- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

گفتگو با جناب آقای مهندس هادی نظر پور

دریافت کننده اولین مدرک PgMP از موسسه PMI آمریکا در شرکت ملی نفت ایران [1]

( آموزش را باید از مظلومیت در آورد )

در اولین  ساعات یک روز تابستانی، تیم خانواده موفق روابط عمومی، پا به اتاق یکی از مدیران ارشد گذاشت تا با گفتگویی صمیمی به گوشه‌ای از  رازهای موفقیت‌آمیز ایشان پی ببرد. جناب آقای مهندس هادی نظر پور، مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران،  با یک دنیا صمیمیت، خلوص و لبخند گرمشان، پذیرای ما شدند.

پس از یک احوالپرسی و گپ دوستانه پرسش و پاسخ خود را آغاز نمودیم.

متولد شهرستان نطنز هستم . پدرم کشاورز است و از ابتدا در شرایط سختی زندگی میکردم، دوران تحصیل خود را در همان شهر نطنز  به پایان رساندم و با سخت کوشی و مشقّت فراوان حین دوران خدمت سربازی، با اخذ رتبه ۵۰۰  در رشته مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان پذیرفته شدم و نهایتاً نیز موفق به اخذ  مدرک فوق لیسانس گردیدم.

سال ۱۳۸۰ از طریق فراخوان جذب نخبگان وارد صنعت نفت شدم . مهم ترین عامل ماندگاریم در صنعت نفت ، شرکت در دوره‌های بدو ورود (تخصصی – عمومی)  بود که در شرکت  ملی نفت ایران  برگزار می‌شد. این دوره‌ها نگرش مثبتی راجع به صنعت نفت در من ایجادکرد تا با علاقه و پشتکار بیشتر دنیا کمتر از ۲۰۰۰ نفرتوانسته اند مدرک  این دوره را اخذ نمایند . همچنین برای اولین بار در طرح یاد آوران دوره های مدیریت پروژه برگزار شد ، هدف آشنایی با دانش‌ها و استانداردهای مدیریتی روز دنیا از قبیل PMP ،  RMP ، PgMP ، PfMP   بود . با استقبال فراوان همکاران، انگیزه ما بیشتر شد تا دوره‌های بعدی را با مشارکت افراد بیشتری برپا کنیم . هم اکنون در شرکت متن ۵۰ نفر مدرک PMP را دریافت نموده اند و ۵۰ نفر دیگر نیز در حال آموزش هستند.

PMI نام یک موسسه بین المللی در کشور آمریکاست که دوره‌های تخصصی از قبیل  PMP ، RMP ، PgMP  ، PfMP  را  برگزار میکند . متاسفانه به دلیل تحریم این دوره‌ها در ایران برگزار نمی شود لذا ما از یکی از اساتید برجسته درخواست نمودیم که آموزش PgMP ( استاندارد مدیریت طرح ) را بر عهده بگیرد جمعاً ۲۰ نفر در این دوره شرکت کردیم . در کشور ما سه نفر موفق به کسب این مدرک شدند که بنده با افتخار جزء این سه نفر می‌باشم . این مدرک سه سال اعتبار دارد و برای تمدید اعتبار ، می بایست جمع آوری امتیاز نمود که لازمه این کار تحقیقات، انجام پروژه های مرتبط ، گذراندن دوره‌های آموزشی و ارسال گزارشات فوق برای آن موسسه می‌باشد . شایان ذکراست در دنیا کمتر از ۲۰۰۰ نفرتوانسته اند مدرک  این دوره را اخذ نمایند . همچنین برای اولین بار در طرح یاد آوران دوره های مدیریت پروژه برگزار شد ، هدف آشنایی با دانش‌ها و استانداردهای مدیریتی روز دنیا از قبیل PMP ،  RMP ، PgMP ، PfMP بود. با استقبال فراوان همکاران، انگیزه ما بیشتر شد تا دوره‌های بعدی را با مشارکت افراد بیشتری برپا کنیم . هم اکنون در شرکت متن ۵۰ نفر مدرک PMP را دریافت نموده اند و ۵۰ نفر دیگر نیز در حال آموزش هستند.

مسلماً در کل، تمام موفقیت‌های کاری خود را مدیون دعای خیر پدر و مادر و فداکاری همسرم هستم که با صبوری تمام در نبود من مسئولیت خانواده و فرزندم را به بهترین شکل ممکن عهده دار است .  همچنین مشوق اصلی شرکت در این دوره‌ها، احساس نیازی بود که طرح یادآوران به این موضوع داشت خصوصاً کمبود استاندارد سازی در حوزه مدیریت طرح .

[2]

من همیشه معتقدم که برای پیشرفت و ترقّی ، حتی ساده ترین یا کم اهمیت ترین کار را هم، می بایست به بهترین نحو انجام داد. مخصوصاً در سیستم های دولتی اگر خود شخص  فعّال و پیگیر نباشد آینده ی موفقی نخواهد داشت.پشتکار و تلاش مضاعف عناصری هستند که موجب پیشرفت و موفقیت افراد اعم از نخبه و غیر نخبه می گردد.

آقای نظرپور در حالی که لبخند می زد، گفت : ورزش می‌کنم . بیشتر به شنا و کوهنوردی می‌پردازم. به خواندن کتاب‌هایی که مسیر موفقیت را به تصویر می کشد علاقه بیشتری دارم، همچنین کتاب‌های رمان را نیز مطالعه می نمایم. اوقات فراقت من در کنار خانواده بیشتر به دیدن فیلم یا رفتن به مسافرت می‌گذرد و دیدن مکانهای تاریخی ایران از مهمترین تفریحات من می باشد. در اصل پس از گذراندن ساعات اداری ، فارغ از هرگونه حس ریاست، خود را در اختیار خانه و خانواده می‌گذارم و مسئولیت پدر بودن را درکنار آنها با جان و دل می پذیرم.

از نظر من خوشبختی یعنی در زمان حال زندگی کنی و از آن چه که داری و آنچه که هستی لذت ببری.

کلام آخر : در انتها  تاکید میکنم  در سیستم های فعلی، متاسفانه آموزش مغفول مانده ،  تنها به کارتکیه شده  است. باید به هر شکل ممکن آموزش را از مظلومیت در آورد.

و در پایان با تشکر فراوان ازآقای مهندس نظرپور که  وقت ارزشمند خود را در اختیارمان قرار دادند تا بتوانیم یکی دیگر از خانواده های موفق شرکت متن را معرفی کنیم . ایشان نیز بابت برپایی این ایده جالب، از مدیریت روابط عمومی و عوامل خانواده موفق تشکر نمودند.

[3] [4] [5] [6]