سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ EN
مديرعامل شركت مهندسي و توسعه نفت:

برنامه ریزی برای تولید ۱۲۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان جنوبی در دست اقدام است

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت از برنامه ریزی برای افزایش تولید میدان نفتی آزادگان جنوبی به رقم ۱۲۰ هزار بشکه در روز خبر داد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، سید نورالدین شهنازی زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت متن، در جریان بازدید معاون مدیرعامل در امور توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران از روند توسعه میادین غرب کارون گفت: در میدان نفتی آزادگان جنوبی هم اکنون با در سرویس قرار دادن ۱۳ حلقه چاه و راه اندازی هفت حلقه چاه از مجموع ۱۰ منیفلد توانستیم به تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه نفت دست یابیم.

وی ادامه داد: البته با توجه به این که گلوگاه اصلی ما در میادین غرب کارون نداشتن واحد های فرآورش است، تولیدات این میدان از طریق استفاده از ظرفیت خالی واحد جفیر که پیش از این به منظور فرآورش تولیدات میادین اقماری پیش بینی و ساخته شده بود، فرآورش می شود.

مدیرعامل شرکت متن در ادامه از برگزاری جلساتی با مسئولان اروندان در خصوص رفع موانع تولید در میادین غرب کارون خبر داد و گفت: در تلاشیم تا میزان تولید میدان نفتی آزادگان جنوبی به رقم ۱۲۰ هزار بشکه در روز برسانیم.

وی ادامه داد: در خصوص ساخت تأسیسات فرآورش نفت نیز سفارش ساخت و اجاره یک دستگاه فرآورش سیار به صورت Skid mount انجام شده و قرارداد آن منعقد شده است.

شهنازی زاده متذکر شد: این قرارداد ۶ ماهه بوده و بنابر برنامه ریزی های انجام شده حداکثر تا مرداد سال ۹۷ در سرویس قرار خواهد گرفت.

وی با اعلام اینکه با راه اندازی این واحد فرآورش امکان تولید ۵۰ هزار بشکه نفت دیگر از آزادگان جنوبی وجود خواهد داشت گفت: در همین راستا افزایش یک واحد کوچک فرآورشی میدان جفیر را نیز در دستور کار قرار داده ایم تا بدین ترتیب به ظرفیت تولید آزادگان جنوبی بیفزاییم.

شهنازی زاده در خصوص انتقال مجموعه تولیدات در این منطقه به مبادی مصرف و صادرات نیز گفت: تلمبه خانه غرب کارون نفت تولیدی را به جزیره خارگ و بهرگان ارسال می کند.

وی ادامه داد: این تلمبه خانه ظرفیتی حدود ۵۵۰ هزار بشکه در روز دارد که در مجموع امکان پمپاژ ۳۵۰ هزار بشکه نفت سنگین و حدود ۲۰۰ هزار بشکه نفت سبک را داراست.

وی افزود: هم اکنون تلمبه های نفت سنگین در تلمبه خانه امیدیه در سرویس قرار دارد و تلمبه های نفت سبک و امکانات نفت سبک هم همراه با مخازن مربوطه آماده هستند.

شهنازی زاده ادامه داد: عملیات احداث بخشی از خط لوله انتقال نفت سبک باقی مانده که با در سرویس قرار گرفتن آن، امکان بهره برداری از مجموعه ۵۵۰ هزار بشکه ای تلمبه خانه فراهم می شود.

وی متذکر شد: کل تولیدات نفت در غرب کارون بالغ بر یک میلیون و ۲۲۰ هزار بشکه خواهد بود؛ در همین راستا با اجرایی شدن یک طرح توسعه ای دیگر در مجموع ۷۰۰ هزار بشکه به ظرفیت تلمبه خانه اضافه می شود.

تولید نفت یاران جنوبی به ۲۵ هزار بشکه در روز می‎رسد

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص طرح توسعه میدان نفتی یاران جنوبی بیان داشت: با آماده شدن و در سرویس قرار گرفتن چاه های میدان یاران جنوبی، ظرفیت تولید نفت از این میدان به ۲۵ هزار بشکه در روز می رسد.

وی افزود: میدان یاران جنوبی در قالب طرحی زودهنگام با تولید روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت در دستور کار شرکت متن قرار گرفته است.

شهنازی زاده در پایان گفت: باتوجه به اتمام عملیات حفاری چاه های باقی مانده، هم اکنون دریافت و نصب تأسیسات درون چاهی و سرچاهی و خطوط لوله جریانی این چاه ها در دستور کار قرار گرفته است و به نظر می رسد تولید نفت از این میدان به زودی به ۲۵ هزار بشکه در روز بالغ شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ بهمن ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۴۲۱,۰۸۴ بازدید