سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ EN

گفتگو با آقای مهندس امیر حسین خازنه دارنده دان یک جودو و همسر گرامیشان سرکار خانم حسن وند، مربی رشته ورزشی پیلاتس

( خوشبختی یعنی خدا، پنجره باز اتاقت باشد )

زوج جوان ورزشکار با حضور در گفتگوی خانواده موفق، از مسیر پیشرفتشان و رسیدن به اهداف مشترک در زندگی آینده خویش سخن گفتند. اهدافی که برای تحققشان،‌ مسیری بس دشوار پیش رو خواهند داشت و ما اطمینان داریم با تلاش و پشتکارشان به آنچه که در نظر دارند خواهند رسید …….

  • لطفاً از خودتان، تحصیلات و نحوه آشناییتان بگویید؟

طبق معمول بنابر تقدم خانمها ،‌از خانم حسن وند شروع کردیم

مونا حسن وند هستم متولد سال ۱۳۶۴، در تهران به دنیا آمدم . تحصیلات خود را با اخذ مدرک کارشناسی جامعه شناسی از دانشگاه پیام نور به پایان رساندم.

آقای خازنه خود را اینگونه معرفی می کند : سال ۱۳۶۴ در شهر ایلام به دنیا آمدم ، تحصیلات خود را در شهر خود به پایان رساندم . من با همسرم نسبت خانوادگی داریم و همین دلیل آشنایی ما بود که در سال ۱۳۹۱ ازدواج کنیم .سال ۱۳۹۲ در رشته مهندسی کامپیوتر سخت افزار از دانشگاه فنی مهندسی قزوین فارغ التحصیل شدم و امسال جزء پذیرفته شدگان کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر( نرم افزار) و مهندسی فناوری اطلاعات هستم. در این حین همسرشان با لبخند ادامه دادند : می توانم به جرأت بگویم من هم مدرک کارشناسی سخت افزار دارم، چون در تمامی اوقات در خواندن درس به ایشان کمک میکردم)

  • مطلع هستیم که هر دو ورزشکار هستید، ورزش را از کجا شروع کردید و تا کنون به چه موفقیت هایی رسیده اید ؟

– خانم حسن وند : من در نوجوانی رشته اسکواش را انتخاب کردم ، عضو تیم اسکواش استان تهران شدم و در مسابقات استانی متعددی شرکت نمودم ، ولی متاسفانه به علت آسیب دیدگی کتف نتوانستم آن را ادامه دهم. پس از عقد، در رشته پیلاتس شروع به فعالیت کردم زیرا اعتقاد دارم  که این ورزش از لحاظ روحی و روانی بسیار تاثیر گذار است. فوق العاده انرژی دهنده  و آرامش بخش می باشد. پیلاتس یک ورزش همگانی است و در اصل از ترکیب یوگا و ایروبیک به وجود آمده است. سن و سال در آن مطرح نیست ، در کلاسهای من از کودکان ده ساله تا بانوان هفتاد ساله حضور دارند. لازم به ذکر است که پیلاتس ورزشی است  اصلاحی که مشکلاتی نظیر قوز کمر،‌ سیاتیک، کمر درد،‌ زانو درد، دیسک کمر، خار پاشنه را با ادامه و انجام مکرر حرکات رفع می نماید. در این ورزش جنسیت مهم نیست ، اما حرکاتی که در این ورزش وجود دارد که برای دایره ی حرکتی آقایان بسیار سخت و مشکل است و خانمها بهتر از انجام حرکات آن بر می آیند. مراحل مقدماتی را در چهار سطح گذراندم و نهایتا، با پشتیبانی خانواده علی الخصوص پدر و نیز با حمایت های بی دریغ همسرم موفق به اخذ مدرک مربیگری رشته پیلاتس شدم.

آقای خازنه در جواب این گونه می گوید: درگذشته کم وبیش اهل ورزشهای گروهی بودم. درسال ۸۳ با علاقه ای که از قبل به ورزش های رزمی داشتم و همچنین حادثه ای که در همان زمان برایم اتفاق افتاد،  بر آن شدم، فراگیری و فعالیت در ورزش جودو را به صورت کاملا جدی آغاز نمایم. بعد از ۶ ماه موفق شدم با تلاش و پشتکار فراوان وارد مسابقات استانی شوم و مقام دوم استان را از آن خود کنم. در حال حاضر کمربند مشکی دان یک هستم. عناوین قهرمانی زیادی در سطح استان و مناطق چهار جانبه غرب ایران بدست آوردم که بهترین آنها کسب مقام نایب قهرمانی کشور در مسابقات دانشجویی همدان ۱۳۸۵ می باشد.

 

  • رشته ورزشی آقای خازنه خشن و در مقابل رشته همسرشان آرام و ملایم است، این تناقض چه تاثیری بر روی روابطتان خواهد داشت؟

-خانم حسن وند میگوید : احساس می کنم این ورزش ، تاثیرات بسیار مثبتی در نحوه ارتباط با همسرم، حتی در روابط اجتماعی با افراد مختلف ایجاد نموده است. بسیار شاداب تر شده ام و میتوانم با انرژی بیشتری در خدمت خود وخانواده ام باشم.

آقای خازنه نیز ادامه میدهد: ورزش های همگانی تاثیر زیادی برروحیه افراد میگذارند و انسانهایی سرزنده می آفرینند.(سلامت، سرحال بودن و خداحافظی کردن از دوران کسالت و تنبلی صبح و دیر بیدار شدنها) ،‌به نظرم روحیه ورزشکاری بهترین روحیه ای است که هر شخص می تواند داشته باشد. ورزشهای انفرادی مانند جودو در ظاهر خشن هستند ولی با توجه به تمرکز زیادی که لازم دارند به مرور زمان، نوعی صبر در ورزشکار به وجود می آورند که  من شاهد اثرات آن بر زندگی شخصی ام هستم. به هر حال ما به عنوان زوج ورزشکار در خیلی از مسائل بهتر می توانیم همدیگر را درک کنیم ، ورزش، امید به آینده و امید به زندگی را در هر دوی ما به شدت تقویت نموده است.

  • برای تعطیلات و اوقات فراغت خود برنامه خاصی دارید ؟

– من شدیداً به مطالعه علاقمندم، در هفته دو تا سه کتاب میخوانم ، کتابهایی از قبیل رمان ، روانشناسی و . . . علاوه بر آن،  ما هر دو عاشق سفر هستیم و برای مسافرت احتیاج به بهانه و دلیل خاصی نداریم ، بسیار پیش آمده بدون هماهنگی و برنامه ریزی قبلی به مکانهای تفریحی، زیارتی و سیاحتی سفر کرده ایم ،خصوصاً از مسافرت های جنوب کشور خاطرات بسیار خوبی داریم.

کاملا مشخص بود که صحبت از سفر، خاطرات خوشی را در ذهن آقای خازنه تداعی می کرد. ایشان ‌با حالتی آرام و مسرور ادامه دادند : همانطور که همسرم گفتند ما به گردش و سفر علاقه زیادی داریم و برایمان مهم نیست چه موقع و کجا برویم، هر کجا دل طلب کند به همانجا میرویم . من اصولا مشغله زیادی دارم ولی در همان زمان اندک اوقات فراغتم کم و بیش به مطالعه می پردازم . گاهی اوقات برای شرکت در مباحث علمی و خبری وارد دنیای مجازی میشوم ولی دوست ندارم حتی برای اطلاع از حال و احوال خانواده ام به دنیای مجازی اکتفا کنم.

  • بزرگترین آرزوی شما چیست؟

خانم حسن وند در مورد آرزوهای خود اینگونه می گوید:  من آرزویی جز رسیدن به آرامش درونی ندارم و تا کنون با پشتکار ، به هر آنچه که خواسته ام، رسیده ام  و آقای خازنه نیز اضافه می نماید: امیدوارم که خداوند هیچ گاه نگاهش را از من برندارد، من آرزوی خاصی ندارم،‌ بلکه هدف های بزرگ را متصورم و تلاش خواهم نمود، اگر انشالله صاحب فرزندی شوم ، در این رشته ورزشی از او یک اسطوره بسازم .

  • خوشبختی را در یک جمله برایمان معنی کنید.

خانم حسن وند خوشبختی را این چنین تعریف میکنند : خوشبختی حسی نسبی است و با گذشت زمان ممکن است تغییر کند و توقعات بیشتری از زندگی به وجود آید. ولی در کل خوشحالم از اینکه خود، خانواده و همسرم همگی سالم و سلامت هستیم و خوشبختی یعنی همین و بس . . .  آقای خازنه در تعریف خوشبختی می گوید : مهم این است که نسبت به زندگی حس خوبی داشته باشیم و هیچگاه از خداوند و الطافش نا امید نباشیم ، برای من آرامش؛ نشانه ی خوشبختی است و به تبعیت از آن؛ فضایی را فراهم نمایم تا همسرم از من راضی باشد.

کلام آخر: خداوند سه نوع موجود آفریده است ، فرشته ، انسان و حیوان ، به فرشته ها  زیبا ترین و لطیف ترین احساسات را عطا نموده است،در حیوانات خویی حیوانی و غریزی قرار داده است و به انسان هر دو، پس انسان مختار است همانند فرشته پاک و منزه باشد یا همچون حیوان  . . .  

خوشبختی یعنی خداپنجره ی باز اتاقت باشد . . .

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۴۵۱,۵۶۷ بازدید