سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ EN

توسعه میادین غرب کارون یک استراتژی الزامی است

شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران، مرکز ثقل عملیات توسعه ی بالادستی صنعت نفت کشورمان محسوب می شود، این شرکت به دلیل نقش مهمی که در تحقق اهداف کلان کشور در زمینه توسعه تولید نفت و گاز دارد به قلب صنعت نفت مشهور شده است و به همین دلیل هر یک از طرح هایی که در درون این شرکت در دست اجرا است در تحقق قطعه ای از آینده ی آرمانی ایران عزیز موثر است، یکی از مهمترین طرح های توسعه ای در دست اجرای شرکت متن ، توسعه میدان آزادگان شمالی است ، مهندس قدرت اله آقایی سرپرست  طرح توسعه میدان آزادگان شمالی  که همزمان مدیر مهندسی و ساختمان شرکت متن می باشد درباره وضعیت این میدان، چشم انداز آتی آن و روند توسعه طرح های شرکت متن توضیحاتی ارائه می دهد.

 

آقای مهندس آقایی لطفا در خصوص  وضعیت توسعه میدان آزادگان شمالی بفرمایید  این طرح در چه مرحله ای است چشم انداز کوتاه مدت و میان مدت آن به چه صورت است؟

میدان آزداگان شمالی در سال ۹۵ که تست ۲۱ از ۲۸  به اصطلاح تست تولید انجام شد و بعد از آن مرحله تحویل به بهره بردار شروع شده است، طبیعی است نواقص این پروژه مانند همه پروژه در لیست نواقص در شرف اقدام است با هماهنگی تنگاتنگ با بهره بردار ( شرکت اروندان) و پیمانکار سی ان پی سی و شرکت متن جلسات روزانه و هفتگی مستمر در سایت آزادگان شمالی و تهران برگزار می شود و در حال رفع نواقص هستیم.

دبی تولید این میدان چقدر است؟

در حال حاضر حداقل ۷۵ هزار بشکه که تعهد قراردادی است والان تولید پایدار روزانه است.

در آزادگان شمالی برای این میزان تولید چه تعداد چاه حفر شده است ؟

کلا حدود ۵۸ حلقه چاه بوده که چاههای متفاوت تولیدی،  توصیفی و اپریزال است تولید حدود ۵۰ حلقه چاه . در کل باید یک مجموعه یکپارچه در نظر بگیریم. پیمانکاران متفاوتی اعم از شرکت ایرانی و خارجی در امر توسعه میدان شرکت کرده بودند.

برای میدان برنامه افزایش تولید طراحی شده آیا مخزن جواب می دهد؟

صددرصد مخزن پاسخگوی افزایش را دارد و برای فاز دوم نیز پیش بینی شده است و حال اینکه فاز دوم به چه شکلی انجام شود در دست بررسی است.

هم اکنون ضریب بازیافت میدان چقدر است؟

الان حدود ۶درصد و API نفت فوق سنگین است.

چشم انداز توسعه میدان را در کل خوب می بینید که به صورت یک پکیج واگذار خواهد شد ؟

بله- هماهنگی ها در این جهت است و در همین مسیر پیش می رود.

در خصوص طرح آماک هم توضیحاتی بفرمایید ؟

طرح آماک از دهه ۷۰ شمسی حدود سال ۷۳ یا ۷۴ تعریف شده بود که طرح بسیار اساسی و مهمی است که این طرح شامل ۷ ایستگاه جمع آوری، یک ایستگاه گاز اسیدی که جمعا ۸ کارخانه بزرگ با هزینه بسیار مناسب و کیفیت قابل قبول در مجموعه مناطق نفت خیز به انجام رسید تا اینکه یک قسمتی از این طرح با تحریم مواجه شد. این کارخانه اسیدی گازهای اسیدی همه کارخانه ها را جمع  و به شیمیایی رازی بندر امام  منتقل می کند. این کارخانه به دلیل تحریم ها  با مشکل کالا مواجه شد که طی دو سه سال گذشته با توجه به هماهنگی های انجام شده در پسابرجام توانستیم پیمانکار فرانسوی را برای راه اندازی کمپرسورها و سایر قطعاتی که لازم بود وارد صحنه کنیم و خوشبختانه تا پایان سال ۹۵ بقیه کارها تکمیل و رفع نقص شد در حال حاضر تقریبا بخش عمده از گازهای ۱۴ میلیون فوت مکعب به شیمیایی رازی منتقل می شود این بخش از کارخانه نیز با نواقصی روبروست همزمان با انتقال گاز ظرف یک یا دو ماه آینده در صورت به وجود نیامدن موانع کار ادامه پیدا کند.  چون کار بسیار حساس است و ترشی و اسیدی این کارخانه خیلی بالاست به طوری که نزدیک۳۵۰هزارppm است نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه نیز مورد مشابهی وجود ندارد.

از نظر خطرناکی و ترش بودن گاز بنابراین بسیار با احتیاط و با استاندارد بالا کار انجام می شود تا بقیه نواقص برطرف شود در صورت رفع نواقص همه کارخانه در مدار سرویس قرار خواهد گرفت و با این کار پرونده آماک بسته خواهد شد.  می توان گفت یکی از دستاوردهای دولت بوده که پرونده طرح ۲۳ ساله را به سرانجام رسانده به طوری که نزدیک ۹۰درصد کارها انجام شده بود.

شما همزمان مدیر مهندسی و ساختمان شرکت متن هم هستید لطفا درباره عملکرد این مدیریت هم توضیحاتی بفرمایید؟

طرحهای عمده ای در حیطه مسولیت شرکت مهندسی و توسعه نفت قرارداد که به صورت معمول آنها را انجام می دهد که نخستین وظیفه آن نظارت بر مسایل مهندسی وخدمات طراحی و مهندسی که توسط پیمانکاران مختلف اعم از بیع متقابل، پیمانکاران EPC   و یا مشاورانی که به صورت مستقل کار طراحی را انجام می دهند، است. دوم اینکه به صورت جامع ارتباط پروژه ها را با همدیگر در نظر بگیرد به عنوان مثال چند پروژه در غرب کارون وجود دارد  که خروجی نفت آنها به تلمبه خانه غرب کارون منتقل می شود اگر پروژه غرب کارون بخواهد توسعه پیدا کند و افزایش تولید داشته باشد بایستی  تلمبه خانه غرب کارون متناسب با آن رشد کند. فازهای بعدی دیده شود به تبع آن خطوط لوله دیده شود.

در کنار این یک بخش از خدمات مدیریت مهندسی ساختمان، خدمات برآوردی پروژه ها است مشاورین پروژه ها را برآورد کرده و  در مناقصه ها و استعلام ها از آن استفاده می شود. مدیر مهندسی ساختمان مسئول کمیته بررسی تغییر کارها هم از نظر برگزاری و تامین اطلاعات بررسیهای اولیه و هدایت جلسات همچنین کمیته خرید خدمات مشاوره شرکت را بر عهده دارد تا جاییکه کارهای متفرقه جمعی و جنبی که در شرکت پیش می آید مثلا موضوع مشارکت مدیریت بحران آب در غرب کارون است.

شما به عنوان مدیر ارشد شرکت متن، چشم انداز پنج  سال آینده  این شرکت را چگونه ارزیابی می کنید مهمترین اتفاقی که ممکن است به عنوان موتور محرک در غرب کارون یا در حوزه دیگر باشد چیست؟

پاسخ شما را بنده به صورت مهندسی معکوس جواب می دهم بدین ترتیب که اگر تولید و فروش نفت اساس و رکن مهم برای این کشورباشد نخست باید تثبیت تولید و افزایش تولید نفت را با اصول و صیانت لازم  در دستور کار خود قرار دهیم به گونه ای که مخازن ما قابلیت خود را از دست نداده و آسیب نبینند با توجه به این مسئله، باید ظرفیت های تثبیت وافزایش تولید را بررسی کنیم در بحث ثثبیت حداقل موضوع این است که در میادینی که بیش از نیمی از عمرشان گذشته در جاههای مختلف در مناطق نفت خیز جنوب، فلات قاره و نفت مرکزی پراکنده هستند باید توسعه پیدا کنند. توسعه میادین غرب کارون یکی از اولویتهای ما است  به همین دلیل ما باید از بالا به پایین همه جوانب را بررسی نماییم توسعه غرب کارون یک استراتژی الزامی است و ربطی به شخص و دیدگاهی ندارد باید تولید نفت را افزایش و جایگاه خود را در اوپک و جوامع بین المللی حفظ کنیم. مهمتر از همه میادین مشترک است که به مانند پارس جنوبی اگر برداشت نکنیم کشورهای منطقه برداشت خواهند کرد یعنی دست دیگران در جیب ماست پس بهتر است که ما سهم خودمان را داشته باشیم اگر مشترک نبود حداقل دغدغه ای از این بابت نداشتیم.

بحث تثبیت و نگهداشت یا احیای  میادین چقدر می تواند در شرکت متن جدی گرفته شود؟

هم اکنون بحث تثبیت و نگهداشت در شرکت مهندسی و توسعه نفت جدی است به طوری که در مدل جدید قراردادهای نفتی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است دلایل اصلی بازنگری این قراردادها همین است که یک پیمانکار بیع متقابل نباید شش یا ۷ سال تعهد داشته که تولید را نگه دارد و بعد از سرمایه گذاری سود و پاداش و مستهلک شدن تعهدی نداشته باشد و یکی از الزامات آن بکارگیری تکنولوژی هایی است که صیانت مخزن را داشته باشد و به مخزن صدمه ای از ابعاد مختلف وارد نشود وافزایش تولید را هم داشته باشد که نفت به صورت مدفون در مخزن قرار نگیرد. الان تکنولوژی بسیاری قوی در کشورها وجود دارد به عنوان نمونه نروژ و خیلی از کشورها با استفاده از تکنولوژی جدید توانسته اند برداشت نفت را بالای ۷۰ درصد برسانند.

با توجه به اینکه شرکت مهندسی و توسعه نفت محور توسعه میادین است چرا به موضوع کسب تکنولوژی تمرکز کافی نداشته است؟

واقعیت آن است که علیرغم علم و آگاهی به این موضوع، فرصت لازم  ایجاد نشده که به این امر پرداخته شود . اینها  تکنولوژی خارجی و عمدتا امریکایی و اروپایی است و سرمایه خارجی هم لازم داشت و ما نمی توانستیم با درآمد محدود همه را متمرکز کنیم به طوری که سالی ۲۵ تا ۳۰ میلیارد دلار هزینه لازم داشت بنابراین راه منطقی این بود که به صورت متناسب درآمد توزیع شود.

شما به عنوان مجری و سرپرست میدان آزادگان شمالی فکر می کنید رسیدن به چه ضریب بازیافتی را بتوانیم محقق بکنیم؟

بحث تخصصی است به اصطلاح پتروفیزیکی و مهندسی نفتی است؛ می شود این بازیافت را به میزان دوبرابر افزایش داد واین افزایش دوبرابر یعنی  مثلا فرض کنید ۵٫۵ یا  ۶درصد به حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد رساندن فعلا با نفت درجای اثبات شده فعلی که حدود۵٫۶دهم میلیارد بشکه است که پیش بینی می شود بالای ۸ میلیارد بشکه محقق شود یک درصد از این میدان برداشت شود حدود ۶۰ میلیون بشکه را ضربدر ۵۰ دلار فعلی کنیم ۳میلیارد دلار اضافه تولید خواهد بود به همین دلیل ارزش دارد هزینه تکنولوژی و سرمایه گذاری انجام شود اولا نفت بیشتری تولید می شود درآمد زودتری داریم که می توانیم به عنوان زیرساختهای اساسی کشور استفاده کنیم وهمان زیرساختها باعث می شود که خودکفایی نفت وگاز ایجاد شود. وقتی درآمد داشته باشید صنایع جدید وارد می کنید. وقتی این پتانسیل بالقوه بالفعل مالی در اختیار کشور باشد می توانند در زمان کوتاهتری سرمایه گذاری بازگشت وافری داشته باشد.

می توانیم الان بگوییم فاز یک آزادگان شمالی به اتمام رسیده است به زودی وارد فاز دوم می شود؟

فاز یک از نظر اجرا به اتمام رسیده و نواقص پروژه ها چند ماه طول می کشد وهماهنگی های انجام شده و به صورت روتین کار تحویل و تحول و انتقال و رفع نواقص صورت می گیرد. فاز دوم منوط به پروسه هایی که دردست اقدام است به صورت مشترک پیش می رود. فعلا این مسیر را از طریق وزارت نفت دنبال می کنیم .

آقای مهندس در خصوص سوابق فعالیت اجرایی خودتان هم  توضیح بفرمایید؟

بنده از سال ۸۲ وارد شرکت متن شدم مجری طرح بنگستان تا سال ۸۴ بودم که به داستان تحریم ها برخوردیم همزمان دو سه سالی مجری طرحهای عمرانی وزارت نفت محمود آباد، باشگاه وزارت نفت را انجام دادم و بعد از آن مدیریت مهندسی ساختمان را داشتم تا الان به جز یک وقفه یک ساله این مدیریت را دارم. از سال ۷۰ تا ۸۲ در مناطق نفت خیز جنوب فعالیت داشتم  و کارهای مختلف در مدیریت مهندسی طرحهای تزریق گاز گچساران، بازسازی اسکله های خارک، مدیر پروژه بینک، مجری پروژه طرح توسعه میدان گازی مارون خامی بودم  و بعد به عنوان مجری طرح توسعه میادین گازی نه گانه مناطق نفت خیز فعالیت کردم./سرزمین انرژی

 

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۰۱۱,۳۰۲ بازدید