سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۴ تیر ۱۴۰۱ EN
آزادگان جنوبی در یک‎قدمی افزایش مجدد تولید؛

توسعه در غرب کارون با شتاب ادامه دارد

معاون مدیرعامل شرکت متن در امور توسعه، به فرایند پرشتاب توسعه در غرب کارون اشاره کرد و گفت: در ادامه روند افزایش ظرفیت تولید میدان آزادگان جنوبی، تولید این میدان تا پایان آبان ماه امسال از مرز ۱۰۰ هزار بشکه در روز عبور می‎کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، تورج دهقانی با بیان این مطلب، به آماده‏‎سازی طرح تلمبه‎خانه غرب کارون و طرح تولید میدان یاران جنوبی هم اشاره کرد و افزود: این دو طرح از طرح‎های کلیدی غرب کارون به شمار می‎رود که اجرای آنها همگام با افزایش تولید در آزادگان جنوبی، در پیشبرد بیشتر اهداف توسعه‎ای در این منطقه موثر است.

سرپرست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با اشاره به افزایش ظرفیت تولید نفت در این میدان با در مدار قرار گرفتن ۱۳ حلقه چاه تا پایان آبان ماه امسال، ادامه داد: تولید فعلی میدان بیش از ۸۰ هزار بشکه در روز است که این رقم در روزهای آینده به بیش از ۱۰۰ هزار بشکه افزایش می‎یابد.

شرکت‎های ایرانی در آزادگان جنوبی خوب کار کرده‎اند

وی با بیان این‎که از ابتدای امسال تاکنون با در مدار آمدن بیش از ۳۰ حلقه چاه، حدود ۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت میدان آزادگان جنوبی اضافه شده است، به ۲ مرحله افزایش تولید دیگر، یکی تا پایان آبان ماه و دیگری طی ۶ ماه آینده اشاره کرد و گفت: اگر با افت تولید در برخی چاه‎های قدیمی این میدان مواجه نمی‎شدیم، اکنون تولید بیشتری را در میدان شاهد بودیم.

دهقانی در عین حال از برنامه‎ریزی برای انجام تعمیرات به منظور جبران بخشی از افت تولید میدان خبر داد و افزود: مطالعاتی نیز در باره به‌کارگیری پمپ‎های درون‎چاهی به منظور نگهداشت تولید صورت گرفته است.

وی یادآور شد: نگهداشت تولید و افزایش ضریب بازیافت که به ویژه در میدان عظیمی مثل آزادگان بسیار ضرورت دارد، از مواردی است که در مدل جدید قراردادهای نفتی دیده شده و امیدواریم با تعیین تکلیف توسعه میدان در قالب این مدل قراردادی و انتقال فناوری‎های روزآمد به صنعت نفت ایران، شاهد برداشت بیشتری از میدان باشیم.

معاون مدیرعامل شرکت متن در امور توسعه خاطرنشان کرد: زمانی که شرکت‎های خارجی به توسعه آزادگان مشغول شوند، خواهند دید که شرکت‎های ایرانی اقدامات بسیاری انجام داده‎اند؛ کمااینکه نمایندگان شرکت‎های خارجی در بازدید خود از منطقه غرب کارون به این موضوع اذعان داشتند که تاکنون کارهای خوبی در آزادگان انجام شده است.

دهقانی گفت: تمام تلاش شرکت متن معطوف به این بوده است که با تلاش و انسجام گروهی، مسیر اجرای طرح‎ها و پروژه‎های در دست اقدام شرکت به نحو مطلوبی طی شده و با وجود محدودیت‎های مختلف، اجازه ندهیم روند پرشتاب توسعه و تولید در غرب کارون متوقف شود.

سهم ۷۰ درصدی کارکنان بومی در طرح توسعه آزادگان جنوبی

وی یادآور شد: کار در غرب کارون سختی‎ها و پیچیدگی‎های خاص خود را دارد. از سویی رعایت مسائل زیست‎محیطی به ویژه در حوزه تالاب هورالعظیم بسیار حائز اهمیت است و از سوی دیگر کارکنان و مردم در مواقع بسیاری با آلایندگی ناشی از ریزگردها روبه‌رو هستند؛ از سویی هم شرکت ملی نفت خود را در برابر مسائل اجتماعی منطقه و اشتغالزایی برای مردم بومی متعهد می‎داند.

دهقانی با بیان این‎که مشترک بودن غالب میادین غرب کارون و واقع شدن بزرگترین میدان مشترک نفتی کشور در این منطقه، بر حساسیت‎ فعالیت‎های توسعه‎ای در غرب کارون و به ویژه آزادگان افزوده است، تصریح کرد: هم اکنون بالغ بر چهار هزار نفر در طرح توسعه آزادگان جنوبی مشغول به فعالیت هستند که در این میان، سهم کارکنان بومی استان حدود ۷۰ درصد است.

وی یادآور شد: البته زمانی که به دوران دفاع مقدس و ایثار فرزندان این سرزمین در این منطقه مرزی فکر می‎‏کنیم، می‎بینیم صحبت درباره سختی‎ها و مشقت‎های فرایند توسعه جایز و منصفانه نیست.

دهقانی در عین حال که ابراز امیدواری کرد با برگزاری مناقصه میدان آزادگان، کنسرسیومی توانمند به توسعه این میدان ورود کند، درباره طولانی شدن این فرایند گفت: حساسیت‎های آزادگان با بیش از ۳۵ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا، تازگی مدل جدید قراردادهای نفتی، ذات این مدل که همکاری ۲۰ ساله با شرکتی خارجی را رقم می‎زند و تاکید و تلاش برای دریافت بهترین عملکرد و افزایش ضریب بازیافت نفت در این میدان، همه و همه ایجاب می‎کند فرایند توسعه با درنظر گرفتن همه جوانب و به بهترین شکل ممکن راهبری شود؛ اقدامی که اکنون هم در دستور کار است و مدیران ارشد وزارت نفت و شرکت ملی نفت با توجه به همین الزامات و با رویکرد حداکثرسازی منافع ملی در این زمینه عمل می‎کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ آبان ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۰۱۱,۰۰۵ بازدید