پیگیری است و به نظر می رسد به زودی قرارداد توسعه فاز این میدان مشترک در قالب مدل جدید قراردادهای جدید نفتی به سرانجام برسد.
یاراحمدی در مورد هزینه های سرمایه ای طرح توسعه آذر گفت: به نسبت برآوردهای اولیه سقف هزینه های سرمایه ای این میدان ۱۳۰ میلیون یورو کمتر از برآورد اولیه بسته شده است.
به گفته وی، سهم استفاده از کالای ایرانی در قراردادهای بیع متقابل ۵۱ درصد است که شرکت متن توانسته سهم داخل در اجرای این طرح توسعه ای را افزون بر ۶۰ درصد محقق کند.
گفتنی است، میزان نفت درجا میدان آذر ۴ میلیارد بشکه و استراتژی تولید تخلیه طبیعی است. بر اساس برنامه، حفاری ۱۷+۲ حلقه چاه در این میدان با هدف تولید ۶۵ هزار بشکه نفت و ۷۸ میلیون فوت مکعب گاز در روز انجام می شود..
ساختار زمین شناسی پیچیده و غیرمتعارف، میزان زیاد دی اکسید کربن و سولفید هیدروژن، ضریب بازیافت پایین در حالت تخلیه طبیعی، میران بالای درصد اشباع آب و روش های پیچیده ازدیاد برداشت نیز از جمله پچیدگی میدان نفتی مشترک آذر به شمار می رود.
توسعه میدان نفتی آذر جهت تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام از این میدان با حفاری ۱۹ حلقه چاه (۱۷ حلقه چاه تولیدی، ۱ حلقه چاه دفع پساب و ۱ حلقه چاه توصیفی) هدفگذاری شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۸:۱۹۹۷۳ بازدید