سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ EN

برداشت نفت از آزادگان جنوبی به ۱۶۰ هزار بشکه می‎رسد

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی از دستیابی به تولید ۱۶۰ هزار بشکه نفت تا پایان امسال خبر داد و گفت: طرح توسعه این میدان مصداق کامل اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت است.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران تورج دهقانی در حاشیه برگزاری بیست و دومین نمایشگاه صنعت نفت گفت: تولید فعلی میدان آزادگان جنوبی در حدود ۸۰ هزار بشکه در روز است که بر اساس سناریوی تدوین شده در فاز اول، این رقم طی ماه آینده حدود ۲۵ هزار بشکه افزایش خواهد یافت.

وی اضافه کرد: طرح جامع توسعه فاز اول این میدان با حضور پیمانکاران ایرانی از ۳ سال گذشته آغاز شده و در صورت اجرای برنامه توسعه ای، برداشت نفت از این میدان تا ۲ ماه آینده ۲۵ هزار بشکه افزایش خواهد داشت.

وی ادامه داد: همچنین بناست این میزان تولید تا پایان سال ۵۰ هزار بشکه دیگر افزایش یابد که بدین ترتیب امکان استحصال ۱۶۰ هزار بشکه نفت از این میدان مهیا خواهد شد.

دهقانی از طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی به عنوان یکی از مصادیق خوب اقتصاد مقاومتی در صنعت نفت یاد کرد و افزود: توسعه این میدان با حضور شرکت های داخلی صورت گرفته و افزایش برداشت ۴۰ هزار بشکه ای از این میدان که اخیرا صورت گرفته است، نمودی از موفقیت کامل این طرح به دست پیمانکاران و سازندگان داخلی است.

عضو هیات مدیره شرکت متن همچنین با تاکید بر تدوین برنامه راهبردی توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در ۲ فاز یادآور شد: در فاز اول توسعه این میدان برای دستیابی به رقم تولید روزانه ۳۲۰ هزار بشکه نفت برنامه ریزی شده است؛ در فاز دوم نیز میزان تولید بر مبنای نتایج استخراج شده از فاز اول خواهد بود.

وی افزود: پیش بینی می شود میزان احتمالی برداشت نفت در فاز دوم بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ هزار بشکه افزایش یابد که با احتساب رقم تولیدی از فاز اول، تولید نهایی نفت از این میدان بین ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
معاون مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت در امور توسعه ابراز امیدواری کرد با روال جاری، عملیات توسعه فاز اول تا ۲.۵ سال دیگر به اتمام برسد.

میدان آزادگان جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین میادین نفت و گاز کشور، در ۱۲۰ کیلومتری اهواز و در حاشیه مرز ایران و عراق واقع شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۰۶۸۰۷ بازدید