سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN
در گفت و گو با همایون کاظمینی:

جزییات توسعه میدان یاران جنوبی

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت همایون کاظمینی مجری طرح یاران جنوبی با اشاره به اینکه میدان یاران جنوبی بخشی از میدان مجنون عراق و نقطه اتصال میدان آزادگان جنوبی با آن میدان است گفت: این میدان در ۱۳۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز در نقطه صفر مرزی واقع شده است. با توجه به اطلاعات بدست آمده در مطالعات اولیه از یک حلقه چاه به دست آمده برآورد اولیه تولید ۵۰ الی ۶۰ هزار بشکه تعیین گردید و بعد از حفاری چاههای توصیفی و اخذ اطلاعات جدید مخزنی  از چاههای توصیفی که عملیات  نزدیک به چاه اکتشافی  بود و ساخت مدل مخزنی و به روزرسانی آن مشخص شد.

وی تصریح کرد: پتانسیل تولید این میدان ۲۵ هزار بشکه  نفت در روز می باشد به طوریکه بیشترین پتانسیل تولید در لایه سروک و مقداری هم  درلایه گدوان تشخیص داده شد.

مجری طرح یاران جنوبی تاکید کرد: با توجه به مشترک بودن میدان، چهار مجوز ترک تشریفات در رابطه با فعالیت های زیر بنایی میدان پاکسازی میدان از مین و ادوات نظامی، ساخت سلر و جاده های دسترسی، محیط زیست و انجام عملیات حفاری برای ۲۲ حلقه چاه صادر گردید. همچنین مطالعات نهایی تعداد چاههای قابل حفاری از ۲۲ حلقه به ۱۸ حلقه چاه کاهش داده شد که عملیات حفاری ۱۷ حلقه  از آن به اتمام رسید و طی دو ماه  آینده عملیات حفاری و تکمیل  آخرین چاه  انجام می شود.

کاظمینی در خصوص بخش سطح الارضی این میدان اظهار کرد: در این رابطه ابتدا ما ۴ بسته کاری تعریف کردیم که بسته اول نصب تاسیسات سرچاهی به اضافه لوله های جریانی چاهها، بسته دوم ساخت یک کلاستر که در واقع عملیات جداسازی گاز از آب و نفت و ارسال توامان آب و نفت به واحد ۱۶۵ هزار بشکه ای غرب کارون بود و گاز آن بعد از نم زدایی و فشار افزایی به واحد NGL3200  منتقل می گردید. بسته سوم خطوط انتقال بود که از کلاستر یاران جنوبی به واحد ۱۶۵هزار بشکه ای غرب کارون و بسته چهارم برق رسانی و مخابرات بود.

وی تصریح کرد: مقرر شد از سمت نیروگاه غرب کارون تا آزادگان جنوبی برق منتقل  و از آنجا یک شاخه برق به یاران جنوبی جهت کلاستر و تاسیسات سرچاهی منتقل شود. علیرغم پیگیریهای انجام شده نهایتا از برج یازده سال ۹۴ عملیات توسعه سطح الارض آغاز و دو بسته کاری واگذاری گردید. از (بسته یک و چهار) در حال حاضر بسته چهار به اتمام رسیده و بسته یک براساس زمانبدی در حال انجام است با توجه به مطالعات انجام شده بسته دوم و سوم در بسته یک ادغام شدند.

کاظمینی یادآور شد: سال گذشته براساس تعهدات انجام شده قرار شد که از این میدان حدود ۱۰هزار بشکه نفت در روز تولید زود هنگام داشته باشیم اما به دلیل بدعهدی تولیدکنندگان و مشکلات پروژه،  تولید از این میدان با تاخیر مواجه شد. همچنین با بررسهایی که توسط شرکت مهندسی توسعه نفت و مشاور و پیمانکار انجام شد و به تایید ستاد مهندسی نفت رسید تولید از چاهها با فشار طبیعی ناشی بدون احداث کلاستر و با نصب یک عدد پمپ سه فازی ، امکان تولید زودهنگام ۲۵هزار بشکه نفت از طریق منیفولد آزادگان جنوبی میسر شد به طوری که از فواید آن هیچ گونه مشعل روشن در منطقه نخواهیم داشت و حدود ۲۰ میلیون دلار صرفه جویی خواهیم داشت همچنین مدت زمان نهایی کاهش خواهد یافت که این به تایید رسیده است.

وی افزود: از نکات بارز این طرح بکارگیری نیروهای بومی بوده چرا که این موضوع یکی از دغدغه های منطقه بود و شرکت ملی نفت ایران این موضوع را در سرلوحه کاری خود قرار داد و اشتغال نیروهای بومی را فراهم نمود .

کاظمینی ادامه داد: رعایت مسایل زیست محیطی تالاب هورالعظیم براساس استانداردهای محیط زیست به نحوی کلیه فعالیهای اجرایی با هماهنگی و اخذ تایید از منابع طبیعی محیط زیست خوزستان انجام گرفته است که از مهمترین ساخت محل دفن پسماندهای کنده های حفاری بوده که براساس استانداردهای بین المللی و تایید محیط زیست ساخته گردید در طول پروژه از آن بهره برداری گردید.

گفتنی است میدان یاران جنوبی با  با میزان نفت درجای حدود ۶۵۰  میلیون بشکه، در فاصله ۱۳۰ کیلومتری غرب اهواز در نقطه صفر مرزی با عراق قرار دارد و با میدان مجنون عراق مشترک است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۰۹:۲۱۱,۱۳۷ بازدید