سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN

گفتگو با سرکار خانم آفرین شمس از بانوان موفق شرکت متن

تعلیم و تدریس همراه با روحیه ی مادرانه، انسانی را پرورش می دهد که هر روزش سرشار از تلاش و عشق و پیشرفت است. همنشینی با افراد هدفمند همیشه یادآور نکاتی است که در نگاه اول بسیار ساده اند اما از نظر پنهان مانده اند.در این مصاحبه، هم صحبت بانویی خواهیم شد که با روحیه ی بی نظیرش برایمان از زندگی می گوید :

 • سلام، خانم شمس وقت شریف بخیر، ضمن تشکر بابت حضورتان، لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

سلام ممنون از دعوتتان، آفرین شمس متولد ۱۳۵۳، با اصالت ترک (آذربایجان غربی) هستم. سال ۱۳۷۸ مدرک کارشناسی تربیت بدنی خود را اخذ و در حال حاضر مشغول  پایان نامه فوق لیسانس در گرایش رشد حرکتی هستم. از سال ۱۳۸۸ به عنوان مربی و کارشناس ورزش بصورت پاره وقت در شرکت مهندسی توسعه نفت مشغول به کار شدم و پس از چند سال بطور دائم در شرکت شروع به فعالیت کردم.

 • از فعالیت ها و موفقیت های خود برایمان بگویید.

در دوران دانشجویی بخاطر علاقه خاصی که به ورزش داشتم، در سمینارها و کلاسهای مختلف دانشگاهی و آکادمی ملی المپیک و فدراسیون ها حضور داشتم و از همان دوره ،‌ شروع به تدریس ورزش در مدارس و باشگاه ها کردم، بهتر بگویم از آغاز تحصیلات دانشگاهی تا کنون همیشه یک کوله پشتی و کفش ورزشی و کتاب و دفتر همراه من است.

 • چه دوره هایی را گذرانده اید و چه مدارکی اخذ نمودید.

پس از شرکت در دوره های مختلف در فدراسیون مدارک مربیگری آمادگی جسمانی درجه ۲، ایروبیک و پیلاتس را اخذ و با گذراندن دوره های ورزشی طب ورزشی، طراحی تمرین، تغذیه ورزشی، کار با دستگاه ، استپ، بادی بالانس، داوری آمادگی جسمانی، حرکات اصلاحی، برنامه نویسی ورزشی،‌ حرکت شناسی، آناتومی عضلات و ….مدارک مربوطه را نیز دریافت کردم.

همچنین مقام دوم مسابقات آمادگی جسمانی دارم .

 • از چه زمانی و چگونه وارد حرفه مربیگری شدید؟

بخاطر علاقه به ورزش این رشته تحصیلی را انتخاب، در ابتدا به مرور مدارک خود را ار فدراسیون دریافت کردم و پس از آن تصمیم گرفتم در این زمینه نیز مشغول به کار و فعالیت شوم . در این زمینه فقط به کار عملی اکتفا نکردم و تمام سعی من این است که همواره همگام با علوم ورزشی روز دنیا باشم . ضمنا در راستای مقاله نویسی به روزنامه ورزشی همشهری و مجله ورزشی جانبازان و معلولین شکیب همکاری داشته ام که بارها به چاپ رسیده است . همچنین طراحی جدول در زمینه ورزشی و غیر ورزشی را نیز انجام می دهم.

در ابتدا در شرکت مهندسی و توسعه نفت دو روز در هفته تدریس بدنسازی و ایروبیک و پیلاتس و گاهی برگزاری مسابقات و اردوهای تفریحی- ورزشی داشتیم  . خوشبختانه با هماهنگی مسئولین و همکاران واحد ورزش افزایش ساعات ورزشی  و گسترش کلاسها و اضافه نمودن کلاسهای شنا و بدمینتون و تنیس روی میزاتفاقات خوبی بود که  احساس می کنم بیشتر برای شرکت مفید واقع شده ام.

 • چه توانایی های دیگری دارید؟

هنر نقاشی و خطاطی در خانواده پدری من ارثی است . نقاشی رنگ و روغن روی بوم در سبک رئالیسم  و سیاه قلم انجام می دهم و در چند نمایشگاه گروهی شرکت کرده ام . همچنین به موسیقی نواختن تنبک و دف علاقمندم و گاهی برای خودم تمرین میکنم.

 

 • آیا برای رسیدن به اهداف و موفقیت هایتان مجبور به گذشتن از دیگر علایق خود شدید؟

ممکن است گاهی در زندگی پیش بیاید ولی به نظر من انسان تنها با امید و هدف گذاری می تواند به زندگی مفهوم زیباتری بدهد و البته اهداف من نهایتی ندارند. احساس می کنم که یک زندگی کاملا عادی همانند بقیه دارم اما این تلاشم را دوست دارم و  موجب آرامشم می شود.

 • اگر دوباره آغاز کنید همین مسیر زندگی را طی خواهید کرد؟

دوباره همین رشته را انتخاب می کردم. اما فراز و نشیب های زندگی اجتناب ناپذیرند و سعی می کردم بهتر از موقعیت هایم استفاده کنم و با برنامه ریزی و قدرت و جذابیت بیشتری سعی و تلاش     می کردم و در کل خدا را شکر میکنم که رشته تحصیلی و شغلم را دوست دارم و بابت محل کار، دوستان و همکاران خوبی که در این شرکت دارم خوشحالم .

متوجه شدیم که فرزندتان از نخبگان اند، بیشترراجبشان توضیح دهید…

دخترم هستی ۱۸ ساله است و در سال آخر دبیرستان نخبگان علامه طباطبایی تحصیل می کند. امیدوارم با تلاش و پشتکاری که دارد امسال در کنکور سراسری رتبه خوبی کسب کند. در زمینه ورزشی شنا و دو میدانی فعالیت میکنه و رتبه اول و دوم مسابقات منطقه ای را کسب نموده است. در نهج البلاغه نیز رتبه دوم منطقه را کسب نموده و از ۸ سالگی به طور حرفه ای پیانو میزند.

 • آیا با این همه مشغله توانسته اید نقش مادر را به معنای کامل ایفا نمایید.

مادر….. یک واژه اعجاب انگیز است. با ذکر نام مادر بسیاری از خصایص زیبای انسانی ناخود آگاه در ذهن انسان تداعی می شود. به نظر من به تعداد مادران دنیا می توان قصه ایثار و از خودگذشتگی را بازگو کرد. من نیز به نوبه خودم همه سعی و تلاشم را می کنم تا در هر دو زمینه موفق باشم .

 • در خصوص دخترتان چیزی هست که دوست داشته باشید بازگو کنید؟

بله … با لبخندی که نشان دهنده یادآور خاطره شیرینی در ذهنشان بود ، ادامه دادند…. هستی دو ساله بود که در مراسم سالروز تولد حضرت علی (ع) شرکت کرد و بر روی سن به تمام سوالاتی که در خصوص پایتخت های کشور های جهان بوده پاسخ درست داد و با آن لحن کودکانه و حیرت انگیز اشعار حافظ را برای حضار می خواند و همه را شگفت زده کرده بود . این خاطره بسیار شیرین همیشه در ذهنم خواهد ماند.

 • خاطره ای خوب …

حدود سه سال پیش مسابقات آمادگی جسمانی شرکت ملی نفت ایران در باشگاه شماره یک برگزار شد. و من علاوه بر اینکه به عنوان مربی، تیمی از شرکت مهندسی و توسعه نفت را برای حضور در مسابقات آماده کرده بودم، در تیم داوری مسابقات نیز حضور داشتم. به همین دلیل بعضی مواقع مجبور به ترک تیم و فعالیت در تیم داوری می شدم. وقتی تیم ما شروع به رقابت کرد، اولین نفر از تیم با رکورد بسیارعالی مسابقه آمادگی جسمانی را به پایان رساند، مسئول مسابقات از همه پرسید: این خانم با این رکورد خوب از کدامیک از تیمهای شرکت کننده بود و من در کنارش ایستاده بودم با شیطنتی خاص و بسیار سریع گفتم :” اگه ریا نباشه از بچه های تیم ما بودند.” این رکوردزنی در نفرات دوم و سوم تیم مجددا تکرار شد و هر بار با همان سخن، همانگونه پاسخ می دادم . در نهایت مسئول مسابقات گفت:” باریکلا به شما و تیم شرکت مهندسی و توسعه نفت … چه استعدادهایی داشتید و ما نمیدانستیم.” در آن سال تیم ما در مسابقات بسیار درخشید و برای من غرور آفرین بود که نام شرکت مهندسی و توسعه نفت در رتبه ای بالا مطرح شد و توانستیم در رشته های دارت و آمادگی جسمانی بیشترین مقام را کسب نماییم.

و حال خاطره ای غیر ورزشی…

مادر عزیزم ، تازه به رحمت خدا رفته بود که یکی از آشنایان از من خواستند تا کلاسهایی برای بانوانی که از لحاظ مالی وضعیت مناسبی نداشتند را برگزار کنم و اذعان داشتند که در آمد خاصی هم ندارد. علی رغم کار و درگیری هایم پذیرفتم و به آنها گفتم کلاسها را رایگان برگزار می کنم در مقابل فقط در پایان هر کلاس برای آرامش روح مادرم دعا کنند. این اتفاق افتاد و بسیار موجب خوشحالی و خشنودی قلبی من  و آن مجموعه شد . جالب این بود که شرکت کنندگان حتی در صورت غیبت ،  برای مادرم دعا می کردند.

 • خانواده شما چگونه و به چه میزان در موفقیت های شما نقش داشته اند.

یقینا پس از خداوند، خانواده نقش اصلی در شکل گیری شخصیت هر فرد است. من در جایگاهی که هستم بسیار مدیون حمایتهای پدرنیک سیرتم و مهربانی های روان شاد مادرم می باشم که همیشه پشتیبان و مشوق من بودند و بطور کلی در خانواده ما ورزش حضور پررنگی دارد مثلا پدرم هر روز ورزش میکند خواهرم ناجی مربی درجه یک شنا و برادرم در تنیس روی میز و …

و دوستان ،‌ اساتید و تمامی کسانی که در زندگی من نقش داشته اند همگی برایم ارزشمند و قابل احترامند  و صد البته عشق تنها دخترم هستی که منبع انرژی من است .

 • اگر کسی بخواهد در این راه قدم بگذارد، می بایست چگونه عمل کند؟

در این رشته و یا هر رشته ورزشی بهتر است از ابتدا در فدراسیون مربوطه فعالیت خود را آغاز نمود. اعتقاد من این است که در هر رشته ورزشی اگر بار علمی وجود داشته باشد موفقیت بیشتری حاصل می شود و تحصیلات در رشته های ورزشی بسیار اثرگزار است. هدفمندی ، تلاش و برنامه ریزی صحیح نیز دیگر عوامل موفقیت در هر زمینه ای است.

 • اهداف آینده شما چیست ؟

اهداف من تمامی ندارد … یکی از اهداف من کسب مدرک فوق لیسانس در رشته خودم است که در حال حاضر مشغول پایان نامه با موضوع خود پنداره جسمانی و استرس شغلی هستم. که بنابر مشکلات فراوان جسمانی که برای همکارانم در محیط کار به علت پشت میز نشینی و فقر حرکتی و یا عدم رعایت آداب روزمره حرکتی … ایجاد می شود، سبب انتخاب این موضوع شده است. من معتقدم که جسم معبد روح انسان است و باید در پرورش و حفظ جسم تلاش کرد . تمام سعی من این است که تعداد افراد شرکت کننده در باشگاه را افزایش دهم. چون شادکامی حاصل از ورزش به محیط خانواده و محل کار منتقل می شود  و راندمان کاررا در شرکت بالا برده و ضمن افزایش تندرستی باعث بهبود آرامش رفتار درخانواده می شود. هدف بعدی من اخذ مدرک مدرسی  آمادگی جسمانی است. مهمترین هدفم موفقیت دخترم هستی در تحصیل و زندگی است و در این زمینه همیشه کنارش هستم و همواره  همراهیش خواهم کرد .

 

 • آیا مواردی بوده که به آن علاقه داشتید ولی مجال رسیدن به آن را تا بحال نداشته اید؟

سعی می کنم به تمام علاقه مندی هایم در زندگی برسم حتی به صورت جسته گریخته . . .

متاسفانه برای برخی از آنها نمیتوانم وقت بگذارم چون فعلا اولویت هایم در زندگی چیزهای دیگری است. ورزشهای کوهنوردی و دوچرخه سواری و شنا و …  وزمینه های هنری مانند نقاشی و موسیقی ، شعر، همچنین پرورش گیاه و امور خیریه همگی از مواردی هستند که قطعا” در صورت داشتن زمان کافی با عشق و علاقه بیشتر به آنها خواهم پرداخت.

 • اهل مطالعه هستید؟ کتابهایی را که خوانده اید معرفی کنید.

بله سعی میکنم در هر فرصتی مطالعه داشته باشم . در حال حاضر کتاب روانشناسی رشد اثر لورابرک را مطالعه میکنم که بسیار زیبا و کاربردی است. کتاب دستور زبان عشق از قیصر امین پور را برای چندمین بار در حال خواندن آن هستم. به نظرم کتابهای صوتی اتفاق بسیار خوبی است که می توان با آن بیشتر فرهنگ کتابخوانی را ترویج داد و من فعلا  کتاب بیشعوری نوشته خاویر کرمنت را گوش میدهم .

 • به نظر شما احساس خوشبختی در چیست ؟

خوشبختی واژه ای زرین و دلپذیر ولی نسبی است .  رضایت مندی انسان از خود با توجه به نگرشی  که به دنیای اطراف خود دارد ، خوشبختی را تفسیر می کند. الزاما نباید همه فاکتورها و خواسته ها کنار هم جمع شود تا خوشبختی شکل گیرد . هر چیز که مرا خوشحال کند و حالم را بهتر کند در لحظه به من حس خوشبختی می دهد.

و در کنار تمام اینها وجود دخترم هستی. هستی تمام هستی من است.

 • حرف آخر :

تبریک سال نو به شما و دوستان و همکاران عزیزم و آرزوی سلامتی و پیشرفت برای مردم کشورم و به امید اینکه صلح و آرامش در همه دنیا هویدا و فقر و جنگ ریشه کن شود و تشکر از واحد منابع انسانی و همکاران امور ورزش و شما که اینگونه سعی بر به تصویر کشیدن تلاش همکاران در شرکت مهندسی و توسعه نفت دارید.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۶:۱۲۱,۶۲۵ بازدید