سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN
نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس:

توسعه صنعت نفت در گرو جذب سرمایه خارجی است

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس به لزوم جذب سرمایه خارجی ۲۰۰ میلیارد دلاری در صنعت نفت و گاز در چارچوب برنامه ششم توسعه کشور اشاره کرد و گفت: توسعه صنعت نفت در گرو جذب سرمایه خارجی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، سید علی ادیانی، نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که برای توسعه صنعت نفت و گاز در چارچوب برنامه ششم توسعه، حداقل به ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم، گفت: دولت و وزارت نفت این حق را دارند که برای توسعه صنعت نفت سرمایه‌های خارجی جذب کنند، این سرمایه‌ می‌تواند از طریق شرکت‌های دولتی کشورهای خارجی و یا شرکت‌های خصوصی یا چندملیتی که متعلق به بخش خصوصی است انجام شود.

وی با اشاره به این‌که منابع داخلی کشور توان تامین ۲۰۰ میلیارد دلار سرمایه در بخش نفت و گاز را ندارد، افزود: وزارت نفت باید در قراردادهای نفتی شرایطی را  بگنجاند که کشورهای خارجی انگیزه حضور و ورود به طرح‌های توسعه‌ای صنعت نفت ایران را داشته باشند و ایران را نسبت به دیگر کشورهای همسایه ترجیح دهند.

نماینده قائمشهر، جویبار و سوادکوه در مجلس، با تاکیدبه این‌که قراردادهای نفتی باید دوسویه باشد، تصریح کرد: قراردادهای جذب سرمایه در صنعت نفت باید از یکسو منافع ملی کشور و از سوی دیگر منافع شرکت‌های طرف قرارداد را تامین کند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه برای توسعه صنعت پتروشیمی حداقل به ۵۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز داریم که این منابع در داخل کشور وجود ندارد، از این رو باید با جذب سرمایه خارجی مقدمات توسعه هرچه بیشتر این صنعت فراهم شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۰۹۸۸۸ بازدید