سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN

گازپروم‌نفت نتایج مطالعات میدان‌های چشمه خوش و چنگوله را تشریح می کند

معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت از ارائه نتایج مطالعات شرکت گازپروم‌نفت برای میدان‌های چنگوله و چشمه خوش خبر داد و گفت: این مطالعات فردا در شرکت ملی نفت تشریح می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، امیرحسین زمانی نیا امروز (دوشنبه، ۶ شهریورماه) در دیدار با وادیسلاو باریشنکیوف، معاون مدیرعامل گازپروم نفت گفت: گازپروم نفت برای مطالعه میدان چنگوله با شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و میدان چشمه خوش با شرکت نفت مناطق مرکزی تفاهم‌نامه امضا کرده بود.

وی با بیان این که مطالعات این میدان‌ها هم اکنون آماده شده و قرار است فردا برای مدیران شرکت ملی نفت ایران تشریح شود، تصریح کرد: در صورت تائید این مطالعات، اقدام‌های بعدی در باره روند اجرایی شدن این پروژه بر اساس ضوابط و مقررات شرکت ملی نفت ایران انجام می‌شود.

معاون وزیر نفت با اشاره به نقشه راه همکاری ۲ کشور که پیش‌تر با همتای روس خود امضا کرده بود، گفت: بر اساس این نقشه راه، قرار است کارگاه آموزشی در باره فناوری‌های روزآمد ازدیاد برداشت و افزایش بهره‎وری از میدان‌های نفتی در ۲ کشور تشکیل شود تا از تجربه‌های یکدیگر در این بخش‌ها استفاده کنیم.

گازپروم نِفت، چهارمین شرکت نفتی روسیه است، که به عنوان شرکت تابعه و بخش عملیات نفتی شرکت دولتی گازپروم فعالیت می کند.

این شرکت در سال ۱۹۹۵ میلادی در پی ادغام سه شرکت نفتی روس و تحت نام سیب‌نفت، از سوی شرکت روسنفت راه‌اندازی شد. سپس در سال‌های ۱۹۹۶ و ۱۹۹۷ طی فرآیند خصوصی‌سازی، سهام این شرکت از سوی رومن آبراموویچ و بوریس برزوفسکی خریداری شد، که سرانجام در سپتامبر ۲۰۰۵ معادل ۷۵٫۷ درصد از سهام آن، به ارزش ۱۳٫۱ میلیارد دلار، به‌وسیله گازپروم خریداری و در ماه مه ۲۰۰۶ نام آن به گازپروم‌نِفت تغییر یافت.

این شرکت هم اکنون ۱۰ درصد از سهم بازار استخراج نفت و معادل ۱۴٫۶ درصد از بنزین روسیه را تولید می‌کند و به عنوان سومین شرکت پالایش نفت روسیه شناخته می‌شود.

دفتر مرکزی شرکت گازپروم نفت در شهر سن پترزبورگ، روسیه قرار دارد و سهام آن در بازارهای بورس لندن، بورس مسکو و بورس فرانکفورت معامله می‌شود. هم‌اکنون شرکت گازپروم با در اختیار داشتن ۹۶ درصد از سهام گازپروم نفت، مالک اصلی آن به‌ شمار می‌آید.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ شهریور ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۵۴۸۷۹ بازدید