سال مهار تورم و رشد توليد
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ EN

طرح توسعه میدان نفتی آذر پیشرو در اجرای الزامات HSE شرکت متن

  به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، طرح توسعه میدان نفتی آذر در راستای رعایت الزامات HSE خصوصاً الزامات محیط زیست اقدامات موثری را به انجام رسانیده و در همین رابطه این طرح بعنوان یک پایلوت مطالعاتی به منظور اجرایی نمودن الزامات HSE می باشد.

هدف از توسعه میدان نفتی آذر تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت خام از این میدان با حفاری ۱۹ حلقه چاه می باشد که در حال حاضر به مرحله تولید زودهنگام با تولید ۳۰ هزار بشکه نفت خام در روز با حفاری ۱۰ حلقه چاه رسیده است، که این مهم همراه با رعایت الزامات HSE در طرح در حال بهره برداری می باشد.

بنابراین گزارش، اهم اقدامات کلان صورت گرفته HSE  توسط طرح آذر به شرح زیر است:

بکارگیری سیستم مشعل سبز

این طرح در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی خصوصاً بمنظور جلوگیری از آلودگی هوا اقدام به نصب و راه اندازی سیستم G.B در زمان تست چاه بر روی گودالهای سوخت (B.P) منطقه نموده است که این سیستم با افزایش راندمان سوخت، دود و اثرات ناشی از سوختن مواد هیدروکربن حاصل از عملیات Cleaning چاهها را، به مقدار ۷۰ درصد کاهش می دهد.

صیانت از وضعیت محیط زیست

از دیگر اقدامات مثبت طرح در راستای صیانت از وضعیت محیط زیست خصوصاً هوای منطقه تعهد طرح بمنظور خرید و نصب دوعدد ایستگاه پایش لحظه ای محیطی با هماهنگی اداره کل محیط زیست استان ایلام می‌باشد، که یک دستگاه در محدوده تاسیسات فرآورش طرح توسعه میدان نفتی آذر و دیگری در شهر مهران پیش بینی گردیده است.

احداث ۵ محل دفن کننده حفاری

احداث ۵ لندفیل (محل دفن کننده های حفاری) با رعایت کلیه اصول مهندسی و الزامات محیط زیستی مطابق با دستورالعمل محل دفن کنده های حفاری شرکت مهندسی و توسعه نفت در محدوده مورد تایید و دارای مجوز محیط زیست استان ایلام در منطقه طرح از دیگر اقدامات طرح آذر به منظور مدیریت صحیح کنده های ناشی از عملیات حفاری می باشد.

استقرار سیستم مدیریت پسماند

بر اساس دستورالعمل مدیریت پسماند شرکت مهندسی و توسعه نفت همچنین عقد قرارداد با شهرداری شهرستان مهران به منظور انتقال پسماندهای شهری به محل دفن کنده ها ی شهرداری مهران که مورد تایید اداره محیط زیست شهرستان ایلام می باشد، صورت پذیرفته است و در همین راستا استفاده از بارنامه حمل و نقل انواع پسماند ها به منظور نظارت هرچه بهتر بر نحوه انتقال پسماندها تا محل دفن پسماند، در دستور کار قرار گرفته است.

تعیین و استقرار پکیج های تصفیه فاضلاب

تعیین و استقرار پکیج های تصفیه فاضلاب بهداشتی در استرحتگاه­های کارکنان بر اساس دستورالعمل مدیریت پسماند، همچنین آبیاری فضای سبز موجود در منطقه با استفاده از پساب بهداشتی تصفیه شده در کمپ طرح میدان نفتی آذر از دیگر اقدامات طرح در راستای رعایت الزامات محیط زیستی امور HSE می باشد.

راه اندازی ایستگاه آتش نشانی موقت

راه اندازی ایستگاه آتش نشانی موقت در کنار تأسیسات تولید زودهنگام، جهت پیشگیری از گسترش حوادث آتش سوزی احتمالی و افزایش سطح ایمنی عملیات تولید زودهنگام، از جمله اقدامات ایمنی در سطح طرح می‌باشد.

اجرای مطالعات ارزیابی ریسک در فاز طراحی فرآیند

اجرای مطالعات ارزیابی ریسک در فاز طراحی فرآیند و در فاز ساخت و ساز با استفاده از روش‌های HAZOP و HAZID در مراحل مختلف از سوی مشاور دارای صلاحیت انجام پذیرفته است.

لازم به ذکر است، طرح توسعه میدان نفتی آذر در دماغه کوه های زاگرس در امتداد مرز ایران و عراق- قسمت جنوب غربی استان ایلام- بین دو شهر مهران و دهلران و جنوب شرقی شهر مهران واقع گردیده است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ آذر ۱۳۹۶ساعت: ۱۱:۰۶۲,۵۸۷ بازدید