سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN

مطالعه میدان‎های پازنان و دارخوین به فیلیپین سپرده شد

شرکت ملی نفت ایران و شرکت PNOC EC فیلیپین با هدف مطالعه میدان های پازنان و فاز سوم میدان دارخوین تفاهمنامه همکاری امضا کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، غلامرضا منوچهری پیش از ظهر امروز (۱۸ اردیبهشت ماه) در حاشیه سومین روز از نمایشگاه بین المللی نفت، گاز پالایش و پتروشیمی در مراسم امضای تفاهمنامه مطالعاتی میدان های پازنان و فاز سوم دارخوین با بیان اینکه تا کنون ۲۴ تفاهمنامه مطالعاتی با هدف ازدیاد برداشت از میدان های نفت و گاز با شرکت های داخلی و خارجی امضا شده است، افزود: از این تعداد ۲۰ تفاهمنامه با شرکت های بین المللی و ۴ تفاهمنامه با شرکت های داخلی امضا شده است.
منوچهری با بیان اینکه طی امروز و فردا ۴ تفاهمنامه دیگر هم در این زمینه به امضا می رسد، گفت: بر پایه این تفاهمنامه ها شرکت ملی نفت ایران باید ۷۵ پروپوزال از شرکت ها دریافت کند که تاکنون ۲۰ مورد مطالعاتی تحویل شده است.
وی با بیان اینکه بخش قابل توجهی از مطالعات میادین بر افزایش ضریب بازیافت متمرکز است، افزود: نتیجه مطالعات ارائه شده از سوی شرکت های بین المللی با نتایج مطالعاتی که قبلا از سوی مدیریت اکتشاف، شرکت ملی نفت ایران و شرکت های تابعه انجام شده، مقایسه و بهترین شیوه توسعه میدان ها انتخاب می شود.
افزایش ضریب بازیافت و افزایش ۳ میلیون بشکه ای ظرفیت تولید نفت
منوچهری ادامه داد: با ارزیابی مطالعات و مقایسه آنها با داده های مدیریت اکتشاف، متوجه شدیم که با تمرکز بر روی ضریب بازیافت، در میدان های غرب کارون، غرب کشور، مناطق نفتخیز جنوب و سایر مناطق می توان افزایش سه میلیون بشکه ای ظرفیت تولید را رقم زد که این کار می تواند به ارتقا جایگاه ایران در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک ) و بازارهای بین المللی تقویت کند. البته افزوده شدن این میزان ظرفیت به تولید کشور در یک بازه دراز مدت ۱۰ ساله محقق می شود.
معاون توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این مطالعات افق درخشانی را برای کشور به دنبال دارد، گفت: آینده ذخایر نفتی کشور با انجام این مطالعات تضمین و وارد دوره جدید فعالیت های نفتی می شود.
وی با بیان اینکه در ۱۰ سال گذشته فعالیت های گسترده ای در پارس جنوبی انجام شده است، گفت: هم اکنون از نظر توسعه طرح ها و ایجاد ظرفیت تولید اولیه فعالیت های لازم انجام شده است و هم اکنون زمان آن است که موج جدیدی در نفت شکل دهیم.
عقد ۸۰ میلیارد دلار قرارداد و اشتغالزایی و رونق اقتصادی
منوچهری با اشاره به اینکه، طی ۲ سال آتی ۸۰ میلیارد قرارداد در حوزه توسعه امضا می شود، افزود: این قراردادها می تواند به تدریج باعث به کارگیری پیمانکاران و سازندگان داخلی و ایجاد اشتغاد و رونق اقتصادی شود.
وی امضا تفاهمنامه های مطالعاتی (MOU) را پایه ای برای دریافت پیشنهادات متنوع از شرکت های مختلف خواند و گفت: در قالب جدید قراردادها، با تمرکز زدایی از پیمانکاران و با استفاده از پیشنهادات مختلفی که در قالب MOU ارائه شده، برای ایجاد ظرفیت تولید نفت و تعهد برای تثبیت و افزایش تولید تلاش می کنیم.
معاون توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، با اشاره به امضای تفاهمنامه مطالعاتی با شرکت PNOC EC فیلیپین گفت: این شرکت که شرکت ملی نفت فیلیپین به شمار می رود، برای مطالعات میدان پازنان و دارخوین این تفاهمنامه را به امضا می رساند.
وی ادامه داد: این شرکت با به کارگیری کارشناسان و مشاوران قوی می تواند مطالعات دقیقی در مورد این میادین انجام دهد تا بتواند در کنار سایر رقبا سهمی از بازار نفت ایران را در اختیار بگیرد.
منوچهری با ابراز امیدواری برای عقد قراردادهای جدید در آینده نزدیک گفت: شرکت های بسیاری برای امضای قرارداد ابراز تمایل کرده اند که در آینده نزدیک به نتیجه می رسد.
ایران و فرصت سازی برای شرکت نفت فیلیپین
پدرو آگینو؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت فیلیپین هم ضمن ابراز خرسندی برای حضور در صنعت نفت ایران گفت: از اینکه شرکت ملی نفت ایران این فرصت را در اختیار ما گذاشت بسیار سپاسگذاریم.
وی با بیان اینکه حضور در ایران یک فرصت درخشان برای شرکت ملی نفت فیلیپین است گفت: امیدواریم این همکاری گام خوبی برای آغاز همکاری های آتی باشد.
آگینو میادین موجود در مناطق نفتخیز جنوب را فرصت خوبی برای سرمایه گذاری دانست و گفت: یک سال پیش که به ایران آمدیم با مشاهده میادین گسترده نفت و گاز در اهواز، ایران را مکان مناسبی برای سرمایه گذاری یافتیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۵:۳۳۷۲۷ بازدید