سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ فروردین ۱۴۰۲ EN
اقدام مناسب وزارت نفت برای اجرای قراردادهای جدید نفتی

اتلاف زمان در روند توسعه میدان‌های مشترک جایز نیست

نماینده اقلید در مجلس شورای اسلامی با اشاره به قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میان شرکت ملی نفت ایران با کنسرسیوم ایرانی-فرانسوی گفت: درست است که منابع داخلی برای سرمایه گذاری اولویت دارد، اما برای توسعه میدان‌های مشترک و افزایش ارزش افزوده در صنعت نفت نباید معطل ماند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا سیدحسین افضلی افزود: با توجه به شرایط حوزه‌های نفتخیز کشور و اشتراک آن با کشورهای همسایه، باید هرچه سریعتر با استفاده از فناوری‌های روزآمد دنیا از این منابع بهره برداری کنیم.

وی با بیان این‌که در صورت استفاده نکردن بهینه از منابع مشترک که محدود نیز هستند، کشورهای همسایه از آن بهره مند خواهند شد، گفت: در این باره می توان با همکاری شرکت‌های صاحب نام در دنیا و فناوری و دانش فنی آنها به این مهم دست یافت.

نماینده شهرستان اقلید در مجلس به نسل جدید قراردادها اشاره و تصریح کرد: این قراردادها باید شفاف و روشن باشند و به طور صحیح اطلاع رسانی شود که خوشبختانه تاکنون چنین بوده است.

افضلی همچنین به نقش قراردادهای جدید و همکاری به شرکت‌های مشهور و بزرگ دنیا در اشتغالزایی در صنعت نفت کشور اشاره کرد و افزود: صنایع نفتی کشور به ویژه در بخش پایین‌دستی برای ایجاد اشتغال نیازمند سرمایه مناسب است که استفاده از منابع داخلی در وهله نخست و سپس استفاده از منابع خارجی در مرحله بعد اولویت دارد.

به گفته وی، توسعه در صنایع پایین دستی از جمله صنعت پتروشیمی اگر به موازات دسترسی بیشتر به منابع زیرزمینی نفت باشد، بدون شک می تواند از بحران اشتغال در کشور بکاهد و منجره به بهره وری بیشتر شود که این امر جز با سرمایه گذاری انجام نخواهد شد.

قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی تا لحظاتی دیگر میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیوم توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین (سی‌ان‎پی‎سی) و پتروپارس امضا می‌شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ تیر ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۱۷۸۳۶ بازدید