سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
پنج شنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۱ EN
تورج دهقاني معاون مديرعامل شركت متن در امور توسعه؛

از برگزاری مناقصه میدان آزادگان جنوبی تا پایان خردادماه خبر داد

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از برگزاری مناقصه طرح توسعه این میدان تا پایان خردادماه خبر داد و گفت: تعدادی از شرکت های معتبر و نام آشنای صنعت نفت و گاز جهان برای حضور در این پروژه ابراز تمایل کرده اند.

تورج دهقانی در گفت و گو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت از برگزاری مناقصه واگذاری طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی تا قبل از اتمام خردادماه خبر داد و گفت: این واگذاری در قالب قراردادهای جدید انجام خواهد شد.

وی با اعلام اینکه بنا بود این مناقصه تا پایان سال گذشته انجام شود، گفت: به دلیل برخی از مصلحت ها و بروز پاره ای از مشکلات، برگزاری مناقصه به سال جاری موکول شد.

وی در عین حال از تمایل شرکت های شل، توتال و پتروناس مالزی برای حضور در این طرح توسعه خبر داد و افزود: با توجه به واگذاری قرارداد توسعه در قالب قراردادهای جدید، حضور شرکت های خارجی در این پروژه در حیطه انتقال فناوری خواهد بود.

دهقانی توضیح داد: در انجام طرح توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان جنوبی، شرکت های داخلی با برندگان خارجی مناقصه مشارکت خواهند کرد و آن بخش از انجام پروژه که همراه با انتقال فناوری های روز خواهد بود به شرکت های خارجی واگذار می شود.

وی تاکید کرد: بحث توجه به ازدیاد برداشت و استفاده از فناوری های روز دنیا در این بخش، از اولویت های اصلی ما برای حضور شرکت های صاحب نام خارجی است.

معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) در امور توسعه ادامه داد: مناقصه اصلی بر مبنای ارائه کل پکیج توسعه میدان آزادگان جنوبی است و در ادامه انجام فعالیت های کوچک تر نظیر تامین تجهیزات سرچاهی و … از طریق مناقصات داخلی و در قالب EPC انجام خواهد شد.

مناقصه واگذاری طرح توسعه و جذب سرمایه گذاری خارجی

عضو هیأت مدیره شرکت متن در ادامه به اهمیت برگزاری مناقصه طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی اشاره کرد و افزود: برمبنای قراردادهای جدید، سرمایه مورد نیاز برای این طرح توسعه ای از طریق شرکت های برنده مناقصه تامین خواهد شد.

وی درباره تامین بودجه طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی نیز گفت: بودجه مصوب این طرح حدود ۵ میلیارد دلار بوده که بخش قابل توجهی از آن طی سال های گذشته عملیاتی شده است.

وی همچنین درباره محل تامین بودجه موردنیاز این طرح نیز گفت: بودجه این طرح تاکنون از محل منابع داخلی کشور نظیر صندوق توسعه ملی تامین می شد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۲:۲۸۱,۲۴۹ بازدید