سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN
نورالدین شهنازی زاده:

آفتاب عصر جدید توسعه صنعت نفت از غرب کارون طلوع می کند

میادین نفتی غرب کارون به عنوان اصلی ترین اولویت صنعت نفت در فعالیت های توسعه ای مطرح است و این ناحیه در حقیقت قلب توسعه صنعت نفت ایران است.

نورالدین شهنازی زاده مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران در گفت و گو با سرزمین انرژی با اعلام این مطلب گفت: در میادین مشترک  کشور براساس آخرین بررسیهایی که صورت گرفته میادین غرب کارون به عنوان میادین نو(گرین فیلد )مطرح هستند و در واقع امید اصلی کشور برای افزایش تولید از میادین غرب کارون است.

وی افزود:  در منطقه غرب کارون میادین مهمی را داریم شامل میادین یادآوران، آزادگان و یاران  که هم جزو میادین مشترک هستند و هم به عنوان میادین گرین فیلد شناخته شده اند به همین دلیل از بالاترین اولویت برای توسعه در صنعت نفت برخوردار هستند.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت افزود: از نظر توجیه اقتصادی هم توسعه این میادین بسیار حائز اهمیت هستند چراکه چاههایی که در اینجا حفر می شود با کمترین هزینه حفاری می شود و بهترین و بیشترین تولید را  هم خواهند داشت پس از نظر توجیه اقتصادی برای عملیات توسعه سریع هم حائر اهمیت است .

شهنازی زاده ادامه داد: کل طرحهایی که شرکت مهندسی و توسعه نفت در دست اقدام دارد در حال حاضر بالغ بر حدود ۳۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری لازم دارد.

وی در توضیح بیشتر این طرح ها گفت: از جمله مهمترین  این طرحها ، میادین آزادگان شمالی، یادآوران، یاران شمالی آزادگان جنوبی و یاران جنوبی است که همه این میادین هم اکنون در مراحل مختلف توسعه قرار دارند.

او افزود: توسعه میدان آزادگان شمالی شامل فاز یک و دوم است که فاز یکم آن با رسیدن به تولید ۷۵ هزار بشکه در سال گذشته انجام شد و در فاز دوم که در نهایت در سال ۹۷ شمسی شروع می شود تولید این میدان به  ۱۵۰ هزار بشکه در روز میرسد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت افزود: میزان تولید نفت جدیدی که در اثر فعالیت های این شرکت در منطقه غرب کارون محقق شده است ۲۶۵هزار بشکه  در روز است اما ظرفیت بالقوه تولید نفتی که ایجاد شده است روزانه ۲۹۵ هزار بشکه است و در  برنامه تولیدی که تا پایان سال ۹۶ داریم این ۲۹۵ هزار بشکه ظرفیت امروز به ۴۱۰ هزار بشکه  خواهد رسید.

وی گفت: طی حدود دو دهه فعالیت شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران تا قبل از سال ۱۳۹۵، این شرکت موفق شده است ۵۴۵ هزار بشکه نفت و ۴۵ میلیون متر مکعب در روز به توان تولید نفت و گاز کشور اضافه کند.

مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران گفت: از ابتدای تاسیس این شرکت تا قبل از سال ۹۵ در اثر فعالیت های این شرکت در طرح های توسعه میادین دارخوین( فاز ۱و۲) میدان درود، میادین سروش و نوروز در خلیج فارس، میدان مسجدسلیمان ، میدان نفتی منصوری و میدان دریایی سلمان در خلیج فارس جمعا در حدود ۵۴۵ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت کشور افزوده شده است.

وی ادامه داد: همچنین در اثر فعالیت این شرکت در طرح توسعه میدان گازی تابناک و اجرای طرح جمع آوری گازهای همراه نفت ( آماک) روزانه ۴۵ میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز ایران افزوده شده است.

شهنازی زاده افزود: با فعالیت شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران در سال ۱۳۹۵ تنها در منطقه غرب کارون ۲۵۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران افزوده شده است و در سال ۱۳۹۶ هم ۳۸۰ هزار بشکه به این رقم اضافه خواهد شد.

به گفته او در افق چشم انداز توسعه صنعت نفت ایران و با فعالیت های برنامه ریزی شده شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران میزان یک میلیون و ۳۳۰ هزار بشکه به ظرفیت تولید نفت ایران از منطقه غرب کارون اضافه خواهد شد.

شهنازی زاده تاکید کرد: در میادین تحت توسعه منطقه غرب کارون ۶۷ میلیارد بشکه نفت درجا پیش بینی شده است که هر یک درصد افزایش ضریب بازیافت از این میادین به معنای اضافه شدن ۶۷۰ میلیون بشکه نفت به دارایی ملی ایران خواهد بود و با در نظرگرفتن نرخ های فعلی قیمت جهانی نفت ارزشی در حدود ۳۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار خواهد داشت.

وی گفت: در صورتی که از طریق همکاری های فنی و علمی موفق شویم ضریب بازیافت این میادین را تا حدود ۲۰ درصد افزایش دهیم ۶۷۰ میلیارد دلار به دارایی و درآمد ملی ایران افزوده خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران خاطر نشان کرد: امکان تحقق افزایش ضریب بازیافت تا میزان مورد نظر در قالب انعقاد قراردادهای بلندمدت و اعمال پروژه های IOR/EOR وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۴:۰۰۹۲۶ بازدید