سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۱ خرداد ۱۴۰۱ EN
سرپرست طرح احداث نيروگاه غرب كارون:

پیشرفت طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی به بیش از ۵۰ درصد رسید

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهدی نجاریان سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی از پیشرفت بالای ۵۰ درصد این طرح تا کنون خبر داد و ابراز امیدواری کرد، طبق برنامه زمانبندی تا اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ اولین واحد گازی پروژه راه اندازی گردد.

وی با بیان اینکه میادین نفتی غرب کارون جزء میادین استراتژیک شرکت ملی نفت ایران می‌باشد، گفت: حدود ۱۰ سال پیش این پروژه با هدف تأمین برق این میادین به صورت یکپارچه و از یک منبع مشترک و مطمئن تعریف گردید. این قرارداد در ابتدا به صورت انجام مناقصه و در قالب قرارداد EPC (مهندسی، تدارکات، ساخت و مدیریت) مطرح شد که با توجه به انجام مذاکراتی با شرکت ملی نفت ایران، این نوع قرارداد مورد تأیید قرار نگرفت و این پروژه مجدداً در قالب قرارداد EPCF ( مهندسی، تأمین و ساخت و تأمین منابع مالی) مطرح شد و در نهایت با انجام مذاکراتی فی‌مابین شرکت ملی نفت ایران و با سرمایه‌گذاری شرکت مپنا قرارداد BOO (احداث، بهره‌برداری و مالکیت) در پایان دولت دهم به انعقاد رسید.

نجاریان گفت: اجرایی شدن این قرارداد منوط به تحقق اجرای پیش شرط‌هایی از جانب دو طرف بوده است که از جمله مهم‌ترین موضوع آن تأمین منابع مالی توسط شرکت مپنا از صندوق توسعه ملی بوده است. همچنین می‌توان از دیگر پیش شرط‌های تحقق این قرارداد به بحث تحصیل و مالکیت زمین اشاره کرد که در این خصوص اخذ مجوزهای زیست محیطی نیز به نوعی باعث به تعویق افتادن این پروژه‌ی عظیم شده است.

سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی افزود: با روی کار آمدن دولت یازدهم وزیر وقت نفت نظرات خود را مجدداً بر روی قرارداد اعمال کردند و بر اساس این نقطه نظرات، الحاقیه‌ای به قرارداد اضافه شد و همین امر منجر به بازنگری قرارداد و سرانجام تخفیف قیمت برق توسط شرکت مپنا گردید.

آغاز رسمی فعالیت پروژه‌ی احداث نیروگاه غرب کارون

مهدی نجاریان گفت: سرانجام در تاریخ اول شهریور ماه سال ۱۳۹۵ عملیات اجرایی این پروژه با قراردادی تحت عنوان تبدیل انرژی ECA و به روشBOO ( احداث، بهره‌برداری و مالکیت) آغاز شد. در این قرارداد شرکت مپنا باید یک نیروگاه سیکل ترکیبی شامل دو واحد گازی هر کدام به ظرفیت اسمی ۱۶۶ مگاوات و یک واحد توربین بخار به ظرفیت اسمی ۱۶۰ مگاوات که جمعاً ۴۹۲ مگاوات اسمی می‌باشد در مدت زمان حداکثر ۳۲ ماه از شروع تاریخ اول شهریور ۱۳۹۵ در ۳ فاز که فاز اول گازی (۲۰ماه) فاز دوم (۲۲ ماه) و فاز آخر که فاز بخار می باشد احداث کند.

همچنین بهره برداری از نیروگاه به مدت ۲۰ سال توسط شرکت مپنا به منظور تأمین برق میادین نفتی غرب کارون انجام خواهد شد.

وی افزود: پیشرفت نیروگاه غرب کارون تا پایان تیر ماه سال جاری برای کل پروژه (۳۲ ماه) ۲۳/۲۹ درصد در مقابل۲۸/۲۰ درصد برنامه است، و برای فاز اول (گازی) حدود۴۰/۷درصد پیشرفت در مقابل۴۶/۱ درصد می‌باشد.

تأسیسات جانبی پروژه‌ی احداث نیروگاه غرب کارون

مهدی نجاریان در مورد تأسیسات جانبی این پروژه گفت: در طی قراردادی که با شرکت مپنا بسته شده است شرکت متن تعهداتی را از جمله تأمین آب و گاز و تحویل آن در فنس نیروگاه برای شرکت مپنا دارد و متعاقباً برقی که توسط نیروگاه تولید می‌شود از فنس نیروگاه تحویل گرفته و به مبادی مصرفی می‌فرستند. لذا شرکت متن در راستای این تعهدات پروژه هایی را تعریف کرده است که بتواند آن‌ها را به نحو احسن و در زمان مقتضی انجام دهد که مشمول جریمه‌های قراردادی نشود.

نجاریان افزود: در بخش انتقال برق از نیروگاه به مبادی مصرفی که شامل میادین نفتی یادآوران، آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، یاران شمالی، یاران جنوبی، تلمبه خانه غرب کارون و ان جی ال ۳۲۰۰ می‌باشد، ۴ پروژه تعریف شده است که دو پروژه احداث خطوط انتقال برق  و دو پروژه احداث پست‌های برق است که توسط پیمانکاران برقی با کارفرمایی شرکت متن در حال انجام‌ می باشد.

پروژه‌های جانبی طرح احداث نیروگاه غرب کارون

نجاریان بیان داشت: طبق برنامه‌ریزی‌های بعمل آمده پروژه‌های جانبی طرح که در دست اجرا می‌باشد به ترتیب احداث ۱۰۰ کیلومتر خط انتقال برق ۲۳۰ کیلو ولت که شامل۴۰ درصد پیشرفت است و برق میادین نفتی یادآوران، آزادگان جنوبی،آزادگان شمالی و ان جی ال ۳۲۰۰ را تأمین خواهد کرد، احداث ۵۰ کیلومتر خط انتقال برق ۲۳۰ و ۴۰۰ کیلو ولت دارای ۷۵ درصد پیشرفت است که از نیروگاه غرب کارون به تلمبه خانه غرب کارون در دست اجراست.

همچنین احداث پست‌های ۴۰۰ کیلو ولت متن شهید بقایی و مرکز دیسپچینگ کل نیروگاه با پیشرفت فیزیکی ۶۵ درصد و احداث پست‌های ۲۳۰ کیلو ولت یادآوران، آزادگان شمالی و آزادگان جنوبی با پیشرفت ۷۰ درصد توسط شرکت متن در حال انجام می‌باشد. لازم به ذکر است پروژه تحکیم بستر و عملیات شمع‌ریزی زمین نیروگاه غرب کارون توسط شرکت متن انجام و به پایان رسیده است.

احداث خط لوله‌های گاز و آب نیروگاه غرب کارون

نجاریان از احداث خط لوله‌های گاز و آب نیروگاه غرب کارون تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: احداث حدود ۳ کیلومتر خط انتقال گاز از ان جی ال ۳۲۰۰ به نیروگاه غرب کارون به منظور تأمین گاز نیروگاه و ایستگاه تقلیل فشار گاز در دست اجرا می‌باشد و به منظور تأمین آب نیروگاه خط لوله ای به مسافت ۲۵ کیلومتر از تصفیه خانه یادآوران به نیروگاه غرب کارون و ایستگاه تصفیه آب نیز در دست اجراست.

اشتغال نیروهای بومی در پروژه‌ی احداث نیروگاه غرب کارون

سرپرست طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی در پایان گفت: بیش از ۵۰ درصد نیروهای در حال اشتغال در طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی از نیروهای بومی منطقه هستند.

بنابراین گزارش، طرح احداث نیروگاه غرب کارون و تأسیسات جانبی در ۶۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز و در مجاورت کارخانه گاز و گاز مایع ان جی ال ۳۲۰۰ واقع می‌باشد.

 

 

 

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ مرداد ۱۳۹۶ساعت: ۱۳:۰۹۱,۶۵۰ بازدید