سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN
​پر چالش ترين ميدان نفتي ايران؛

به تولید تجمعی مرز بیش از ۴ میلیون بشکه رسید

تولید تجمعی نفت در میدان مشترک نفتی آذر به حدود بیش از چهار میلیون بشکه رسیده است، میدان نفتی آذر را شاید بتوان سخت‌ترین میدان نفتی ایران به لحاظ پیچیدگی‌های زمین شناسی نامید؛ میدانی که حفاری و تکمیل هر حلقه چاه در آن افزون بر یک سال یا بیشتر زمان‌ می‌برد و دارای لایه‌های زمین شناسی پرفشار و کم فشار متوالی و آنومالی‌های متعددی می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، میزان تولید تجمعی نفت از میدان نفتی آذر به حدود بیش از چهار میلیون بشکه رسیده است و ظرفیت تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت در این میدان تثبیت شده است. این در حالی می‌باشد که میدان آذر دارای یکی از پیچیده ترین ساختارهای زمین شناسی، نه تنها در ایران، بلکه به اذعان افراد صاحب نظر در عرصه حفاری و زمین شناسی، حتی در دنیا می باشد.

سرنوشت این میدان مشترک نفتی پس از انصراف شرکت نروژی و به موازات پیگیری فعالیت‌های زیر ساختی از محل منابع داخلی شرکت ملی نفت ایران و مذاکرات با شرکت‌های مختلف تداوم داشت، در این چارچوب در اواسط سال ۸۸ شرکت پتروناس و گازپروم به صورت شراکتی برای توسعه این میدان وارد مذاکره با شرکت مهندسی و توسعه نفت شدند و  در اواخر بهار سال ۸۹ تقریباً این مذاکرات به نتیجه رسید، لیکن تحت شرایط حاکم بر فضای بین‌المللی به امضای قرارداد نینجامید، از این رو  در نهایت شرکت ملی نفت ایران تصمیم گرفت کار توسعه میدان را به یک شرکت داخلی واگذار کند.

سرانجام شرکت اویک با سرمایه گذاری شرکت سپهر انرژی در این خصوص اظهار تمایل کردند که در مهر ۹۰ قرارداد با شرکت اویک البته با سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه گذاری کارکنان صنعت نفت منعقد شد، این قرارداد  به مدت ۳۶ ماه با هدف تولید زودهنگام، همچنین ۵۵ ماه به منظور تولید نهایی بود که در تولید زودهنگام باید به ۳۰ هزار بشکه در روز می‌رسید و تولید نهایی به ۶۵ هزار بشکه و مجموعاً ۱۹ حلقه چاه طبق شرح کار مصوب، باید در میدان آذر حفاری شود.

در اسفند ماه سال گذشته تولید ۱۵ هزار بشکه نفت از این میدان آغاز شد. همچنین اواخر اردیبهشت ماه امسال ۱۵ هزار بشکه دیگر به تولید این میدان اضافه شده است که در حال حاضر تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت خام از این میدان به سمت واحد بهره‌برداری دهلران در جریان می‌باشد.

لازم به ذکر است، ۱۱۰۰ فوت مکعب گاز به ازای هر بشکه نفت در این میدان تولید می‌شود که در مجموع می‌توان گفت با احتساب ۳۰ هزار بشکه نفت کنونی حدود ۳۳ میلیون فوت مکعب گاز همراه نفت در این میدان تولید می‌شود و در آینده بخشی از خوراک ان جی ال در دست ساخت دهلران را تأمین خواهد کرد. این میدان مشترک هم اکنون بیش از ۷۰ درصد پیشرفت دارد و امید می‌رود در بهار سال ۹۸ توسعه این میدان مشترک نفتی به سرانجام برسد.

با توجه به افزایش حجم نفت درجای میدان آذر به حدود چهار میلیارد بشکه نفت و تأکید وزیر محترم نفت بر برنامه‎ریزی برای برداشت نفت بیشتر از این میدان مشترک، افزون بر هدف‌گذاری تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت در پایان فاز نخست توسعه، مقرر شده است که فرآیند توسعه در فاز دوم و تا تحقق تولید افزون بر ۶۵ هزار بشکه نفت خام در روز ادامه یابد و امید است که فرآیند توسعه این میدان مشترک در قالب قراردادهای جدید نفتی تسریع شود.

بنابراین گزارش، میدان نفتی آذر یکی از سخت‌ترین و پیچیده‎ترین میدان‌های هیدروکربوری ایران و جهان است که در بلوک اناران، در دماغه کوه‎های زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) حد فاصل شهرهای مهران و دهلران قرار گرفته است.

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲ مهر ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۰۷۸۴۸ بازدید