سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ EN
چنان بود و ... چنین شد؛

تولید نفت در حوزه‎های مشترک غرب‎کارون بیش از ۴ برابر افزایش یافت

امروز از میدان‎های مشترک منطقه غرب کارون در مجموع روزانه حدود ٣٠٠ هزار بشکه نفت برداشت می‎شود؛ میدان‎هایی که در زمان آغاز به کار دولت یازدهم تولید روزانه‎شان به ٧٠ هزار بشکه هم نمی‎رسید.

 

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت به نقل از شانا، وزارت نفت در دولت یازدهم به منظور ساماندهی پروژه‎های نیمه‎تمام و با توجه به ضرورت برداشت سریع‎تر از میدان‎های مشترک، نسبت به اولویت‎بندی طرح‎ها و پروژه‎ها اقدام کرد و در این مسیر، توسعه میدان گازی پارس جنوبی و میدان‎های مشترک غرب کارون را به‎طور ویژه در دستور کار توسعه قرار داد.

این راهبرد همان‎گونه که در پارس جنوبی جواب داد و بهره‎برداری از ١١ فاز این میدان گازی را در کارنامه دولت یازدهم ثبت کرد، در غرب کارون هم منتهی به نتایج قابل قبولی شد؛ به‎طوری‎که هم‎اکنون از میدان‎های آزادگان جنوبی، آزادگان شمالی، یادآوران و یاران شمالی (میدان‎های مشترک غرب کارون) در مجموع روزانه حدود ٣٠٠ هزار بشکه نفت برداشت می‎شود و کمی آنطرف‎تر، شمارش معکوس برای برداشت نفت از میدان یاران جنوبی هم آغاز شده است.

فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران و طرح توسعه میدان یاران شمالی، آبان‎ماه پارسال به طور رسمی با حضور رئیس جمهوری افتتاح شد و هم اکنون روزانه از این میادین به ترتیب حدود ٧۵، ١١۵ و ٣٠ هزار بشکه نفت برداشت می‎شود. میدان آزادگان جنوبی نیز که طی سال‎های متمادی و در بهترین حالت، تولیدی بیش از ۵٠ هزار بشکه در روز را تجربه نکرده بود، فروردین‎ماه امسال تولید ٨٠ هزار بشکه نفت را پشت سر گذاشت و ظرفیت تولید میدان‌های مشترک غرب کارون را به مرز ٣٠٠ هزار بشکه در روز رساند.

این در حالی‌ است که بر اساس اعلام برنامه‎ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران، بیش از ۵٠ درصد پیشرفت فاز نخست طرح توسعه میدان آزادگان شمالی، حدود ٢٣ درصد پیشرفت فاز نخست طرح توسعه میدان یادآوران و بیش از ٩٠ درصد پیشرفت طرح توسعه میدان یاران شمالی در دولت یازدهم حاصل شده است.

تولید میدان آزادگان جنوبی نیز اگرچه هم اکنون از مرز ٨٠ هزار بشکه در روز گذشته است، اما روند توسعه آن با جدیت ادامه دارد و برآوردها حاکی است تولید این میدان تا کمتر از ٢ ماه دیگر، به ١١٠ هزار بشکه در روز خواهد رسید. میدان یاران جنوبی نیز خود را برای آغاز تولید نفت در آینده‎ای نزدیک آماده کرده است.

به این افتخارات می‎توان آغاز تولید نفت در میدان مشترک آذر در استان ایلام را نیز اضافه کرد؛ میدانی که هم‎اکنون روزانه از آن ١۵ هزار بشکه نفت برداشت می‎شود و با افزایش این میزان تولید تا ٣٠ هزار بشکه در روز طی یکماه آینده امیدوار است.

ایران حالا در برداشت نفت از میدان‌های مشترک با عراق، حرف‎های زیادی برای گفتن دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ساعت: ۱۶:۴۴۹۳۲ بازدید