سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
تشریح فرآیندهای کاری طرح انتقال نفت گوره به جاسک؛

جاسک به یکی از پایانه‌های اصلی صادرات نفت کشور بدل می‌شود

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، اقدامات انجام شده در طرح انتقال نفت خام از گوره به جاسک را تشریح کرد و گفت: با فعالیت‌هایی که در منطقه جاسک انجام می‌شود، این منطقه به یکی از پایانه‌های اصلی صادرات نفت بدل خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، سیدنورالدین شهنازی‌زاده امروز (دوشنبه هفتم اسفند ماه) در دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران در نشستی که به مقوله نفت و گاز مربوط می‌شد، طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک و احداث پایانه‌های صادراتی در این منطقه را طرحی راهبردی و مهم عنوان کرد و افزود: خط لوله ۴۶ اینچ انتقال نفت خام به طول هزار کیلومتر، از شهرستان دیلم در گوره آغاز می‌شود و پس از عبور از استان فارس، در استان هرمزگان (جاسک) پایان می‌یابد.
وی با بیان این‌که برای تامین خط لوله از توان لوله‌سازان ایرانی استفاده می‌شود، گفت: مناقصه خط لوله برگزار و برنده مشخص شده است. با هدف ایجاد اشتغال و رونق در میان شرکت‌های لوله‌ساز داخلی، ۵۰ درصد کار به شرکت نخست (برنده مناقصه)، ۳۵ درصد کار به شرکت دوم و ۱۵ درصد دیگر از کار نیز به شرکت سوم (با قیمت برنده مناقصه) واگذار و از این میان، قرارداد با ۲ شرکت منعقد شده است.
این مقام مسئول همچنین از تقسیم کار احداث خط لوله به چهار گستره (هر یک ۲۵۰ کیلومتر) و واگذاری مجزا به پیمانکاران EPC برای تسریع در فرآیند انجام کار خبر داد و افزود: فراخوان عمومی برای بخش نخست و ارزیابی کیفی پیمانکاران انجام شده است و به‌زودی مناقصه برگزار می‌شود؛ فراخوان سه گستره کاری دیگر نیز به صورت یکجا اعلام خواهد شد.
شهنازی زاده به برنامه‌ریزی برای احداث خط لوله، احداث مخازن ذخیره‌سازی و احداث تاسیسات دریایی در منطقه جاسک اشاره کرد و گفت: در بخش احداث مخازن، ۲۰ مخزن هر یک به ظرفیت ۵۰۰ هزار بشکه نفت احداث خواهد شد که قرارداد ساخت این مخزن‌ها به صورت BOT امضا می‌شود و با حدود ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه‌گذاری اجرایی خواهد شد.
مدیرعامل شرکت متن گفت: برنده مناقصه احداث مخازن ذخیره‌سازی نیز مشخص شده و در شرف ابلاغ است.
وی مجموع سرمایه‌گذاری طرح انتقال نفت خام گوره به جاسک و احداث پایانه‌های صادراتی در این منطقه را (منهای احداث مخازن ذخیره‌سازی) حدود ۲ میلیارد دلار عنوان و تصریح کرد: قرار است این اعتبار از سوی وزارت نفت تامین شود.
دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه‌ پایدار در سواحل مکران از روز گذشته (ششم اسفند ماه) در برج میلاد آغاز به کار کرده است و نشست نفت و گاز این همایش، صبح امروز (هفتم اسفند ماه) به ریاست قائم مقام وزیر نفت برگزار شد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ اسفند ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۴۶۱,۰۶۸ بازدید