سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۶ آذر ۱۴۰۱ EN
هادی نظرپور مجري طرح توسعه ميدان نفتي يادآوران:

تولید نفت ایران از میدان مشترک یادآوران بیشتر از کشور رقیب است

هادی نظرپور مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران در گفتگو با خبرنگار شرکت مهندسی و توسعه نفت در خصوص وضعیت توسعه این میدان اظهار کرد: قرارداد میدان یادآوران از سال ۲۰۰۸ به امضا رسیده و قرار است  که این میدان در سه فاز اجرایی شود. فاز نخست رسیدن به سقف ۸۵هزار بشکه در روز و فاز دوم رسیدن به تولید ۱۸۰ هزار بشکه در روز و فاز سوم رسیدن به ۳۰۰ هزار بشکه در روزاست.

وی تصریح کرد:براساسMPP  که در اوایل امضای قرارداد تهیه شده بود حجم نفت درجای میدان یادآوران ۱۲ میلیارد بشکه پیش بینی شده است یعنی طبق تمام مطالعات و طراحی های انجام شده نفت این میدان۱۲ میلیارد بشکه است. همچنین طبق مطالعاتی که طی سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ انجام شد سه چاه توصیفی در این میدان زده شد که این امر باعث شد حجم  نفت درجای آن از ۱۲ میلیارد بشکه به ۳۴ میلیارد بشکه نفت برسد. بنابراین الان یکی از بزرگترین میدانهای نفتی کشور مانند میدان آزادگان است.

نظرپور ادامه داد: در فاز اول ۵۵ حلقه چاه داریم  که از این تعداد ۴۹ حلقه چاه تولیدی است که هم اکنون تولید از اینها انجام می شود. همچنین ۳ حلقه چاه توصیفی داریم باعث شد که ۱۲ میلیارد بشکه به ۳۴ میلیارد بشکه افزایش یابد و ۳ حلقه چاه تزریق پساب-یعنی آبی که از نفت جدا می شود بخاطر رعایت مسایل زیست محیطی- زده شده است.

مجری طرح یادآوران تاکید کرد:همچنین تجهیزات سرچاهی نفت تولیدی را از طرق خط لوله به منیفولد حسینیه منتقل می کند و نفت از آنجا به کارخانه بهره برداری انتقال پیدا می کند. نفت منطقه چاههای کوشک از طریق منیفولد کوشک به کارخانه فرآورش منتقل می شود . در مجموع منطقه یادآوران از دوتا منطقه کوشک و حسینیه تشکیل شده به طوری که در منطقه حسینیه ۱۱ چاه داریم که از این تعداد۷ تا نفت سبک فهلیان است با API 38 تا ۴۰  و نفت سنگین نیز با API 22 است. همچنین در منطقه کوشک ۳۸ چاه تولیدی است که ۲۲ مورد نفت سنگین و ۱۶ مورد نفت سبک است.

نظرپور افزود: در کارخانه فرآورش تمام نفت سنگین و سبک به صورت جداگانه وارد کارخانه فرآورش می شود و از آنجا وارد ترین های نفت سبک و سنگین می شود ظرفیت هر کدام از ترین ها ۴۵ هزار بشکه نفت است. نفت سبک در سطح پالایش  ۹۰ هزار بشکه و نفت سنگین ۴۵ هزار بشکه ظرفیت کل فراورش ۱۳۵ هزار بشکه در حال حاضر است. بنابراین زمانی که نفت  تصفیه شد از طریق لوله های ۱۸ اینچ سبک و ۱۸ اینچ سنگین داریم  به تلمبه خانه غرب کارون منتقل می شود و از آنجا به اهواز جهت صادرات انتقال می یابد. همچنین گاز جدا شده از طریق خط ۱۸ اینچ به NGL3200 منتقل شود وقرار است  NGL3200 آماده شود و به پتروشیمی بندر امام منتقل می شود.

مجری طرح یادآوران اظهار کرد: با توجه به تاخیرات در این میدان، کار مثبتی که در این میدان انجام شد اخذ مجوز از شرکت ملی نفت ایران برای تولید زودهنگام ۲۰ هزار بشکه از این میدان بود. از بهمن سال ۹۰ تولید زود هنگام شروع شد و این میزان تولید به تاسیسات دارخوین منتقل و از آنجا به پالایشگاه آبادان انتقال می یافت. براساس تصمیم گیریهای صورت گرفته مجوز افزایش تولید را از شرکت ملی نفت ایران اخذ کردیم به طوری که ۲۰ هزار بشکه در روز  را به ۵۰ هزار بشکه در روز ارتقا دادیم. بنابراین  با این تولید زود هنگام توانستیم اثرات  تاخیرات را در این میدان جبران کنیم.

وی همچنین افزود: با توجه به تولید زودهنگام همچنین با توجه به اینکه پلنت در فاز اول باید ۸۵ هزار بشکه در روز بود ولی در حال حاضر تولید این میدان بین ۱۱۰ هزار بشکه در روز می باشد. اکنون حدود ۷۲درصد تاخیرات جبران شده است. به طوریکه الان در یادآوران بیشتر از ۸۵ هزار بشکه تولید می کنیم تا جایی که جلوتر از عراق هستیم.

نظرپور ادامه داد: در حال حاضر مراحل اجرای فاز دوم را پیگیری می کنیم قرارداد جدید آن با سینوپک چین است و منتظر یک شرکت بین المللی نیزهستیم  در صورت جوینت شدن قرارداد جدید اجرا می شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: حدود ۷۵ درصد از نیروی بومی  در این میدان مشغول به فعالیت هستند همچنین۵۱ درصد از تجهیزات استفاده شده در این میدان داخلی است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۵۱۱,۰۳۶ بازدید