سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN
محمدرضا صاحبي مدير تداركات و خدمات كالا:

حمایت بی قید وشرط شرکت متن از تجاری سازی و ساخت داخل کالای پرمصرف نفتی

محمدرضا صاحبی مدیر تدارکات و خدمات کالای شرکت متن در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به اینکه بخش تدارکات وخدمات کالا در شرکت متن از چندین زیر مجموعه تشکیل شده و هرکدام یکسری فعالیتها را پیگیری می کند اظهار کرد: یکی از مهمترین بخشها، بررسی بازار و منابع است که در این بخش تمام همکاران و کارشناسان  به صورت مستمرحضور فعال داشته و سعی برآن دارند که در جهت حمایت از صنعت داخل  درخواستهایی که از سوی  شرکتهای  تولید کننده و تامین کننده ارسال می شود را در اسرع وقت با کمک واحدها و مدیریت های دیگر سازمان از جمله بخش مهندسی نفت ، مهندسی ساختمان و مدیریت بازرسی ارزیابی کیفی کرده تا شرکتهای پیمانکارداخلی را برای استفاده از تولیدات آنها در صنعت نفت ترغیب نمایند.

وی تصریح کرد: استفاده از فرصتهای پسابرجام بخش دیگری از فعالیتهای این شرکت است که براساس توافقنامه های انجام شده سعی بر آن دارد که از ظرفیتهای انتقال تکنولوژی و ورود کالا به نحو احسن استفاده نماید به طوری که در جلسات و کارگروههای تخصصی که در وزارت نفت با حضور معاون  محترم وزیر نفت در امورمهندسی پژوهش و فناوری  و شرکت مهندسی و توسعه نفت  تشکیل می شود حضور فعال داشته تا بتوانند راهکارهای استفاده از این فرصتها را به سمت اجرایی شدن پیش ببرد.

صاحبی افزود: حمایت از تجاری سازی وساخت داخل ۱۰ قلم  گروه کالایی از دیگر اقدامات مدیریت تدارکات شرکت مهندسی و توسعه نفت می باشد که در این خصوص پیگیری های جدی انجام شده است. با توجه به اینکه بیشترین تمرکز این شرکت توسعه میادین نفت در غرب کارون است اغلب این ۱۰ قلم گروه کالا بیشتر مورد نیاز شرکتهای پیمانکاری طرف قرارداد این شرکت است.

وی تاکید کرد: با توجه به اینکه پروژه ها و طرحها به صورت یکپارچه به شرکتهای پیمانکار واگذار می شود شرکت متن مستقیما در بسیاری از خریدها دخالت ندارد بلکه خرید کالا توسط پیمانکاران انجام  می شود و مدیریت تدارکات نقش سیاست گذاری و هدایت پیمانکاران به سمت تامین کالا از منابع داخلی را دارد.

مدیر تدارکات و خدمات کالای شرکت متن با بیان اینکه  استفاده از ظرفیت مالی ایجاد شده در شرکت توسعه نفت و گاز صبا اروند از دیگر وظایف مدیریت تدارکات و خدمات کالاست که به صورت جدی پیگیری می شود هدف گشایش ال سی برای شرکتهای تامین کننده کالا از منابع مالی در نظر گرفته شده می باشد و کارشناسان این مدیریت هماهنگی‌های لازم را برای تسریع در گشایش ال سی انجام می دهند. تاکنون ۲۰ پرونده در این زمینه تشکیل شده است  که در مرحله نهایی گشایش ال سی قراردارد.

وی ادامه داد: تامین ۴۳۰ کیلومتر خط لوله ۳۰ اینچ و ۴۲ اینچ برای طرح  تلمبه خانه غرب کارون  و پایانه صادراتی بهرگان  از دیگر فعالیت های کارشناسان این مدیریت است که در این خصوص  از تامین کنندگان داخلی بازدیدهای لازم  انجام شده  و با همکاری کارشناسان مدیریت های دیگر شرکت متن ارزیابی کیفی به عمل آمده است به طوریکه به زودی قرارداد آن توسط شرکت متن با یکی از تامین کنندگان داخلی  نهایی خواهد شد که در نوع خود بی سابقه است.

در بخش خرید ملزومات و تجهیزات مورد نیاز دیگر شرکت و طرح ها از سازندگان داخلی می توان به خرید ترانسفورماتور از شرکت داخلی ایران ترانسفو، وخرید سیستم تجهیزات میترینگ از تامین کنندگان داخلی اشاره نمود.

صاحبی اظهار داشت: فعایت دیگر این مدیریت فراهم نمودن بسترهای مناسب برای ترخیص کالا و ورود و خروج موقت تجهیزات وکالاهای مورد نیاز طرحهای شرکت مهندسی و توسعه نفت در کمترین زمان ممکن است که در این ارتباط بیش از ۴۰۰ مورد پیگیری در ادارات گمرک و سازمان بنادر وکشتیرانی برای کمک به پیمانکاران صورت گرفته است که در اینجا از همکاری صمیمانه مدیران و کارشناسان این مجموعه ها تشکر و قدردانی می شود.

وی با تاکید براینکه بحث مقابله با قاچاق کالا و ارز یکی دیگر از موضوعاتی بود که در این شرکت به شدت پیگیری شده است گفت: در این خصوص سعی شده است  پیمانکاران و شرکتهایی که کار ترخیص کالا را انجام می دهند ملزم به ثبت نام در سامانه گمرک شوند تا بتوان علاوه بر نظارت بیشتر، مسیر ورود کالا از بنادر به انبارهای کالای شرکت مهندسی و توسعه نفت همواره به صورت برخط پایش شود.

صاحبی تاکید کرد: کارشناسان این مدیریت تلاش می کنند در حوزه مدیریت تدارکات به هر روش از سازندگان داخل حمایت نمایند و با توجه به تجربه موجود از آنها درخواست می شود که در حد امکان به آموزش نیروی انسانی و ارتقای دانش و تکنولوژی اهمیت دهند و حداقل استانداردها را رعایت نمایند، تا کارشناسان صنعت نفت به هنگام استفاده از این کالاها احساس رضایتمندی و افتخار بیشتری داشته باشند.

وی در پاسخ به این پرسش که عمده چالشهای تامین کالا در فضای تحریم چه موضوعاتی بوده و تفاوت آن با دوران پسابرجام چیست؛ گفت: قبل از برجام چالشهای بسیار زیادی داشتیم ما به هیچ عنوان نمی توانستیم با سازندگان خارج از کشور مستقیما ارتباط داشته باشیم از طرفی سازندگان داخلی هم این مشکل را داشتند که آنها برای تامین برخی از مواد اولیه وهمچنین دانش فنی در مضیقه بودند. در فضای پس از برجام فضای مناسبی ایجاد شده و می توان مستقیما با سازندگان خارج از کشور ارتباط داشت بنابراین سعی داریم آنها را به صورت غیرمستقیم ترغیب کنیم که با سازندگان داخلی در زمینه انتقال دانش و نیز ساخت و تکمیل مشترک در داخل ایران همکاری مشترک داشته باشند. همچنین انتقال ارز و تامین منابع مالی بهتر از گذشته شده است اکنون فضایی به وجود آمده که از طریق شرکت توسعه نفت گاز صبا اروند فعالیت های خوبی انجام شده است.

سازندگان داخلی اغلب برای تامین منابع مالی با مشکلات ساختاری بسیاری مواجه هستند که بایستی راهکاری برای آن یافت اما در هر صورت بایستی تولید کنندگان داخلی به سمت کیفی سازی هر چه بیشتر کالا حرکت کنند.

وی تاکید کرد: در کنار مشکل مالی چالش اصلی بخش فنی و استانداردها است سازندگان داخلی بایستی حتما این بخش را تقویت نمایند چراکه تجهیزات صنعت نفت نیاز به تکنولوژی و استاندارد سطح بالایی دارند.  کارشناسان در شرکتهای کارفرمایی صنعت نفت و شرکت ملی نفت ایران مسئولیت دارند که در خرید تجهیزات یکسری الزامات استانداردی را رعایت کنند. بنابراین سازندگان حتما بایستی بحث ارتقای دانش فنی را در شرکت جدی بگیرند گاهی اوقات این فعالیت ها هزینه زیادی ندارد و با تدبیر مناسب می توان این کار را انجام داد. بایستی  ذهنیت کارشناسان بدنه صنعت نفت و کارشناسانی مناطق عملیاتی را نسبت به سازنده داخلی بهبود پیدا کند در نهایت همین گزارشات کارشناسی بدنه صنعت است که به مدیران برای تصمیم گیری های کلان منتقل می گردد و زمینه حمایتهای بیشتر را فراهم می نماید. باید بخاطر داشت که هزینه اجرا و نصب و راه اندازی تجهیزات در طرحها و پروژه ها بسیار بالاست لذا درصورتی که کیفیت تجهیزات ساخت داخل مطلوب نباشد هزینه جایگزینی مجدد و عدم النفع تاخیر در بهره برداری دوچندان خواهد شد. به همین دلیل بحث کیفیت و استاندارد اولویت اول می باشد.

صاحبی در پایان خاطرنشان ساخت: مهم‌ ترین برنامه ما درسال جاری، ارزیابی کیفی  سازندگا ن داخلی است در همین راستا هر درخواستی که از سوی سازندگان داخلی مطرح می شود به سرعت به آن پاسخ داده می شود تا زمینه تولید و اشتغال بیشتر هر چه سریعتر فراهم گردد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۳۰۸۹۱ بازدید