سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

غرب کارون ؛ قلب نفت ایران

   شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران، به تعبیری مرکز ثقل عملیات توسعه ی بالادستی صنعت نفت ایران محسوب می شود، این شرکت به دلیل نقش مهم و تاثیرگذاری که در تحقق اهداف کلان کشور در زمینه توسعه تولید نفت و گاز دارد به قلب صنعت نفت مشهور شده است و به همین دلیل هر یک از طرح هایی که در درون این شرکت در دست اجرا است در تحقق قطعه ای و بخشی از آینده ی آرمانی سرزمین ما اثر دارد ، به موازات یکی از مهمترین طرح های توسعه ای در درون این شرکت متن ، توسعه میدان آزادگان است  که به دلیل حجم ذخیره نفتی اش، در فهرست ابرمیادین نفت سنگین جهان جایگاهی ممتاز دارد، این میدان سرنوشتی مفصل دارد، پس از ناکامی های متعدد در توسعه این میدان، با تفکیک آزادگان به بخش های کوچکتر ، کار توسعه آن به پیمانکاران ایرانی واگذار شد و هم اکنون از هر دو بخش شمالی و جنوبی آن نفت تولید می شود، با این حال به دلیل شرایط خاص این میدان از نظر فنی و ضرورت ارتقای ضریب بازیافت نفت از آن در چشم انداز ۲۵ سال آینده، طرح توسعه این میدان با استفاده از الگوی جدید قراردادهای نفتی ، با کاربست سرمایه خارجی و فناوری پیشرفته به یک رهیافت جدی از سوی وزارت نفت تبدیل شد و در خلال یک گفت و گوی کوتاه با بیژن زنگنه در مورد دلیل تمایل وزارت نفت برای سپردن توسعه میدان نفتی آزادگان به شرکت های بین المللی نیز صریحا ضرورت برداشت نفت در حداکثر ضریب ممکن از این میدان با استفاده از فناوری پیشرفته را اصلی ترین دلیل این تمایل بیان شد، حالا وزارت نفت ایران انتظار دارد طی هشت تا ۹ ماه آینده مناقصه میدان بزرگ آزادگان در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی را برگزار کند، و در نهایت قراردادی امضا خواهد شد که بیش از قرارداد توسعه فاز یازده با کنسرسیومی به رهبری توتال ، چشم های جهانیان را خیره خواهد کرد.

حالا شرایط به جایی رسیده است که می شود برای برگزاری مناقصه این ابرمیدان نفت سنگین جهان تقویم شمارش معکوس طراحی کرد، در تازه ترین اتفاق، ماه گذشته (مردادماه ) کارگاهی با هدف مرور مقدماتی مناقصه توسعه میدان آزادگان طی چهار روز در شهرهای تهران و اهواز برگزار شد و ۱۳ شرکت نفتی بین المللی از میان ۱۷ شرکتی که صلاحیت آنها برای حضور در مناقصه میدان آزادگان تایید شده بود به ایران آمدند.

نمایندگان این شرکت ها ضمن بازدید از تاسیسات و تجهیزات مرتبط با توسعه میدان آزادگان، در تهران نیز در جلسه توجیهی مناقصه آزادگان با حضور مدیران ارشد نفت حاضر شدند، در همین نشست  دو طرف انتظارات و ابهامات خود را در مورد توسعه این میدان نفتی مطرح کردند.

 سیدنورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل شرکت متن در واقع متولی توسعه این میدان عظیم است ، او درست یک سال قبل به عنوان مدیرعامل این شرکت منصوب شد و اکنون در یک سالگی حضورش در قلب توسعه صنعت نفت ، می رود تا بزرگترین قرارداد توسعه میادین نفتی ایران را نهایی کند، آمدن او به شرکت مهندسی و توسعه نفت از سوی بسیاری از تحلیل گران صنعت نفت ، آغاز عصر جدیدی از توسعه این صنعت ، و نشانه ای از جدی شدن بحث توسعه ی میادین مشترک ارزیابی شد، او میادین غرب کارون را مهمترین و شاخص ترین پروژه توسعه ی شرکت متن می داند و معتقد است از نظر توجیه اقتصادی هم توسعه این میادین بسیار حائز اهمیت هستند چراکه چاههایی که در اینجا حفر می شود با کمترین هزینه حفاری و بهترین و بیشترین تولید را  هم خواهند داشت پس از نظر توجیه اقتصادی برای عملیات توسعه سریع هم حائر اهمیت است.

شهنازی زاده با اشاره به جزییات کارگاه چهار روزه بررسی مناقصه آزادگان، این نکته را گفت که مدارک مناقصه به شرکتها داده شده تا طی یک تا دو ماه آینده پیشنهادهای فنی و مالی خود را به شرکت ملی نفت ایران ارائه کنند.

در ابتدای بحت از شهنازی زاده می پرسم که اگر بخواهد شاخص ترین پروژه درحال توسعه در شرکت متن را انتخاب کنید به کدام طرح اشاره می کند؟

ما پروژه هایمان در شرکت متن را به ۲  بخش میادین مشترک و مستقل تقسیم بندی می کنیم. اگر ما افزایش تولید و تامین نفت خام مورد نیاز داخلی پالایشگاه های کشور را به عنوان هدف مدنظر داشته باشیم باید کلیه طرحها را پیگیری کنیم تا افزایش تولید داشته باشیم ولی اگر بخواهیم بحث از پایمال نشدن حق ملی در میادین مشترک را در اولویت قرار دهیم بدیهی است که عقل حکم می کند بیشترین انرژی  و پتانسیل را در حوزه های میادین مشترک بگذاریم ،این توضیح را دادم تا بگویم وقتی ما وارد حوزه میادین مشترک می شویم دلیل نمی شود که میادین غیر مشترک را فراموش کنیم بنابراین همزمان روی میادین غیر مشترک هم قطعا برنامه ریزی و توسعه را داریم، ولی اهم فعالیت ها و چیزی که به عنوان سرعت بخشیدن به آن نگاه می کینم بحث میادین مشترک است که در میادین مشترک براساس آخرین بررسیهایی که صورت گرفته میادین غرب کارون به عنوان میادین نو( اصطلاحا گرین فیلد )مطرح هستند و پایه ی اصلی امیدواری ما در حوزه افزایش تولید در غرب کارون است، در غرب کارون میادین مهمی را داریم، از جمله میادین یادآوران، آزادگان ، یاران و اینها از جمله میادین مشترک هستند که هم اولویت دارند وهم میادین نو هستند و هم با توجه به مشترک بودن از اولویت بسیار بالا برخوردارند، ضمنا هزینه هایی که در میادین می کنیم با توجه اینکه چاههایی که در اینجا حفر می شود ما می توانیم با کمترین هزینه بهترین و بیشترین تولید را از این میادین غرب کارون داشته باشیم، و به همین دلیل شاخص ترین طرح در شرکت مهندسی  و توسعه نفت بحث غرب کارون است

آقای شهنازی زاده ، ممکن است یک نمای کلی از طرح های شرکت مهندسی و توسعه نفت ارائه دهید؟

کل طرحهایی که شرکت مهندسی و توسعه نفت در دست اقدام دارد در حال حاضر بالغ بر حدود ۳۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم دارد.، از جمله مهمترین  این طرحها ، میادین آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی آزادگان جنوبی و یاران جنوبی است که همه این میادین هم اکنون در مراحل مختلف توسعه قرار دارند، توسعه میدان آزادگان شمالی شامل فاز یک و دوم است که فاز یکم آن با رسیدن به تولید ۷۵ هزار بشکه در سال گذشته انجام شد و در فاز دوم که در نهایت در سال ۹۷ شمسی شروع می شود تولید این میدان به  ۱۵۰ هزار بشکه در روز میرسد، میزان تولید نفت جدیدی که در اثر فعالیت های این شرکت در منطقه غرب کارون محقق شده است ۲۶۵هزار بشکه  در روز است اما ظرفیت بالقوه تولید نفتی که ایجاد شده است روزانه ۲۹۵ هزار بشکه است و در  برنامه تولیدی که تا پایان سال ۹۶ داریم این ۲۹۵ هزار بشکه ظرفیت امروز به ۴۱۰ هزار بشکه  خواهد رسید.

اگر بخواهم یک نمای تصویر کلی تری را هم ارائه کنم باید بگویم طی حدود به دو دهه فعالیت شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران تا قبل از سال ۱۳۹۵، این شرکت موفق شده است ۵۴۵ هزار بشکه نفت و ۴۵ میلیون متر مکعب در روز به توان تولید نفت و گاز کشور اضافه کند.  همچنین لازم است اشاره کنم که در میادین تحت توسعه منطقه غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه نفت درجا پیش بینی شده است که هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت از این میادین به معنای اضافه شدن ۶۷۰ میلیون بشکه نفت به دارایی ملی ایران خواهد بود و با در نظرگرفتن نرخ های فعلی قیمت جهانی نفت ارزشی در حدود ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد داشت.

در صورتی که از طریق همکاری های فنی و علمی موفق شویم ضریب بازیافت این میادین را تا حدود ۲۰ درصد افزایش دهیم ۶۷۰ میلیارد دلار به دارایی و درآمد ملی ایران افزوده خواهد شد.امکان تحقق افزایش ضریب بازیافت تا میزان مورد نظر در قالب انعقاد قراردادهای بلندمدت و اعمال پروژه های IOR/EOR وجود دارد.

ماهنامه ایران پترولیوم گفت وگویی با نورالدین شهنازی زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ( متن) درباره جزییات بازدید شرکتهای نفتی بین المللی از میدان آزادگان و همچنین تولید نفت در میدان های مشترک غرب کارون داشته است که در ادامه می خوانید:

آقای شهنازی زاده اخیرا و برای نخستین بار ۱۳ شرکت نفتی بین‌المللی به ایران آمدند در یک کارگاه شرکت کردند و همچنین از تاسیسات نفتی غرب کارون بازدید کردند، علت این تصمیم چه بود؟

میدان آزادگان براساس یک مناقصه بین المللی  توسعه خواهد یافت، ما طی ۱۸ ماه گذشته مشغول اخذ مجوزها و شرح کار روند توسعه این میدان بودیم. ۵۰ شرکت بین المللی درخواست شرکت در مناقصه میدان آزادگان را داشتند که در نهایت شرکت ملی نفت پس از بررسی درخواست ها ۱۷ شرکت را برای شرکت  در مناقصه حایز شرایط تشخیص داد. شرکت ملی نفت ایران در این مدت با برخی از این شرکتها تفاهمنامه مطالعه میدان را امضا کرد و با برخی دیگر هم تفاهمی پیرامون مطالعه صورت نگرفت. با این حال بسیاری از آنها سوالهایی درباره وضعیت ذخیره میدان آزادگان و تاسیسات ایران در غرب کارون داشتند که ما با ملاحظه این درخواست ها و سئوالات تصمیم گرفتیم قبل از این که شرکتها مدارک فنی خود را برای توسعه میدان به ما ارسال کنند؛ از همه آنها دعوت کنیم به ایران آمده و ضمن بازدید از دیتاروم ها و تاسیسات ایران در میدان آزادگان؛ یک جلسه توجیهی درباره پیشنهادهای فنی و مالی برگزار کنیم تا به سوالهای شرکتها که بیشترشان هم مشترک بود، پاسخ دهیم؛ به این ترتیب و با این اقدام آنها هم برداشت یکنواختی از منظور ایران برای توسعه میدان خواهند داشت.

همان طور که گفتم برخی از شرکتها با ایران تفاهمنامه مطالعه میدان آزادگان را امضا کرده بودند و قطعا اطلاعات خوبی هم از میدان داشتند اما شرکتهایی هم بودند که اطلاعاتی در سطح آن شرکتها نداشتند و ایران می خواست همه شرکتها اطلاعات برابری از میدان داشته باشد.

در طول چهار روز این شرکتها ابتدا از دیتاروم ها و دیتاسنترهای ما بازدید داشتند و نحوه برداشت اطلاعات آنها از دیتاروم ها مشخص شد. سپس جلسه ای با کارشناسان شرکت متن برگزار شد و کاملا توجیه شدند که غرب کارون در چه منطقه ای قرار داشته و وضعیت توسعه میدان آزادگان به چه صورتی است. پس از آن شرکتها در دو گروه پنج و شش شرکت از منطقه آزادگان و تاسیسات آن بازدید کردند.

پس با این وضعیت ۱۱ شرکت به ایران آمدند، درست است؟

ما به هر ۱۷ شرکت اعلام کردیم می توانند به ایران بیایند. تعدادی از آنها گفتند که نیازی به بازدید ندارد؛ اما ۱۱ شرکت از تاسیسات ایران در غرب کارون بازدید کردند؛ اما در کارگاره مناقصه که در تهران برگزار شد ۱۳ شرکت نفتی حاضر بودند و سوالهای خود را مطرح کردند. هر دو طرف خواسته ها و انتظاراتشان را از توسعه میدان آزادگان اعلام کردند که فکر می کنم توانستیم به درک مشترکی برسیم.

آقای شهنازی زاده بیشترین سوالها درباره چه مواردی بود؟

از جمله مهمترین سوالهای شرکتها می توانم به نگرانی آنها درباره نحوه تامین آب و برق میدان آزادگان اشاره کنم. در مورد تامین برق منطقه گفتیم که در حال احداث نیروگاهی به ظرفیت ۵۰۰ مگاوات هستیم و آنها نیز از محل احداث نیروگاه و پیشرفت پروژه بازدید کردند. این اطمینان حاصل شد که اگر سرمایه گذاری برای توسعه میدان انجام شود و تا سه سال اینده نیز توسعه میدان به اتمام برسد مشکلی برای تامین برق منطقه وجود نخواهد داشت.

از دیگر سوالها نحوه مصرف گاز تولیدی در غرب کارون بود که گفتیم گاز همراه نفت در واحد ان جی ال ۳۲۰۰ مصرف خواهد شد. ساخت این واحد هم سال گذشته (۱۳۹۵) به هلدینگ خلیج فارس واگذار شد و با بازدیدی که از پروژه ان جی ال ۳۲۰۰ داشتند مطمئن شدند که چنانچه طرح توسعه آزاگان اجرا شود گاز همراه نفت در این واحد مصرف شده و آلایندگی برای محیط زیست نخواهد داشت.

نحوه انتقال نفت تولیدی به مبادی مصرف هم از دیگر مسائل مورد توجه شرکتها بود که گفتیم احداث تلمبه غرب کارون به همین منظور در دستور کار است. فاز یک این واحد هم اکنون در حال راه اندازی است و مناقصه اجرای فاز دوم آن هم  انجام شده است. این تلمبه خانه تا سقف یک میلیون بشکه در روز ظرفیت انتقال نفت به مبادی مصرف را دارد. شرکتها ضمن بازدید از این تلمبه خانه و تاسیسات آن، در جریان برنامه های ایران در این بخش قرار گرفتند.

نحوه تامین آب با توجه به این که ما در خشکسالی قرار داریم از دیگر نگرانی های شرکتها برای توسعه میدان آزادگان بود؛ این سوال برای آنها مطرح بود که چگونه آب مورد نیاز برای مصارف صنعتی و تزریق به میدان برای افزایش ضریب برداشت تامین خواهد شد که ما هم گفتیم مشاور داخلی برای بررسی نحوه تامین آب گرفته ایم و مطالعات آن شروع شده است. البته برای نحوه تزریق گاز نیز مشاور گرفته ایم و به ابهامات آنها در این باره هم پاسخ دادیم.

البته فکر میکنم با توجه به جدی شدن بحران آب در ایران مساله آب مورد نیاز طرح های صنعتی ، بجز سرمایه گذاران برای افکار داخلی هم مهم باشد آیا الان مشخص شده است آب مورد نیاز طرح های توسعه ای غرب کارون به چه نحوی تامین می‌شود؟

تصمیم گرفتیم تامین آب غرب کارون را به صورت یکپارچه ببینیم؛ براین اساس برای تامین آب با دو چالش مسافت و محل تامین آب روبرو هستیم؛ در هر حال میدانهای غرب کارون پراکنده هستند و باید ببینیم باید چه بخشی در مرکز باشد تا آب را با کمترین فاصله بین میدانها توزیع کنیم و موضوع دیگر محل تامین آب است؛ مثلا تامین آب باید از آب شرب و سدها باشد که با توجه به مساله خشکسالی و کمبود آب این موضوع خیلی مورد نظر ما نیست و یا این که از خلیج فارس آب را تامین کنیم؛ اما آنچه که مشاور هم اکنون در حال مطالعه آن هست نحوه استفاده از آب خلیج فارس و انتقال آن به غرب کارون، شرایط سازی آن برای تزریق به چاهها و استفاده مصارف صنعتی است.

حجم آب مورد نیاز برای مصرف در طرح های توسعه ای غرب کارون مشخص شده است؟

اگر بخواهیم در همه میدان های غرب کارون تزریق آب داشته باشیم به یک میلیون بشکه آب در روز نیاز داریم. در واقع طراحی ما براساس حداکثر میزان آب مورد نیاز غرب کارون به صورت یکپارچه است. نحوه تامین آب و این که از چه نقاطی باید تامین شود بر عهده ماست اما این که آب با چه دبی و چه مشخصاتی تزریق شود بر عهده پیمانکارهاست.

آیا کشور عراق هم از تزریق آب برای ازدیاد برداشت میدانهای خود استفاده می کند؟

تا جایی که در جریان هستم خیر.

آقای شهنازی زاده لطفا کمی درباره کارگاه توجیهی آزادگان در تهران بفرمایید.

این کارگاه همانطور که گفتید در تهران برگزار شد،  پس از این که ۱۱ شرکت نفتی بین المللی در دو روز متوالی از منطقه بازدید کرده و کاملا نسبت به امکانات و شرایط غرب کارون توجیه شدند؛ جلسه توجیهی در تهران با حضور مدیران ارشد شرکت ملی نفت و وزارت نفت برگزار شد که این بار ۱۳ شرکت در این جلسه حضور داشتند و دوباره توضیحات کاملی درباره مناقصه آزادگان؛ انتظار ایران از توسعه میدان، نحوه انتقال تکنولوژی، مشارکت شرکتهای ایرانی در اجرای پروژه، ازدیاد برداشت، زمان بندی شروع کار و مواردی از این دست به صورت شفاف و صریح بیان شد و شرکتها نیز نظرات خود و سوالهایشان را مطرح کرده و پاسخ های لازم را دریافت کردند.

به عنوان مثال ایران از آنها خواست تا بگویند چگونه می خواهند کار را شروع کنند؛ چه بازه زمانی را برای شروع فعالیت های خود در پروژه در نظر گرفته اند. البته شرکت ملی نفت ایران تاکید دارد که شرکتها باید هرچه سریع‌تر کار را در میدان شروع کنند تا زمان را از دست ندهیم.

دقیقا چه شرکتهایی در این جلسه حضور داشتند؟

شرکتهای ساینوپک و سی ان پی سی از چین، انی ایتالیا، اینپکس ژاپن، مرسک دانمارک، او ام وی اتریش، او ان جی سی هند، پرتامینا اندونزی، پتروناس مالزی، روسنفت روسیه، شل هلند، وینترشال آلمان و شرکت ملی نفت تایلند (PTTEP) در کارگاه مناقصه آزادگان حضور داشتند.

شرکت توتال فرانسه نیامده بود؟

ما از همه شرکتها دعوت کردیم تا در این بازدید چهار روزه به ایران بیایند، اما شرکت توتال گفت به دلیل این که خودشان مطالعات کافی بر روی میدان داشتند به ایران نمی آیند؛ اما این حضور نیافتن به این معنی نیست که آنها نمی خواهند در مناقصه شرکت کنند؛ توتال هم مانند سایر شرکتهایی که نیامده‌اند گفته است که می خواهد در مناقصه شرکت کند.

مدارک مناقصه چه زمانی به شرکتها تحویل می شود؟

همان طور که گفتم ۱۷ شرکت نفتی بین‌المللی می‌توانند در مناقصه میدان نفتی آزادگان شرکت کنند. اسناد مناقصه هم ۲۴ آگوست در تهران یعنی همان روز برگزاری کارگاه مناقصه بین شرکت‌های حاضر توزیع شد و به شرکت‌هایی هم که نیامده‌اند ارسال شد؛ در فاصله زمانی کمتر از یک ماه آنها سایر مدارک مناقصه را دریافت کرده و سپس دوباره قرارداد محرمانگی میان آنها و شرکت ملی نفت ایران امضا می‌شود که کم‌کم وارد مذاکرات قراردادی شویم. شرکت‌های خارجی ۲ ماه برای مطالعه این اسناد فرصت دارند تا پیشنهادهای فنی، مهندسی و مالی خود را به ما ارائه کنند. پس از آن باید کنسرسیوم و شریک ایرانی خود را هم به ما معرفی کنند. پس از این که اسناد را به ما تحویل دادند؛ شرکت ملی نفت ایران به صورت تک به تک با شرکت‌های خارجی وارد مذاکره می شود تا همه جزییات و زوای کار مشخص شود.

مناقصه در کجا برگزار می شود؟

مناقصه در تهران برگزار خواهد شد

در مجموع و با در نظر گرفتن همه شرایط و احتمالات فکر می کنید مناقصه میدان نفتی آزادگان چه زمانی برگزار می شود؟

همان طور که آقای وزیر هم گفته اند فکر می کنم حدود هفت یا هشت ماه دیگر مناقصه برگزار شود؛ البته شرکت ملی نفت ایران همه تلاش خود را به کار می‌برد تا این مناقصه زودتر از زمان اعلام شده برگزار شود.

فرایند کار چندماه طول می‌کشد؟

تقریبا این فرایند هشت ماه زمان می‌برد تا برنده کنسرسیوم مشخص شود.

البته هنوز واحد فراورشی ۳۲۰ هزار بشکه‌ای آزادگان جنوبی آماده نشده است.

بله. اما مناقصه این واحد برگزار شده و برنده آن هم که کنسرسیوم ایرانی و اروپایی است انتخاب شده است. ساخت این واحد ۲۴ تا ۳۰ ماه زمان می‌برد و برای این که زمان را برای فرآورش نفت آزادگان جنوبی از دست ندهیم از واحدهای فراورشی سیار استفاده می کنیم تا از محل فروش نفت هزینه سرمایه‌گذاری در توسعه میدان را تامین کنیم و به محض تکمیل واحد فراورشی یا CTP، واحدهای فراورشی سیار را که اجاره کرده بودیم مرخص می کنیم.

نحوه مشارکت ایرانی وخارجی به چه صورتی است؟

قرارداد ساخت این واحد تضامنی است. طراحی و تهیه اقلامی که در ایران ساخته نمی‌شوند بر عهده پیمانکار خارجی و مابقی کارها هم توسط پیمانکاران داخلی ایران انجام می‌شود.

حجم قرارداد چه میزانی است؟

برای ساخت این واحد حدود ۳۰۰ میلیون یورو باید سرمایه‌گذاری شود که از محل منابع صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد.

بعد از این که مناقصه میدان آزادگان برگزار شد سرنوشت پیمانکار واحدهای فرآورش سیار نفت چه می شود؟

در هر مرحله‌ای از کار که مناقصه برگزار و برنده مشخص شود؛ پیمانکار ساخت این واحد فراورشی هم به برنده مناقصه واگذار می شود و آنها مسئول تامین هزینه و پرداخت آن به پیمانکار هستند.

اگر برنده مناقصه، صلاحیت پیمانکار ساخت این واحد را تایید نکند چه می شود؟

در مناقصه ساخت این واحد؛ شرکت‌های توانمند به لحاظ فنی و مهندسی برنده شدند و استاندارد کار ما  هم در سطح بین المللی است؛ بنابراین نگرانی از این بابت نداریم.

نخستین HOA ایران در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی برای توسعه میدان یاران شمالی با شرکت تدبیرانرژی منعقد شد؛ مذاکرات قراردادی اکنون در چه مرحله است و قرارداد آن کی امضا می شود؟

با توجه به امضای HOA با شرکت توسعه نفت وگاز پرشیا یا همان تدبیرانرژی، توسعه یاران دیگر به مناقصه نمی رود؛ از طرفی قرار شده است تا میدان یاران ( یاران شمالی و جنوبی) به صورت یکپارچه توسط این شرکت توسعه یابد، بنابراین در حال نهایی کردن مفاد قرارداد هستیم و فکر می‌کنم قرارداد توسعه این میدان با هدف تولید ۷۰ هزار بشکه نفت در روز، خیلی زود به امضا برسد.

میدان یادآوران هم به مناقصه می رود؟

بله همین طور است. البته این میدان نسبت به میدان آزادگان از پیچیدگی کمتری برخوردار است و انتظار داریم استقبال خوبی از مناقصه آن شود.

میدان آذر هم در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی توسعه خواهد یافت؟

بله. این میدان یکی از سخت ترین میدان‌های نفتی ایران و حتی دنیا به لحاظ ساختار زمین شناسی است که در اسفندماه ۱۳۹۵ تولید زودهنگام از این میدان با ۱۵ هزار بشکه نفت در روز شروع شد و در اردیبهشت ماه به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید. پیمانکار توسعه میدان آذر شرکت سروک آذر از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی نفت است. بنا شده است تا این میدان هم در قالب مدل جدید قراردادهای نفتی توسعه یابد و بر همین اساس شرکت اویک که پیمانکار توسعه فاز نخست توسعه میدان آذر بود مذاکراتی را با پیمانکارهای خارجی برای توسعه میدان شروع کرده است.

اقای شهنازی زاده در حال حاضر ایران از میدان‌های غرب کارون چه میزان نفت برداشت می کند؟

سال گذشته در همین ایام ایران تقریبا روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت از میدان‌های غرب کارون برداشت می‌کرد؛ اما امروز به جز میدان نفتی دارخوین، ما نزدیک به ۳۲۰ هزار نفت در روز از میدان‌های غرب کارون برداشت می‌کنیم. هم اکنون ایران روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام از میدان آزادگان شمالی که به صورت بیع متقابل و از سوی شرکت سی ان پی سی چین توسعه یافته برداشت می کند؛ البته ظرفیت برداشت نفت از این میدان به ۸۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

در فاز یک میدان یادآوران که شرکت ساینوپک چین به صورت بیع متقابل آن را توسعه داد، هم اکنون ۱۱۵ هزار بشکه نفت در روز برداشت می‌کنیم؛ البته قرار شده است تا پایان امسال تولید نفت از یادآوران را به ۱۳۵ هزار بشکه در روز برسانیم.

میدان یاران شمالی که شرکت تدبیرانرژی به صورت بیع متقابل آن را توسعه داد ظرفیت تولید ۳۰ هزار بشکه نفت را دارد و اکنون کمی کمتر از این میزان برداشت می‌کنیم.

در میدان آزادگان جنوبی هم که روزانه ۴۰ هزار بشکه نفت برداشت می‌کردیم هم اکنون ۶۵ هزار بشکه نفت برداشت می‌کنیم؛ البته با توجه به این که پیمانکار چینی از ادامه همکاری در این پروژه خلع شد ایران خود توسعه میدان آزادگان جنوبی را انجام داد و منتظر اجرای قراردادهای جدید نفتی نشد؛ در حال حاضر نیز تولید نفت از آزادگان جنوبی به صورت پلکانی در حال افزایش است. هم‌اکنون ۱۲۰ حلقه چاه در آزادگان جنوبی حفاری شده است منتهی ۶۰ حلقه در مدار هستند که اگر واحد سطح الارضی ما آماده بود می‌توانستیم ۶۰ حلقه دیگر را هم به تولید برسانیم.

به این ترتیب تا پایان امسال بازهم تولید نفت از آزادگان جنوبی افزایش می‌یابد؟

بله همین طور است. در ابتدا ظرفیت تولید از ۶۵ به ۱۱۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید. تا پان شهریورماه هم ۲۸ هزار بشکه دیگر به تولید این میدان اضافه شده و تا اواخر مهرماه هم حداکثر ۲۵ هزار بشکه دیگر تولیدمان را بالا می‌بریم؛ به این ترتیب قبل از برگزاری مناقصه میدان آزادگان تولید نفت از میدان آزادگان جنوبی را به ۱۴۰ هزار بشکه در روز خواهیم رساند.

امسال چه میزان افزایش تولید خواهیم داشت؟

حداقل ۷۰ هزار بشکه نفت به تولید نفت ایران از میدان‌های غرب کارون اضافه می‌شود. به این ترتیب که ۱۰ هزار بشکه از یاران جنوبی و حداقل ۶۰ هزار بشکه هم از میدان آزادگان جنوبی. البته پیش بینی می‌کنیم تا پایان امسال ظرفیت تولید نفت از میدان‌های غرب کارون و میدان آذر به ۴۰۰ هزار بشکه در روز برسد.

سرزمین انرژی

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۴۰۱,۶۸۷ بازدید