سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ EN
عضو هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران:

اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی، فضای توسعه نفت ایران را رونق می بخشد

عضو هیات مدیره شرکت متن می گوید :در آینده با اجرایی شدن  قراردادهای جدید توسعه میادین نفت و گاز ،با حجم کار بسیار زیاد در صنعت نفت و گاز مواجه خواهیم بود.

محمدرضا اسدی مدیر مهندسی نفت وعضو هیات مدیره شرکت مهندسی و توسعه نفت در گفتگوی اختصاصی با هفته نامه سرزمین انرژی با اعلام این مطلب گفت: نظر به اینکه  به لحاظ پتانسیل مخازن هیدروکربورى جزء برترین ها در دنیا یا به نوعی جزء سه یا ۴ کشور اول جهان هستیم  با توجه به میزان تولید فعلی ، در حوزه برداشت نفت و گاز نیاز به انجام کارهای زیادی است. با توجه به شرایط جهانی صنعت نفت ، بنظر می رسد شرکتهاى بین المللى آمادگی همکارى با شرکت ملی نفت ایران را در خصوص توسعه میادین  و افزایش تولید را دارند، به همین دلیل به اعتقاد من یک حوزه کاری بسیار بزرگ در بخش سطح الارضی و تحت الارضی براى شرکتهای ایرانی در راستاى ارتقاء سطح تواناییهاى کیفى آنها پیش رو است.

وی ادامه داد: اولویت کاری ما را شرکت ملی نفت تعیین می کند توسعه میادین مشترک یکی از این اولویتها است. ما طرح مشترک میدان نفتی  آذر و چنگوله را در غرب داریم که آذر صددرصد در نقطه صفر مرزی و مشترک است. به احتمال قوی چنگوله نیز مشترک است. همچنین در حوزه غرب کارون میادین آزادگان شمالی و جنوبی، یادآوران و یاران شمالی و جنوبی را داریم که  با میادین کشور عراق مشترک است ، در توسعه این میادین افزایش برداشت در کمترین زمان ممکن با رعایت استانداردهای زیست محیطی و مخزنی و سایر اصول فنی جزء اولویت وزارت نفت، شرکت ملی نفت و شرکت مهندسی و توسعه نفت است.

اسدی تاکید کرد: تولید از این میادین در سال ۹۵ آغاز شده است همچنین در جاهایی که از قبل تولید داشتیم میزان تولید افزایش یافته است .در میدان آذر که با میدان البدرا در عراق مشترک است اواخر سال گذشته ۱۵هزار بشکه تولید زودهنگام را داشتیم و الان این ۱۵هزار بشکه تا آخر اردیبهشت ماه سال جاری به ۳۰ هزار بشکه افزایش پیدا خواهد کرد. میدان چنگوله که  احتمالا  با میدان آذر و در نتیجه با میدان البدرا مشترک باشد هر چند هنوز قطعی نشده است و برای این میدان با چندین شرکت خارجی تفاهمنامه هایی امضا شده تقریبا پیشنهادات فنی را ارائه کرده اند پیش بینی می شود در آینده نزدیک شرکت ملی نفت ایران مناقصه هایی را برگزار کرده و  میدان چنگوله به دلیل شسته و رفته بودن جذابیت خوبی برای سرمایه گذاران خارجی دارد و جزء اولین میادینی است که به قرارداد خواهد رسید. معمولا برای چنین میادینی به لحاظ فنی یک تولید زودهنگام تعریف می شود تا با کسب اطلاعات دقیق علاوه بر محقق شدن تولید زود هنگام شرایط را برای توسعه نهایی فراهم می شود.

اسدی تصریح کرد: در میادین غرب کارون  ماحصل  تکمیل عملیات توسعه فاز یک آزادگان شمالی تاکنون ۷۵ هزار بشکه تولید بوده و فاز یک یادآوران هم همین طور، تولید تا ۱۱۰ هزار بشکه رکورد تولید داشتیم به احتمال قوی توسعه فاز دوم آزادگان شمالی و جنوبی به صورت یکپارچه خواهد بود هم اکنون آزادگان جنوبی در واقع با راه اندازی که هفته آینده اتفاق خواهد افتاد تولید به ۸۰هزار بشکه خواهد رسید و با فعالیت هاى در جریان پیش بینی می شود تا اواخر مرداد ماه  تولید به ۱۱۰ هزار بشکه برسد. ۱۱۰ از جنوب ۷۵ از شمال نزدیک ۲۰۰ هزار بشکه از آزادگان بتوانیم تولید کنیم.

میادین یاران که بخش غربی آزادگان و نقطه صفر مرزی است یاران شمالی به صورت یک قرارداد بیع متقابل با یک شرکت ایرانی در حال حاضر ۳۰ هزار بشکه تولید دارد و بخش جنوبی نیز با هدف توسعه ۲۵هزار بشکه تا اوایل مهرماه محقق خواهد شد و قبل از آن هم ما یک تولید زود هنگام خواهیم داشت حداقل ۱۰ هزار بشکه تا پایان اردیبهشت ماه سالجاری، محقق می شود.

وی ادامه داد: تولید متوسط  یادآوران در حال حاضر ۱۰۰ هزار بشکه است ، برای فاز دوم براساس تفاهم  بعمل آمده با پیمانکار مناقصه برگزار خواهد شد. در صورتیکه فاز دوم یادآوران در چارچوب بای بک طبق قرارداد بایستى به شرکت ساینوپک واگذار می شد، این شرکت به توافق رسیده که در چارچوب مدل جدید قراردادهاى نفتى در مناقصه شرکت کند ضمن اینکه در زمان MDP اولیه که قرارداد فاز یک امضا شده است. ۸۰ هزار فاز یک و ۱۸۵ هزار بشکه تارگت نهایی میدان یادآوران برنامه ریزی شده بود. با توجه به اطلاعات بدست آمده از حفاریها و مطالعات جدید میزان نفت درجای مخزن تقریبا سه برابر شد دیگر صحبت از ۱۸۵ هزار بشکه نخواهد بود بلکه پتانسیل میدان یادآوران بیشتر از ۵۰۰ هزار بشکه است.

وی خاطر نشان کرد: شرکت متن به عنوان زیرمجموعه شرکت ملی نفت، مسئولیت بزرگی را برعهده دارد از این منظر که ماموریت توسعه میادین مشترک به این شرکت واگذار شده در این میان در بحث توسعه میادین مشترک  فاکتور زمان بسیار مهم است اگر پروژه به تاخیر بیفتد به دلیل عدم النفع تولید هزینه جبران ناپذیری به کشور تحمیل می شود چراکه نفت و گاز جزء اموال ملی و سرمایه کشور است در اینجا به دلیل برداشتی که شرکتهای بین المللى در کشور همسایه دارند چنانچه  ما از آنها عقب بیفتیم  در مقابل  هرگونه برداشت طرف مقابل فشار مخزن  متاثر می شود و نهایتا حجمی که می توانیم برداشت کنیم کمتر خواهد و این به ضرر منافع ملی کشور است بنابراین زمان را باید جدی گرفت و کارها را به سرعت انجام داد.

اسدی در تشریح روند فعالیت های مدیریت مهندسی نفت در شرکت PEDEC گفت: این مدیریت  دو نقش اساسی مشتمل بر  تهیه ونهایی کردن برنامه های جامع توسعه میادین و پشتیبانی فنی از روند اجرایی طرحها را برعهده دارد.

وی تصریح کرد: تهیه و نهایی سازی برنامه جامع توسعه میادین ،( MDP) یکی از مهم‌ترین وظایف این مدیریت است و نظارت، هدایت و تایید نهایی با مدیریت مهندسی  نفت است بر همین اساس ۵ دپارتمان زمین شناسی و ژئوفیزیک، مهندسی مخازن و پتروفیزیک ،حفاری ،مهندسی بهره برداری و تکمیل چاه و مهندسی فرایند و تاسیسات سطح الارضی در این مدیریت تعریف شده است.

وی ادامه داد: در این مدیریت مطالعات تحت الارضی برای توسعه میدان شروع می شود تا براساس پتانسیل مخزن برنامه بهینه تولید از مخازن مشخص شود و اینجاست که نطفه کار بسته می شود و در واقع مطالعه و سنایورهای مختلف  برای توسعه میدان در نظر گرفته می شود.

اسدی تاکید کرد: در ایام تحریم های ضدایرانی، و بر اساس یک استراتژی ملی، به دلیل دسترسی نداشتن مستقیم به پیمانکاران خارجی در حوزه حفاری ، شرکتهای ایرانی در بخش حفارى و سرویس های حفاری شکل گرفتند و رشد پیدا کردند، می توان گفت که هم اکنون شرکتهای ایرانی در بحث عملیات حفاری می توانند به نیاز کشور پاسخ دهند و دیگر نیازی به سرویس گرفتن از پیمانکاران حفارى خارج از کشور نیست.

وی افزود: هرچند در بحث سرویس هاى حفاری شرکتهای زیادی شکل گرفتند امابه دلیل نوپا بودن ، ما ضعف هایی در این بخش به لحاظ کیفیت کار داریم و نیاز به همکاری و مشارکت این شرکتها با شرکتهاى معتبر و با تجربه بین المللى احساس می شود.

وی ادامه داد: در راستاى ارتقاء کیفیت کار این شرکتها ،شرکتهای خارجی که به ما مراجعه می کنند آنها را برای جوینت شدن با شرکتهای ایرانی هدایت کنیم.

اسدی تاکید کرد: به لحاظ کمی در ظرفیت شرکتهاى ایرانى مشکل چندانی نداریم اما از نظر کیفی نیاز هست که شرکتهای ایرانی خود را با دانش روز تطبیق داده تا به سمت کاهش هزینه حرکت نمایند.

وی اضافه کرد: یکی دیگر از وظایف کلان این مدیریت ، پشتیبانی فنی از فعالیتهای اجرایی طرحها از جمله عملیات حفاری، نظارت برعملکرد پیمانکاران حفاری و شرکتهای سرویس دهنده حفاری و نظارت برفعالیتها و مطالعات مهندسی طرحها است./ سرزمین انرژی

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۷:۲۴۷۹۹ بازدید