سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ EN

طرح‎های مطالعاتی لوک اویل و پرتامینا برای توسعه میدان منصوری بررسی شد

شورای عالی مخازن شرکت ملی نفت ایران، طرح‌های توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری دو شرکت روسی لوک اویل و اندونزیایی پرتامینا را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، یکصد و چهل و یکمین جلسه کمیته مشاورین مدیریت مخازن کشور با هدف بررسی طرح توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری با حضور مدیر برنامه‌ریزی تلفیقی، معاون بررسی طرح‌های منابع هیدروکربوری، اعضای کمیته مشاورین مخازن، سرپرست کارگروه مذاکراتی طرح در قراردادهای بالادستی صنعت نفت و کارشناسان مربوطه جاری برگزار شد.
در این جلسه، طرح ارائه شده دو شرکت روسی لوک اویلو شرکت اندونزیایی پرتامیناجهت توسعه مخزن بنگستان میدان منصوری مطرح و در رابطه با خصوصیات مخزن، برنامه‌های توسعه در فازهای مختلف، سناریوهای افزایش تولید شامل پروفایل تولید و برنامه ازدیاد برداشت، بحث و تبادل نظر شد.
اعضای شورای عالی مخازن نیز در این نشست، نظرات خود را در مورد طرح های ارائه شده دو شرکت و بهبود کیفیت مطالعه و کاهش عدم قطعیت های موجود مطرح کردند که در نهایت در خصوص تعیین خط پایه تخلیه میدان منصوری نتیجه‌گیری لازم انجام شد.
میدان نفتی منصوری در جنوب غرب ایران و ۴۵ کیلومتری جنوب شرق شهرستان اهواز در ناحیه فروافتادگی دزفول شمالی قرار گرفته است. از سمت شمال در مجاورت میدان اهواز، از غرب در مجاورت میدان آب‌تیمور و از شمال شرق، در مجاورت میدان شادگان است. این میدان فاقد رخنمون سطحی بوده و با استفاده از روش های ژئوفیزیکی در سال ١٣۴۲ شمسی (١٩۶٣ میلادی) شناسایی و در همان سال با حفر چاه شماره ١، مخازن آسماری و بنگستان آن کشف شد.
مخزن بنگستان میدان منصوری با طول تقریبی ۴٣ کیلومتر و عرض ۵ تا ۶ کیلومتر در امتداد شمال غربی – جنوب شرقی کشیده شده است. تولید از این مخزن از سال ١٣۵۲ از طریق چاه شماره ۲ آغاز و تا نیمه دوم سال ١٣۵۴ ادامه داشت. پس از این سال، تولید از این میدان به مدت ١۵ سال متوقف گردید و از نیمه دوم سال ١٣۶٩ از سر گرفته شده و تاکنون ادامه دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۵۹۹۴۳ بازدید