سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

جلسه بررسی موارد مربوط به بهره‌برداری از واحد بیع متقابل مسجد سلیمان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، نشستی یک روزه مورخ سه‌شنبه۲۸ آذر ماه با حضور سینا سپهری سرپرست طرح توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان، کارشناسان فنی و عملیاتی شرکت متن و مدیرعامل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مسجد سلیمان به منظور بررسی مسائل مربوط به توسعه قدیمی‌ترین میدان نفتی خاورمیانه برگزار شد.

تولید نفت در میدان نفتی مسجد سلیمان هم اکنون ۱۰ هزار بشکه در روز می‌باشد و میزان نفت درجای این میدان حدود ۶/۲ میلیارد بشکه نفت برآورد شده است که تا کنون از این مخزن حدود ۱/۲ میلیارد بشکه نفت برداشت شده است.

در حال حاضر تست ۲۱ از ۳۰ روز در حال انجام می‌باشد، که بعد از اتمام عملیات این تست، میدان وارد مدار تولید اصلی می‌شود.

نفت تولیدی مسجد سلیمان دارای درجه ای.پی.آی ۳۸ است که پس از فرآورش در واحد بهره‌برداری نفت سفید و از آنجا به اهواز منتقل می‌شود، پیش بینی می‌شود با بهره‌برداری از طرح توسعه میدان نفتی مسجد سلیمان بیش از ده میلیون بشکه دیگر از نفت درجای این مخزن قابل استحصال خواهد شد.

بنابراین گزارش، میدان نفتی مسجد سلیمان که اولین میدان نفتی در ایران و خاورمیانه می‌باشد، در شهرستان مسجد سلیمان و در استان خوزستان واقع شده است، که در سال ۱۲۸۷ خورشیدی از سوی یک شرکت انگلیسی کشف و تولید نفت از این میدان آغاز شد، از سال ۱۹۰۸ تا ۱۹۲۸ میلادی تمام نفت تولیدی ایران از این میدان استخراج می‌شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۲۱۹۳۵ بازدید