- شرکت مهندسی و توسعه نفت PEDEC - https://pedec.ir -

گپ و گفت با خانم مهندس مریم درخشان

 

نفر اول طرح ضربتی پرورش مدیران درحوزه مدیریت پروژه های صنعت نفت [1]

روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، در قالب خانواده موفق با هدف کاهش فاصله میان خانواده و محیط کار، اقدام به معرفی افراد موفق در” خانواده متن” نموده است، در همین راستا ،گپ وگفتی با خانم مریم درخشان انجام داده ایم، مشروح آن را باتفاق می خوانیم:

همه جا صحبت از آدمهای موفق است . فکر کنم خانم درخشان بهانه ی خوبی بود که به سراغ او برویم، شنیده بودیم که او نفر اول در آزمون پرورش مدیران پروژه بوده است.

روزی که با خانم مهندس درخشان مصاحبه کردیم، روزی متفاوت بود. مصاحبه ای از جنس تواضع، انسانیت، دانش و مهربانی، این مهربانی اشتیاق ما را برای مصاحبه با او دو چندان کرد .

مریم درخشان نفر اول برگزیده در طرح ضربتی مدیران در حوزه مدیریت پروژه های صنعت نفت است، طرحی که توسط مرکز توسعه صنعت نفت و با هدف تحقق اصل جانشین پروری در این صنعت اجرا شده است. پس از بررسی های مختلف اعم از سنجش سلامت روان ، مهارت های رفتاری ، مهارت های زبان و رایانه، شایستگی های مدیریتی، آزمون حرفه ای و انجام مصاحبه های تخصصی ، از بین ۱۰۰۰ نفر ۴۸ نفر منتخب و برگزیده شدند و از میان ۴۸ نفر، مریم درخشان موفق به کسب رتبه اول شده است . هم اکنون بعنوان دستیار وزیر محترم نفت منتخب و در حال فعالیت می باشد.

من در سال ۱۳۷۷ با مدرک مهندسی شیمی از دانشگاه شیراز فارغ التحصیل شدم و به عنوان کارشناس فرایند در شرکت مهندسان مشاور سازه شروع بکار کردم. در سال ۱۳۸۴،‌ وزارت نفت، دوره کارشناسی ارشد تخصصی مدیریت پروژه را با همکاری مشترکی با دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه کلگری کانادا برگزار کرد و من در این دوره شرکت نمودم. سال بعد به عنوان کارمند رسمی در شرکت نفت استخدام شدم. پس از استخدام بمدت چهارسال در شرکت های Worley Parsons وپالایش و پخش در سمت کارشناس ارشد فرایندپروپوزال، مشغول به کار بودم وسرانجام در سال ۱۳۸۹ در شرکت مهندسی و توسعه نفت کار خود را در سمت های کارشناس پروژه ، نائب رئیس و رئیس واحد نظارت بر مهندسی و اجرای طرح ها ، وظیفه هدایت و هماهنگی تیم ۱۶ نفره کارشناسان متخصص در دیسپیلین های مکانیک، عمران، برق و ابزاردقیق را برعهده گرفتم.

( با خنده پاسخ می دهد ) البته که نه، علاقه و اشتیاق عامل اصلی رسیدن به هدفم بود. علاقه و اشتیاق باعث هدایت هر کس می شود، وقتی کاری را با عشق انجام بدهیم، حتما به نتیجه دلخواه خواهیم رسید.

درانتخاب هدف باید بالاترین را انتخاب کرد و من نیز با توجه به توانائیهایم ، همواره هدفم بهترین بودن است و به کمک خداوند متعال توانستم نفر اول شوم.

درخشان، صادقانه به سوالاتم پاسخ می دهد و می گوید: اگر منظور شما این است که چه فرصت هایی یا چه راحتی هایی را از دست داده ام؟ باید بگویم برای رسیدن به موفقیت باید بسیار تلاش کرد و برخی راحتی های ظاهری را باید کنار گذاشت . همین جا با قاطعیت اعلام می کنم: که هیچ موفقیتی به آسانی بدست نمی آید، مگر آنکه حاصل سخت کار کردن باشد، با این تفکر می توانیم سخت کوشی را در ذهن خود نهادینه کنیم تا به موفقیت نزدیک شویم . خانم درخشان بعد از کمی مکث و تمرکز ادامه می دهد:  ازدیگرعوامل اعتماد به نفس است، که انگیزه لازم را برای شروع و ادامه کار به شخص می دهد و همواره توانا بودن در انجام کار مورد نظر را ، به شخص گوشزد می کند .

البته که نباید از نقش خانواده غافل شد، خانواده ام مشوق اصلی بودند و بهره مندی من از حمایت های خانواده  و مهیا کردن فضایی آرام منجر شد، تا بستر مناسبی برای کسب موفقیت در زندگیم فراهم شود. در زندگی هر فرد برای هل دادن او به جلو و تشویق کردنش خانواده نقش موثری را بازی می کند. جدا از نقش خانواده، کار با افراد موفق و داشتن روحیه ،کار تیمی از دیگر عوامل موفقیت هر فرد می باشد.

خانم درخشان با متانت خاص خود پاسخ میدهد : به نظر من، در زندگی هر چقدر چالش ها بیشتر باشد ، در مقابل مشکلات قوی تر و محکم تر می شویم و تجربه های بیشتری هم بدست می آوریم. به نظرمن برخی از چالش ها را می توان موهبتی از جانب خداوند دانست که آنها را باید به فال نیک گرفت.

سخن من در در یک نکته خلاصه میشود،  زنان باید استعدادها و توانایی خود را شناسایی کنند و خود را باور داشته باشند، مسلما، زنان در شرایط مساوی نسبت به مردان وظایف خود را دقیق تر، سالم تر و مسئولانه تر انجام می دهند و این دستاورد مهمی است که زنان توانستند در سطح کشور بدست آورند و باید بدون توجه به تعصب و غرض ورزی که گاهاٌ، در بعضی از محیط های کاری دیده می شود به پیشرفت در زمینه های مختلف برسند و به توانایی های خودشان شک نداشته باشند .

[2]

من به کتاب علاقه مندم و اغلب به مطالعه می پردازم .

کتابهایی که در زمینهء خودآگاهی و روانشناسی باشد را دوست دارم و معمولاٌ به مطالعه آنها علاقه مندم و آخرین کتابی که خواندم ، کتاب زنان به پیش: اثر شریل سند برگ بود.

بله ، قطعا ، گاها ورزش می کنم و به کوهنوردی علاقه مندم. معمولا روزهای پایانی هفته، کوهنوردی می کنم.

اتفاقاٌ، خاطره خوبی که از دوران دانشجویم بیاد دارم و تاثیر زیادی هم در زندگیم داشته، توانسته است مرا در مسیر زندگی و کارم هدایت کند، برایتان می گویم : در زندگی همیشه نعمت ها و یا فرصت هایی سر راه آدم قرار می گیرد که می تواند به رشد فردی او کمک کند. سال ۱۳۷۷، یعنی در واقع اواخر دوران دانشجویی‌، می بایست برای پاس کردن پایان نامه ودفاع از پروژه دست بکار می شدم واستاد راهنما را انتخاب می کردم، من واحد پایان نامه را با سخت ترین استاد دانشگاه برداشتم ، همه دوستانم وقتی شنیدند، سعی بر این داشتند که مرا از انتخاب این استاد منصرف کنند ، گرفتن نمره خوب از این استاد کاره ساده ای نبود ، به سختی نمره می داد و خیلی هم دقیق و سخت گیر بود . از همه چیز مهمتر، این درس سه واحدی، نقش مهمی را در معدل داشت، با این تفاسیر،  من پایان نامه را با همین استاد برداشتم و خداروشکر، بالاترین نمره کلاس را گرفتم. اما از این استاد من خیلی چیزها یادگرفتم و به جرات این دوران از بهترین تجربه های زندگیم بود.

یادم می آید: یک روز، همین استاد به من گفت : درخشان، این نکته را همیشه بیاد داشته باش تا خودت موضوع ات را جدی نگیری، کسی آن را جدی نمی گیرد . این سخن استاد همیشه در گوش من طنین انداز بود و از آن به بعد بود که  اعتقاد پیدا کردم ، واقعاٌ تا خودم چیزی را جدی نگیرم، هرگز بدستم نمیاید .جداٌ به این نتیجه رسیدم، که سخت کوشی و جدیت من در تحقق اهدافم باعث این موفقیت شده است. البته باید اعتراف کنم، وجود این استاد در مسیر زندگیم، یکی از بزرگترین شانس ها وموهبت های الهی بود که تا آن زمان نصیبم شده بود.

مهندس درخشان با چهره ای مملو از رضایتمندی می گوید: و اما، جا دارد از زحمات بی شائبه خانواده ام،دوستانم و همکارانم که همواره یاریم کردند و همچنین از اقدامات شایسته ای که روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت در زمینه خانواده موفق انجام داده است، قدردانی نمایم و خواهان شکوفایی روزافزون کارکنان و خانواده های آنان می باشم.

[3] [4] [5] [6]