سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN
در گفتگو با پايگاه اطلاع رساني نفت ما، مديرعامل شركت متن بيان داشت:

برنامه ریزی برای تولید ۶۰۰ هزار بشکه ای نفت از آزادگان

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی نفت ما، سید نورالدین شهنازی زاده مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت متن در مصاحبه با خبرگزاری نفت ما در خصوص برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان و روند پیشرفت میادین نفتی غرب کارون توضیحاتی را بیان داشت؛

جناب مهندس !در ابتدا در خصوص آخرین روند برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان بفرمایید .

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است میدان آزادگان به صورت یکپارچه و در قالب الگوی جدید قرارداد های نفتی به مناقصه بین المللی گذاشته شود و پیمانکاران نیز در قالب یک کنسرسیوم انتخاب شوند .

سعی کرده ایم در این مناقصه روش ها و آیین نامه های مختلفی را دخالت دهیم به همین دلیل ابتدا لیست بلندی شامل  ۵۱ شرکت بین المللی که دارای خصوصیات و ویژگی هایی که مد نظر ما بوده رسیده ایم که برای آن ها دعوت نامه نیز ارسال شده ، از این تعداد ۱۷ شرکت اظهار علاقه برای حضور در میدان آزادگان کرده اند که به این شرکت ها در قالب یک تفاهم نامه محرمانگی اجازه داده شده تا مطالعات بیشتر و تفصیلی بدون هیچ هزینه ای را در خصوص این میدان شروع کنند .

 نتیجه آن چه شده است ؟

 تعدادی از شرکت ها مثل: شل، توتال، اینپکس نتیجه مطالعات را ارائه کرده اند .

 شرکت های ایرانی در بین شرکت های خارجی نبوده اند ؟

یک شرکت کار مطالعاتی را شروع کرده اما نتیجه آن را هنوز ارائه نکرده و منتظر هستیم طی ۲ تا ۳ ماه آینده این شرکت نیز طرح خود را ارائه نماید .

 مطالعات در چه زمینه هایی است ؟

اطلاعات در خصوص میزان نفت درجا، نوع لایه ها، میزان درصد هر یک از لایه ها و به طور کلی شمای کلی از میدان نفتی آزادگان را شامل می شود .

 برای زمینه سازی بهتر طرح ارائه شده توسط شرکت ها تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است ؟

پیش از اینکه آن ها طرح های مطالعاتی فنی و مالی را ارائه دهند از آن ها دعوت شد تا طی جلساتی که در تهران برگزار شد، دید کلی به آن ها داده شود، دیتا سنتری نیز در شرکت اکتشاف ایجاد کرده ایم که آن ها را به آنجا دعوت کردیم، همچنین ۲ روز متوالی را نیز آن ها را به منطقه بردیم تا از نزدیک شاهد میدان نفتی که مرتبط با حوزه فعالیت آن ها بود باشند  تا در آینده اگر قرار است در این میدان فعالیت داشته باشند، با زیر ساخت های آن آشنایی کامل داشته باشند.  چه شرکت هایی حضور داشتند؟

باید عرض کنم که حضور شرکت ها در این برنامه ها اجباری نبوده و شرکت هایی که از قبل با میدان آشنایی داشتند حضور نداشتند ، در واقع این برنامه ها تسهیلاتی بود که ما در اختیار شرکت ها قرار دادیم و آن ها می توانستند از آن استفاده کنند  تا بتوانند درک و فهم مشترکی از میدان داشته باشند تا در پروپوزال ارائه شده قیمت و زمان بندی مناسب را پیشنهاد دهند .

علاوه بر آن جلسه پرسش و پاسخی را بعد از آن برگزار کردیم که در این جلسه انصاف و برابری در خصوص ارائه توضیحات و اطلاعات برای شرکت کنندگان در مناقصه رعایت شد .

 جناب مهندس! مناقصه میدان نفتی آزادگان چه زمانی برگزار خواهد شد؟

 طبق برنامه ای که ما تعریف کرده ایم پروسه برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان ۸ تا ۹ ماه به طول می انجامد اما برنامه ای که وزارت نفت به ما تکلیف کرده باید ظرف ۶ ماه آینده فرایند برگزاری مناقصه انجام شده باشد .

 با این حساب پس میدان نفتی آزادگان نیز در بین ۱۰ قراردادی که وزیر نفت وعده امضای آن را تا پایان سال داده بودند قرار دارد.

بله به احتمال زیاد .

 مناقصه به چه صورت خواهد بود؟

کنسرسیومی که قرار است میدان نفتی آزادگان به آن سپرده شود شامل یک شرکت خارجی به عنوان اپراتور، یک شریک خارجی و یک شرکت ایرانی با حداقل سهم ۲۰ درصدی خواهد بود .شرکت ایرانی را نیز شرکت های خارجی از بین شرکت هایی که در فهرست E&P ها قرار دارند انتخاب و به وزارت نفت معرفی خواهند کرد .لیست E&P را نیز در اختیار شرکت هایی که تمایل به حضور در مناقصه میدان نفتی آزادگان را دارند قرار داده ایم . علت حضور شرکت های ایرانی هم این است که علاوه بر توسعه میدان انتقال تکنولوژی نیز به صورت همزمان صورت گیرد .

 برنامه ریزی برای تولید نفت از میدان آزادگان چقدر است ؟

بنا داریم تولید نفت این میدان را در ۲ فاز به ۶۰۰ هزار بشکه نفت در روز برسانیم .

 میزان تولید فعلی چقدر است ؟

حدود ۱۳۵ هزار بشکه در روز است . پیش بینی ما بر این است تا انتخاب پیمانکار جدید این مقدار را به ۲۰۰ هزار بشکه برسانیم.

 برنامه ریزی برای تولید نفت از میادین غرب کارون چقدر است ؟

 برنامه داریم ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت از این میادین استخراج کنیم البته طی یک برنامه ریزی بلند مدت و با حفظ ضریب بازیافت . در شرایط کنونی از این میادین نزدیک۴۰۰ هزار بشکه نفت در روز تولید می شود.

 تمام میادین غرب کارون توسط مدل جدید قراردادهای نفتی قرار است توسعه پیدا کنند؟

وزارت نفت برنامه دارد کل میادین نفتی که حدود ۵۱ میدان است را از طریق الگوی جدید قراردادهای نفتی معروف به IPC جلو ببرد . اگر در اجرای این مدل مشکلی به وجود آید قطعا استراتژی وزارت نفت نیز تغییر خواهد کرد .اما فعلا این ۵۱ میدان با رقمی حدود ۱۵۰ میلیارد دلار که ۱۰۰ میلیارد آن از طریق سرمایه خارجی و مابقی از صندوق توسعه ملی تامین خواهد شد قرار است توسعه یابند.مدل جدید قراردادهای نفتی در واقع نسخه به روز شده و توسعه یافته قراردادهای بای بک است و به نظر       می رسد بتواند پاسخگوی نیاز شرکت های خارجی برای حضور در صنعت نفت ایران باشد .

  در مطالعات ارائه شده توسط شرکت ها آیا به ضریب برداشت میادین نیز اشاره شده است؟

بله ۱۰۰ درصد ، در فاکتورهای ارزیابی ما ، یکی از مواردی که به صورت جدی دنبال می شود ، افزایش و حفظ ضریب برداشت است .همه شرکت ها نیز در برنامه ارائه شده به حداکثر ضریب برداشتی که می توانند از میدان داشته باشند اشاره کرده اند .

 این ضریب برداشت چقدر عنوان شده است ؟

متفاوت است ، تعیین ضریب برداشت به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد ، نباید این تصور وجود داشته باشد که افزایش این ضریب اتفاق خوبی است .بالاترین هنر یک مهندس نفت در این است که نفت را بدون کاهش تولید در زمان طولانی تری بتواند استخراج کند.

 البته باید با استفاده از تکنولوژی های خاص این ضریب برداشت را از میادین موجود افزایش دهیم که این کار را نیز در دستور کار داریم . البته یک تبصره در خصوص میادین مشترک در برداشت غیر صیانتی وجود دارد ولی به طور کلی باید تولید مستمر را مد نظر قرار داد .

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۶ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۳:۱۵۹۹۶ بازدید