سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN

گفتگو با آقای نیک صفت قاری برتر و موفق شرکت مهندسی و توسعه نفت

  گاهی اوقات وقتی دلم کمی میگیرد به همسرم میگویم برایم قرآن بخواند…

–  لطفاً خود را معرفی نمائید ؟

میثم نیک صفت متولد ۱۳۶۴ شهرستان صومعه سرا هستم. از سال ۱۳۸۷ با مدرک کارشناسی حسابداری در واحد حراست منطقه آزادگان جنوبی،‌ شرکت مهندسی و توسعه نفت مشغول به کار شدم و در حال حاضر به علت علاقه شخصی در رشته الهیات (مقطع کارشناسی) مشغول تحصیل می باشم. تا سال ۱۳۸۵ در استان گیلان ساکن بودم، خدمت سربازی خود را دراستان خوزستان سپری نمودم. از سال۱۳۹۰ ازدواج کردم. ‌حاصل این امر سه فرزند پسر است، از سال ۱۳۸۸ به خاطر شرایط شغلی ام در اهواز ماندگار شدم.

   –  فعالیت های قرآنی را از چه زمانی و چگونه آغاز نمودید ؟

از آنجایی که در سنین نوجوانی خیلی خجالتی بودم این موضوع باعث شد که دیرتر وارد مبحث حرفه ای تلاوت قرآن شوم و بیشتر در خلوت به تلاوت آن می پرداختم.علاقه ای به خواندن در میان جمع نداشتم. در نهایت به خاطر عشق و علاقه ام به قرآن، اولین بار در ۱۴ سالگی در جمع قرآن را تلاوت کردم و بسیار مورد تشویق اطرافیان و حاضرین قرار گرفتم. این روحیه و انرژی مثبت موجب شد تا در این راه جدی تر گام برداشته و تلاوت قرآن کریم را شروع کنم. مدت کوتاهی وارد وادی حفظ قرآن شده و یک جزء از آن را حفظ نمودم، ولی علاقه ام به قرائت مرا به سمت تلاوت قرآن کشانیدکه تا کنون نیز در همین رشته فعالیت می کنم.

– زیر نظر چه اساتیدی آموزش دیده اید؟

اولین استادم، جناب آقای آذریان در شهرستان صومعه سرا بود که از ۱۷ سالگی در خدمتشان مشغول فراگیری قرآن شدم. ایشان سبک استاد شحات انور را به من پیشنهاد کردند و پس از آن من همان را برای خود الگو قرار دادم. دوره ی آموزشی الحان را در حضور استاد رضوانی فرا گرفتم و به تمرین و مهارت پرداختم.در دوران خدمت سربازی در تمرین هایم وقفه ایجاد شد ولی با اتمام دوره و ثابت شدن وضعیت شغلی فرصت بیشتری برای تمرین و حضور در جلسات قرآنی برایم فراهم شد. از اساتید اهوازی می توانم به استاد دغاغله و همچنین استاد مقدمی اشاره کنم.خصوصاً در ۴ سال اخیر به جدیت پیگیر موضوع بوده ام.

– به سراغ همسر آقای نیک صفت می رویم، لطفاً خود را معرفی نمایید و بفرمایید ازدواج با همسرتان که قاری قرآن است چه حسی در شما ایجاد نموده است؟

الهه سلیتی ، ۲۸ ساله هستم. دارای مدرک کاردانی گرافیک و در حال حاضر با کمک همسرم موفق به راه اندازی و اداره ی یک دفتر تشریفات ازدواج آسان شده ام. آشنایی ما در محل خدمت سربازی ایشان(مسجد امیرالمومنین) بود، که در مسجد آنجا قرائت قرآن کریم را آموزش می دادند. من نیز درهمان مسجد مربی کلاسهای هنری بودم، که این موضوع سبب آشنایی ام با ایشان شد. از سوی دیگر پدرم که انسان بسیار معتقد و با ایمانی است. از همان ابتدا بخاطر لحن و صدای دلنشین همسرم علاقه خاصی به ایشان پیدا کرد و با گذشت چند ماه همسرم مرا از پدرم خواستگاری نمودند.دلایل اصلی که باعث شد به خواستگاری همسرم جواب مثبت دهم،‌ قاری بودن ایشان بود و نظر مثبت پدرم به ایشان بود.

 

 

 -آقای نیک صفت تا کنون در چه مسابقاتی شرکت کرده اید و چه مقامهایی کسب نموده اید.؟

مهم ترین عناوینی که کسب کرده ام :

–  سال ۱۳۸۶، زمان خدمت سربازی در رشته ی ترتیل پس از اخذ رتبه اول در مسابقات منطقه ای و نیروی زمینی ارتش در کل ارتش جمهوری اسلامی مقام نخست را اخذ نمودم.

–  سال ۱۳۸۷، در رشته اذان در کل ارتش جمهوری اسلامی ایران دوم شدم.

– سال ۱۳۹۶، در مسابقات شرکت ملی نفت در رشته قرائت مقام اول را کسب نمودم.

– سال ۱۳۹۶ ، در مسابقات حراست صنعت نفت “مشهد مقدس” در بخش ترتیل مقام دوم را بدست آوردم. رشته اصلی من قرائت قرآن به سبک تحقیق است، اما گاهی به اقتضای شرایط مسابقات و میزان آمادگی شخصی در رشته ترتیل در مسابقات شرکت میکنم.

– خانم سلیتی به نظر شما قرآن چه تاثیراتی بر زندگی شخصی و خانوادگی تان ایجاد نموده است ؟

مسلماً ، تمام برکتی که در زندگی حس می کنم را مدیون کلام خدا هستم. گاهی اوقات وقتی دلم کمی میگیرد به همسرم میگویم برایم قرآن بخواند. احساس می کنم این آرامشی که هم اکنون در زندگیمان حکم فرماست نتیجه و اثر انس با قرآن کریم است.

– آیا سعی می کنید فرزندان خود را در این مسیر هدایت کنید ؟

فرزند بزرگم ۶ سال دارد و با کمک من و مادرش توانسته چند سوره از قرآن را حفظ کند. بعضی مواقع نیز سعی به قرائت قرآن و تقلید از من با بلند گو میخواند. اگر خدا بخواهد، برنامه ی ویژه ای برایشان دارم و آن را اجرا خواهم کرد.

– روزانه چقدر به قرائت قرآن می پردازید؟

پس از هر نماز آیاتی را برای ارتباط بیشتر با خداوند تلاوت می کنم، اما در مورد تمرین بصورت روزانه ۱ ساعت به قرائت قرآن می پردازم تا خود را آماده نگه دارم.

– چقدر به فعالیت های ورزشی می پردازید ؟

به فوتبال علاقمند هستم و به صورت هفته ای فوتبال سالنی را دنبال می کنم. برایم نوعی تفریح است. البته از نوع سالم و مفرح…

– آیا به هنگام تلاوت قرآن ، به معانی آن نیز توجه می کنید ؟

وقتی قاری چند سال به صورت مستمر در این وادی قرار گیرد و دائماً آیات قرآن را به زبان می آورد، مسلماً با معانی آیات نیز کم کم آشنا شده و با آن انس می گیرد. در طی ۱۸ سال تمرین حسی خاص ترکیبی از کنجکاوی و شوق در من ایجاد گردیده است. که مفهوم آیاتی که تلاوت می کنم را بدانم.علاوه بر آن در مسابقات اخیر کشوری به تلاوت آیات معنا محوربسیار تاکید   می کنند و این انگیزه ای است مضاعف تا قاریان قرآن به معنای آیات توجه خاصی داشته باشند.

 

– چه توصیه ای برای پدر و مادر ها دارید تا ارتباط فرزندان خود را با قرآن تحکیم نمایند ؟

متاسفانه تلاوت قرآن روز به روز در سطح خانواده ها کمرنگ تر می شود و به همین نسبت برکت از سفره خانواده می رود و کمتر اثرات مثبت آوای وحی را در خانواده ها و محیط های زندگی شاهد هستیم. قرآن متشکل از دستورالعملهایی است که در تمامی جوانب زندگی انسان از جمله (احکام، مسائل فرهنگی،‌اجتماعی و …) راهکارهای اخلاقی، انسانی و آسمانی ارائه می دهد، قطعاً اگر خانواده ها بتوانند قرآن و کلام خداوند را در زندگی نهادینه کنند، به طبع جامعه نیز تحت تاثیرات مثبت این امر قرار می گیرد. به نظر من برخی از رخدادهای منفی که در جامعه شاهد آن هستیم به علت فاصله گرفتن از قران و دستورات آن است و به نفع ما و هر جامعه ای است که رهرو آن باشیم.

– هدف نهایی شما چیست ؟

قرآن همانند دریایی است بی کران و هرچه در آن پیش می رویم  باز هم به انتهای آن نخواهیم رسید و همیشه پویاست. همچنان در حال تمرین و ممارست هستم تا به سطحی قابل قبول برسم که بتوانم در آینده ابتدا به فرزندان و سپس به دیگران در حد توانم آموزش دهم و حرفی برای گفتن داشته باشم

– به کدام یک از آیات قرآن بیشتر علاقه مندید ؟

دو آیه آخر سوره زلزال را بسیار دوست دارم زیرا بسیار شگرف و تاثیرگذار است و به تفضیل در خصوص حسابگری در روز قیامت سخن گفته است.این آیات نشان می دهد که ریز اعمال مثبت و منفی انسان در این دنیا ثبت و ضبط می گردد و خیر وشر آنها شامل حال شخص خواهد شد.

– آیا خاطره ای هست که از به یاد آوری آن حس خوبی در شما شکل بگیرد ؟

در زمان خدمت مقدس سربازی ابتدا در یک یگان نظامی (تیپ ۲ دزفول) خدمت می کردم که به دلیل تقارن با رزمایش بزرگ نظامی آن سال شرایط بسیار سختی را تجربه می کردیم.همان موقع و در هیاهوی تمرینات نظامی به دلیل شرکت در مسابقات منطقه ای قرآن کریم و کسب رتبه برتر به درخواست واحد عقیدتی سیاسی به این قسمت منتقل شدم که خیر و برکت فراوانی برایم به همراه داشت.

– خانم سلیتی چه چیز باعث فعالیت شما در زمینه تشریفات ازدواج شد ؟

من حدود ۶-۵ سال کارهای مربوط به تدوین فیلم انجام می دادم. در ابتدا به عنوان یک شغل درآمد زا به این فعالیت نگاه می کردم. اما در حال حاضر بیشتر جنبه معنوی این قضیه برایم مهم است . وقتی میبینم زوجهایی هستند که توانایی پرداخت هزینه های گزاف عروسی را ندارند و می توانم در این راستا به نوعی به آنها کمک کنم تا با کمترین هزینه بتوانند مراسم خود را آبرومندانه برگزار کنند، مایه خشنودی و رضایتم است.

– به نظر شما خوشبختی چیست ؟

خوشبختی یعنی داشتن آرامش در زندگی، به نظرم هر زمان انسان با تمام داشته ها و نداشته هایش خشنودبوده و شکرگزار خداوند باشد،خوشبخت است. خوشبختی من بودن در کنار همسرم و فرزندانم است. آرامش را در کنارشان دارم و پشتوانه ای محکم برایم هستند.

– حرف آخر ؟

در پایان اینکه با طی مسیر طولانی گفتگویی گرم و صمیمی را با ما داشته اید، از شما سپاسگزارم و از تمامی کسانی که به نوعی مرا یاری و تشویق کردند(علی الخصوص پدر و مادرم) که همواره تاثیر گذار تلاش من بودند و اساتید محترمی که مرا آموزش دادند(استاد آذریان ، رضوانی محمدی، مقدمی و …) تشکر می نمایم .جا دارد از همسرم که در تمام کمی و کاستی ها در کنارم ایستاد و صادقانه در کارهای منزل و بیرون از منزل برای زندگی مان تلاش نمود، تشکر ویژه ای نمایم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۱۹۲,۰۷۴ بازدید