سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
در جريان بازدید از تأسیسات نفتی استان ایلام مطرح شد:

مجلس مکلف به حمایت از جذب سرمایه و فناوری در صنعت نفت است

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به کارکنان صنعت نفت که در طرح‎ها و پروژه‎های این صنعت در استان ایلام مشغول کار هستند دست مریزاد و خسته نباشید گفت و اعلام کرد: مجلس خود را مکلف به حمایت از فرآیندهایی می‎داند که به جذب سرمایه و فناوری در این صنعت منتهی می‎شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه (سوم اردیبهشت‌ماه) از تاسیسات طرح ان‎جی‎ال ۳۱۰۰ دهلران و طرح توسعه میدان مشترک آذر بازدید کردند و در نشست‌هایی با شجاع‌الدین بازرگانی، معاون پارلمانی وزیر نفت و مدیران عامل شرکت‎های مهندسی و توسعه نفت، نفت مناطق مرکزی، اویک، توسعه سروک و آذر و همچنین مجریان و کارشناسان مرتبط، در جریان آخرین وضعیت پیشرفت این طرح‎ها قرار گرفتند.

فریدون حسنوند، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در راس هیئت نمایندگان، در این نشست‌ها بر ضرورت حمایت همه‎جانبه مجلس شورای اسلامی و دیگر قوا از فعالیت‎های صنعت نفت به عنوان صنعت مولد کشور تاکید کرد و گفت: یکی از موارد تاکید شده در جلسه اخیر روسای سه قوه نیز حمایت و تلاش برای پیشبرد قراردادها و جذب سرمایه در حوزه‎های اقتصادی بوده است.

وی دلیل حضور نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس در تاسیسات نفتی استان ایلام را اعلام خسته نباشید صادقانه نمایندگان مجلس به‌ویژه رئیس مجلس و اعضای این کمیسیون به کارکنان تلاشگر صنعت نفت در استان ایلام عنوان کرد که نماد عمران و آبادانی در این منطقه هستند.

حسنوند ادامه داد: کمیسیون انرژی مجلس خود را مکلف می‌داند در حوزه‌های مختلف که به قانونگذاری، تسهیل سرمایه‌گذاری، انتقال فناوری و امضای قراردادهای نفتی با شرکت‌های داخلی و خارجی مربوط می‌شود، صنعت نفت را یاری کند.

وی با تاکید بر ضرورت افزایش تولید نفت و گاز در کشور ادامه داد: باید به قدری تولید نفت و گاز به ویژه با محوریت میدان‌های مشترک افزایش یابد تا این مزیت به عنوان نکته مثبت در معادلات بین‌المللی و تامین امنیت کشور همچنان نقش‌آفرین باشد.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به سیاست‎های ستیزه‎جویانه آمریکا و عربستان علیه صنعت نفت ایران، گفت: امریکا به دنبال محدودسازی فروش نفت خام ایران و در نتیجه محدود کردن تولید نفت کشور ماست، با این هدف که ایران دیگر در معادلات جهانی جایگاهی نداشته باشد. عربستان به هر شرکتی که قصد سرمایه‎گذاری در ایران را دارد، پیشنهادهای مالی کلان می‎دهد تا آنها را از سرمایه‎گذاری در ایران منصرف کند. در چنین شرایطی سیاست نظام و دولت حمایت از تولید حداکثری نفت و گاز است.

وی به سختی‎های کار در مناطق عملیاتی نفت اشاره کرد و گفت: با رسیدن تابستان، در این مناطق گرمای حدود ۶۰ درجه حاکم می‎شود و وضع کاری سختی را برای کارکنان ایجاد می‎کند. همه باید تلاش و حمایت کنیم تا چرخ صنعتی که به واسطه این مرارت‎ها به حرکت در می‎آید، با قدرت به کار خود ادامه دهد.

این نماینده مجلس، بار دیگر به سهم ۱۴,۵ درصدی نفت از درآمدهای نفتی اشاره کرد و با بیان این‌که وزارت نفت با چنین سهم ناچیزی مورد اجحاف قرار گرفته است، عنوان کرد: کمیسیون انرژی با درک این مشکل، از هیچ تلاشی برای افزایش این سهم دریغ نکرده است و امیدواریم این رویکرد در ‌آینده تغییر کند.

حسنوند همچنین در پاسخ به درخواست برخی نمایندگان مبنی بر توجه بیشتر صنعت نفت به اشتغال‌زایی برای کارکنان بومی و رسیدگی به مناطق محروم عنوان کرد: وزارت نفت، وزارتخانه‌ای است که درباره رسیدگی به مسئولیت اجتماعی، قانون و دستور عمل دارد، به همین منظور در هر پروژه، بحث اشتغال‌زایی و رفع محرومیت را مدنظر قرار می‎دهد.

در این نشست، دیگر نمایندگان نیز بحث‎های مختلفی را مطرح کردند که اشاره به محدودیت‎های تامین منابع مالی در صنعت نفت، قدردانی از ایفای مسئولیت‎های اجتماعی وزارت نفت و درخواست رسیدگی بیشتر این وزارتخانه به رفاه مردم ساکن در مناطق همجوار مناطق عملیاتی و اشتغال‌زایی برای آنان، از رئوس این مباحث بود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ساعت: ۱۲:۵۱۸۷۹ بازدید